Προς το περιεχόμενο

Νέο τραγούδι από funky_bassman (λίγο reggae θα το χαρακτήριζα)!


funky_bassman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά αυτό είναι το audio track/instrumental από το καινούριο τραγούδι που έγραψα για τον δίσκο μου/μας που θα βγει ΛΟΓΙΚΑ λίγο πριν το καλοκαίρι (θα ειδοποιήσω για το πως και το τι, αλλά σίγουρα θα είναι ανεξάρτητη free παραγωγή). Θα μου πείτε γιατί ανεβάζω μόνο τη μουσική κι όχι όλο το τραγούδι...

Α) Θέλω να γίνει η κριτική πάνω στη σύνθεση/παραγωγή της μουσικής

Β) Τα κομμάτια θα είναι hip hop που δε νομίζω πως είναι μία μουσική που απασχολεί το forum

Γ) Θα παρουσιάσω όλο το δίσκο ολοκληρωμένα καθώς αποτελεί ένα συνολικό concept μίας συνολικής κουλτούρας οπότε για αυτό ανεβάζω αποσπασματικά κάποια πράγματα (κυρίως τα κομμάτια που έχω κάποιους προβληματισμούς κι όχι αυτά που θεωρώ πως είναι 100% έτοιμα και δεν πάνε παραπέρα)

Ακούω γνώμες αν και νομίζω πως ίσως κουραστείτε λίγο καθότι κάπως μονότονο (αν και καλοκαιρινό μπορώ να πω)... Κλασσικά mixcraft και αρκετή ώρα στο sampling/looping/editing! Μένουν μόνο τα scratch και η φωνή για την τελική μίξη!

(ο τίτλος είναι προσωρινός λόγω αρκετών άρσεων που έχει μέσα το κομμάτι!!! :P)

ola_anapoda.mp3

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο, καλοκαιρινό και χαλαρωτικό.

Μονότονο, όχι.

Περιμένω να τ' ακούσω με στίχους.

'Ανετα το βλέπω χιτ στις παραλίες και τα ραδιοφωνα φέτος το καλοκαίρι!

 

Σωραίος... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποτες πρεπει να συνεργαστουμε να βγαλουμε απο μεσα μας ΟΛΑ αυτα που μας στοιχειώνουν  ;D ;D

 

τι ακριβως ζητας απο μας δεν καταλαβα !!!

 

το κομματακι τα σπαει χωρις πλακα !!! Μπραβο ρε

 

και δωσε πληροφοριες οταν και οποτε με το καλο βγει το συνολικο αποτελεσμα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβως ζητας απο μας δεν καταλαβα !!!

Ε συμβουλές πάνω στη μίξη και να μου πείτε αν σας αρέσει η σύνθεση... Πιστεύω πως αυτή τη φορά κατάφερα την σωστή αναλογία ενορχήστρωσης ώστε το κομμάτι να ακούγεται και instrumental αλλά και να μπορούν να μπουν εύκολα ρίμες...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε συμβουλές πάνω στη μίξη και να μου πείτε αν σας αρέσει η σύνθεση... Πιστεύω πως αυτή τη φορά κατάφερα την σωστή αναλογία ενορχήστρωσης ώστε το κομμάτι να ακούγεται και instrumental αλλά και να μπορούν να μπουν εύκολα ρίμες...

κατ εμε - καθοτι λατρης των instrimental (φαντασου οτι απο τους αγαπημενους μου ειναι o buckethead) ειναι λιγο επαναλαμβανομενο - το ακουσα με την σκεψη οτι θα μπουν στιχοι και γι'αυτο δεν ανεφερα κατι στο προηγουμενο ποστ μου

αν αλλαζες λιγο τις λουπες και ή εβαζες κατι διαφορετικο ή απο διαφορετικο οργανο ισως να εφερνε προς instrumental :-* :-* η ακομα και να αλαλζες τονο στο κομματι απο ενα σημεοι και μετα

σορρυ ρε μαν αλλα αυτο πιστευω - αυτο που λεω ομως δεν αναιρει την ΠΟΛΥ ωραια δουλεια που εχεις κανει σε αυτο το κομματι - mixing - mastering και ενορχηστρωση

ειδικα απο θεμα ενορχηστρωσης ειναι κατι πολυ δροσσερο και καινουργιο

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, είναι πικαρισμένο το σύμπαν ή να πετάξω τις ψείρες που χω στη δουλειά;

 

Τι ήχος μπάσου για reggae είναι αυτός ρε συ; Με overdrive το χεις; Πολύ bridge ....

 

Εγώ θα του βαζα και στίχους αλλά ποιός να το τραγουδήσει ....

 

Δεν είναι άσχημο ...

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, είναι πικαρισμένο το σύμπαν ή να πετάξω τις ψείρες που χω στη δουλειά;

Δεν θα το έλεγα και πικαρισμένο... Σε 5-6 διοφορετικά ηχεία μια χαρά απόδωσε χωρίς κανένα pick! Επίσης ούτε στο DAW έχει πικάρει κάτι...  ??? Δεν ξέρω θα το ελέγξω σπίτι...

Δεν έχει καθόλου od το μπάσο... Ήθελα να έχω ένα πιο funk ήχο στο μπάσο για αυτό και ο bridge σχετικά πρίμος ήχος... Γενικά θα μπει rap από πάνω οπότε ήθελα να έχει το reggae χαρακτήρα αλλά να καταλαβαίνει ο άλλος ότι είναι hip hop! Επίσης μην ξεχνάμε ότι στη ragga ο ήχος του μπάσου θυμίζει πιο πολύ synth bass/dancehall ή και disco... (τσέκαρε damian marley για να καταλάβεις τι εννοώ)

H ragga είναι ένα μουσικό είδος που συνδιάζει hip hop με reggae...  ;) (κοινώς άρχισε όταν ένας τζαμαϊκανός ραπάρε πάνω από ένα κομμάτι reggae και συνεχίστηκε με white boys να κάνουν το ίδιο χωρίς όμως τη χαρακτηριστική προφορά)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου