Προς το περιεχόμενο

Led Zeppelin. Πόσο αυθεντικοί ήταν;


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

επιμενω στο τι να κλασουν οι zeppelin μπροστα στους ΥΕS,GENESIS,THE WHO ,ELP,JETHRO TULL

 

 

Καλημέρα γέρο... Στάτλερ (ή Ουώλντορφ;)  ;D ;D ;D

 

Λύσσαξες με τους Zep  :D

 

Προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι τους έχω «ξεψαχνίσει», καθώς δεν ήταν από τους «ζαβλαμάδες» μου. Όμως έχω ακούσει το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς τους.

 

Σε πολλά από αυτά που λες δεν διαφωνώ- και εγώ έχω «ψιλό ξινίσει» με κάποια... free σόλα του Page σε συναυλίες. Όμως σε κάποια άλλα, υποκλίθηκα.

 

Όμως νομίζω ότι δεν είναι εκεί η ουσία. Το θέμα είναι το αυτονόητο, δηλαδή το γεγονός ότι οι Zep είναι ένας από τους ακρογωνιαίους λίθους της μουσικής μας και αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο και πέρα από τα προσωπικά γούστα μας.

 

ΥΓ: Τα λέμε μετά... Τώρα πάω να ικανοποιήσω το... GAS μου (ναι, παρ όλη την κρίση παραμένει αθεράπευτο γιατρέ μου)   ;D ;D ;D

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 255
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δυστυχως δε εχω φτασει ακομα στο επιπεδο να κρινω τον Page σαν κιθαριστα,αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι οταν ξεκιναω να μαθω κομματια οπως το stairway τρεμουν τα χερια μου!!!

 

Επισης απο ολα τα βιντεο που βαζετε ενα συμπερασμα βγαινει.Ποσο τεραστιος frontman ειναι ο Plant!!!!

Γιατι ειναι τοσο δυσκολο το κομματι η δεν ξερεις τα ακκορντα ; ;D Τουλαχιστον ακου και λιγο Frank Zappa που τους ''εξυμνει'' καθως και ΙAN ANDERSON ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ  τους ''εξυμνει''

Κακιες θα μου πεις ???'' ισως'' αλλα να ακουμε και λιγο .

Εχω ολους τουσ δισκους ,video,dvd των ΖΕPPELIN ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ που ειναι καλυτεροι παικτες πως να το κανουμε δηλαδη.Ωραιο γκρουπ οι zep αλλα οχι και οι πρωτοι το εχω γραψει παραπανω 3-4 φορες μην μας τρελενετε με την φανατιλα σας και καλα ''το γ@μαω''γκρουπ .Για πολλους ηταν να το μουσικο υποβαθρο στα ψηστηρια των παρτυ το 1968-1975 αυτο ηταν στην ουσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι τοσο δυσκολο το κομματι η δεν ξερεις τα ακκορντα ; ;D Τουλαχιστον ακου και λιγο Frank Zappa που τους ''εξυμνει'' καθως και ΙAN ANDERSON ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ  τους ''εξυμνει''

Κακιες θα μου πεις ???'' ισως'' αλλα να ακουμε και λιγο .

 

Ευχαριστω που μου με ενημερωνεις,δεν ειχα ακουσει ποτε μου ουτε Zappa ουτε J.T!!!

 

Εχω ολους τουσ δισκους ,video,dvd των ΖΕPPELIN ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ που ειναι καλυτεροι παικτες πως να το κανουμε δηλαδη.Ωραιο γκρουπ οι zep αλλα οχι και οι πρωτοι το εχω γραψει παραπανω 3-4 φορες μην μας τρελενετε με την φανατιλα σας και καλα ''το γ@μαω''γκρουπ .Για πολλους ηταν να το μουσικο υποβαθρο στα ψηστηρια των παρτυ το 1968-1975 αυτο ηταν στην ουσια.

OK τωρα το παραμαμησαμε και ψοφησε.Γεμιζει η λιστα του noiz με τους αχρηστους μουσικους!!!Νομιζω στην απ'εξω εχουν μεινει:Hendrix,Beck,S.R.V,Moore kai Bieber!Αντε τωρα που γυριζει να βαλουμε κανεναν μεσα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα δεν προκειτε να μπω σε αυτην την κοντρα που καναμε στα 15 μας....

 

θα πω στο Περικλη να ακουσει την συνεντευξη του Ian Anderson που υπαρχει στην επανακυκλοφωρηση του aqualang.

 

ισως καταλαβει αυτη η κολημενη μονοπλευρη σταση που κραταει γενικα στην μουσικη ειναι καμια φορας και λαθος  ;)

 

καλη (επ)ανασταση

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις εφηβικες διχονοιες ημουν με το μερος των Purple.

 

Οταν ομως αρχισε να κοπαζει η τρικυμια και ηρεμησε η θαλασσα,τοτε ειδα εναν ουρανο γεματο χρωματα...

Αυτο ειναι οι Zeppelin.

(Τι λεω ο φουστης πασχαλιατικα...)

 

Δε με νοιαζει καθολου,μα καθολου,αν εκλεψαν αλλα ουτε και τα λαιβ τους.

Εχουν ηχογραφησει πραγματα που δε θα ηχογραφηθουν ποτε ξανα και προτιμω να θυμαμαι τη μυρωδια του βινυλιου που ολοκληρωνε καποιες μεταμεσονυχτιες ακροασεις με ακουστικα.

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

 

Το αγαπημενο μου..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με νοιαζει καθολου,μα καθολου,αν εκλεψαν αλλα ουτε και τα λαιβ τους.

Εχουν ηχογραφησει πραγματα που δε θα ηχογραφηθουν ποτε ξανα και προτιμω να θυμαμαι τη μυρωδια του βινυλιου που ολοκληρωνε καποιες μεταμεσονυχτιες ακροασεις με ακουστικα.

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

 

 

+1 ΔΙΣ

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με νοιαζει καθολου,μα καθολου,αν εκλεψαν αλλα ουτε και τα λαιβ τους.

Εχουν ηχογραφησει πραγματα που δε θα ηχογραφηθουν ποτε ξανα και προτιμω να θυμαμαι τη μυρωδια του βινυλιου που ολοκληρωνε καποιες μεταμεσονυχτιες ακροασεις με ακουστικα.....

 

......Ειδικά με αυτό το ρημάδι το  ''τέσσερα'' που  κατ εμε αρχίζει μετά το stairway to heaven απο την δεύτερη πλευρά  ;)

 

Και πάλι καλή ανάσταση

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται να έχει κάποιος να πει κακό λόγο για το γκρουπ που έβγαλε αυτό το "ρημάδι το τέσσερα;"

 

Βέβαια εδώ έχουμε πει τον Μπαχ βαρετό και τους Beatles υπερεκτιμημένους, στους Zep θα κολλούσαμε;  ;D Κουλά τα παλικάρια, τι να λέμε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις εφηβικες διχονοιες ημουν με το μερος των Purple.

 

Οταν ομως αρχισε να κοπαζει η τρικυμια και ηρεμησε η θαλασσα,τοτε ειδα εναν ουρανο γεματο χρωματα...

Αυτο ειναι οι Zeppelin.

(Τι λεω ο φουστης πασχαλιατικα...)

 

Δε με νοιαζει καθολου,μα καθολου,αν εκλεψαν αλλα ουτε και τα λαιβ τους.

Εχουν ηχογραφησει πραγματα που δε θα ηχογραφηθουν ποτε ξανα και προτιμω να θυμαμαι τη μυρωδια του βινυλιου που ολοκληρωνε καποιες μεταμεσονυχτιες ακροασεις με ακουστικα.

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

 

Το αγαπημενο μου..

 

+1

Ακριβως τα ιδια και εγω.

Aν και ακουσα πρωτα Zep (και επαθα ενα σοκ στο ακουσμα του immigrant), μ'αρεσαν πιο πολυ οι  περισσοτερο εφφετζηδες παιχτικα Purple στην αρχη.

Oσο ωριμαζα ομως μουσικα ....

 

Με διαφορα μονο στο αγαπημενο τραγουδι - τρια για την ακριβεια που δεν μπορω να τα ξεχωρισω (Black dog, Ocean και Kashmir - τα οποια τα επαιζα στο μονο διαθεσιμο οργανο στο σπιτι εκεινη την εποχη, το μπουζουκι :))

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK τωρα το παραμαμησαμε και ψοφησε.Γεμιζει η λιστα του noiz με τους αχρηστους μουσικους!!!Νομιζω στην απ'εξω εχουν μεινει:Hendrix,Beck,S.R.V,Moore kai Bieber!Αντε τωρα που γυριζει να βαλουμε κανεναν μεσα!

 

Mαλλον δεν εχεις καταλαβει τι εννοω .Ουτε κουλοι ητανε ουτε κακοι ανθρωποι ητανε.

Λιγο κλεφτες ητανε λιγο φαλτσαρε ο κιθαριστας και που και που ο τραγουδιστης .

Ενταξει οταν εισαι πιτσιρικας και ασχετος δεν τα καταλαβαινεις και αγοραζεις τους δισκους .Μετα αγοραζεις τα video-dvd και επειδη τα λοιωνεις αρχιζεισ και ανακαλυπτεις τα στραβα .ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ.Δεν τους εθαψα πολυ λιγο τους Εθαψα (γιατι ειμαι και μεγαλο φτυαρι ως γνωστον !!)

Ετσι και παρω χαμπαρι τον φαλτσο η τον πρασινο κιθαριστα (ειδικα αυτους  ???) θα τον κραξω και μπροστα σε κοσμο ....ΑΝΤΕ να φατε κανενα αρνι μηπως στρωσει το αυτι σας .

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου