Προς το περιεχόμενο

Led Zeppelin. Πόσο αυθεντικοί ήταν;


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάπου εκεί σκέφτηκα ότι αν ένα 15χρονο που έχει μεγαλώσει με Nickelback ξέρω γω μπει και τα διαβάσει, είναι πιθανό να επηρεαστεί από αυτά που γράφονται και να νομίζει ότι έπρεπε να λέγονται Theft Zeppelin...

Καποιος λογος θα υπαρχει που τους κολλησαν αυτο το ονομα. Ενα μεγαλο μερος της δισκογραφιας τους ειναι κλεμμενη, κατα τα αλλα να μην το γραψουμε μη και χαλασουμε τη φημη τους. ::)

 

...αν εστιάσουμε στον Page σαν κιθαρίστα, και μένα δεν μου λέει τίποτα. Ειδικά αυτοσχεδιαστικά μπορώ να πώ ότι με ενοχλεί σε αρκετά σημεία...και αυτό είναι κάτι που μπορεί να φανεί και πιο εμφανώς σε κάμποσα live τους.

Ενας απ'τους λογους που τα official lives τους δεν ειναι πανω απο 3-4.

 

Συνθετικά και δημιουργικά βέβαια μιλάμε για ιερό τέρας, και επίσης σίγουρα ήταν και ο ορισμός του ροκ κιθαρίστα των 70's.

Αυτο τωρα απο που βγαινει? Συνθετικα ηταν μετριος, και σαν κιθαριστας "δεν λεει τιποτα" ουτε σε σενα, οπως εγραψες παραπανω.

Τωρα πως ενας μετριος κιθαριστας/συνθετης γινεται να ειναι ταυτοχρονα "ο ορισμός του ροκ κιθαρίστα των 70s" και "συνθετικο ιερο τερας", ειναι να απορει κανεις.

 

Φιλε μου καλε/καλε μου φιλε Φusionaki, ;D αν ψαχνεις για κιθαριστα/συνθετη με τα παραπανω φοβερα χαρακτηριστικα, ριξε ενα ματι προς Deep Purple μερια...

 

Και για να το κλεισουμε, να επαναλαβω οτι οι LZ φυσικα και ηταν μια πολυ καλη μπαντα, αλλα συμφωνα με τη δισκογραφια που εχουν (πολυ λιγα καλα τραγουδια_πανω στα οποια στηριζεται η φημη τους ως και σημερα_πολλα μετρια/πολλα κλεμμενα/σχεδον ανυπαρκτη official live δισκογραφια) η φημη τους ειναι υπερβολικη.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 255
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

1) Overrated οι Zeppelin...

 

2) Φήμη τεράστια λόγω ενός θανάτου...

 

3) Όσο δεν υπήρχε αυτός ο θάνατος κέρδισαν μεγάλη φήμη λόγω της μαγείας...

 

εν'ολίγοις το τι μαργαριτάρια έχουν γραφτεί κατά καιρούς σε αυτό το φόρουμ δεν λέγεται. Καλό Πάσχα να έχουμε και με το καλό στα επόμενα.

 

Υ.Γ.: Η μουσική ακούγεται με τα αυτιά... όχι από φόρουμ και περιοδικά. Ακόμα και να μην γουστάρει κάποιος ένα μουσικό ή μια μπάντα, όταν αυτή στα αυτιά του ακούγεται καλά, καλό είναι να μην το αφήνει στην άκρη (γιατί αυτό είναι το πιο σημαντικό).

 

Κι εγώ παίζω πράγματα στην κιθάρα που ο κύριος Page μπορεί να ζήλευε... Με κάνει αυτό μουσικό ισάξιο των Zeppelin; Εδώ για την μπάντα μιλάμε και το πώς κρίνονται σαν σύνολο. Άμα είναι να αρχίσουμε να λέμε για το ότι ο Page είναι 20 μίλια μακριά σαν μουσικός και κιθαρίστας από το Holdsworth, ο Plant τα ίδια από το Stevie Wonder, και ο Jones βλέπει με κυάλια το Marcus Miller, τότε πάλι χάνεται η μπάλα και γίνεται κουβέντα για να γίνεται.

 

 

Φιλε μου το ποστ μου ειναι καθαρα ειρωνεικο.Λες να υπαρχει εδω μεσα ντραμμερ ισαξιος του Bonzo?Συμφωνω μαζι σου 100%

 

@waterfall

Αν χαλασει την φημη των  zeppelin το ................noiz θα πρεπει να παρει Nobel!!!

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν χαλασει την φημη των  zeppelin το ................noiz θα πρεπει να παρει Nobel!!!

 

εμεις δεν φταιμε σε τιποτα :P

 

ο Νέστωρας ;D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@waterfall

Αν χαλασει την φημη των  zeppelin το ................noiz θα πρεπει να παρει Nobel!!!

Δεν προλαβαινουμε, το εχουν κανει οι ιδιοι ηδη αρκετες φορες στο παρελθον. :(

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου το ποστ μου ειναι καθαρα ειρωνεικο.Λες να υπαρχει εδω μεσα ντραμμερ ισαξιος του Bonzo?Συμφωνω μαζι σου 100%

 

Σόρυ, δεν ένιωσα (αν και δεν αποκλείω μέσα στα χιλιάδες μέλη του νόιζ να υπάρχει κανένας ντράμερ πραγματικά παιχταράς - που να μπορεί οργανοπαιχτικά να συγκριθεί άνετα).

 

...Και για να το κλεισουμε, να επαναλαβω οτι οι LZ φυσικα και ηταν μια πολυ καλη μπαντα, αλλα συμφωνα με τη δισκογραφια που εχουν (πολυ λιγα καλα τραγουδια_πανω στα οποια στηριζεται η φημη τους ως και σημερα_πολλα μετρια/πολλα κλεμμενα/σχεδον ανυπαρκτη official live δισκογραφια) η φημη τους ειναι υπερβολικη.

 

Μιας και προφανώς δεν πρόκειται να βρούμε καμιά κοινή συνισταμένη (ειδικά όσο θεωρείς τον Page μέτριο συνθετικά), απλά σου παραθέτω παρακάτω τα όσα είπε σε αυτή την ελαφρώς γραφική συνέντευξη περί Page o Vai, τουλάχιστον για να γίνω κατανοητός, αφού αυτά εννούσα (τα γραπτά μου κάπως τα παρερμήνευσες, για αυτό). Εννοείται πως δεν μπορώ να βάλω τον Page δίπλα στον Jimi, το Stevie Ray, τον Jeff Beck και τον Eddie (πολύ μακριά από αυτούς), αλλά και πάλι... είναι ο Jimmy Page, και είναι ένα ιερό τέρας της μουσικής (κατ'αντιστοιχία με τον Paul McCartney πχ). Ο επίσης αγαπημένος της νιότης μου Blackmore θα ήθελε να ανήκει σε αυτή την κατηγορία μουσικών (και ο ίδιος πιθανά να νομίζει ότι ανήκει), αλλά δυστυχώς that's probably not the case for him, παρόλο που κιθαριστικά είναι πιο χαρισματικός από τον Page (και είναι και συνθετικά σπουδαίος, κατά άλλο τρόπο βέβαια).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

noiz.gr το μονο φορουμ που σου βγαζουν τραγουδισταρα τον Justin bieber και υπερτιμημενους τους led zeppelin  8) 8)

 

Χμμμ, μήπως να περιλάβουμε και τον Vai  ::) Τι γυαλί ήταν αυτό... χάλια  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι το πραγμα εχει παρερμηνευτει (συνηθες φαινομενο στο φορουμ )

Αν δεν ειμαι ΣΑΦΗΣ παρακαλω να με διορθωσετε.

Α)Οι ZEPPELIN ηταν ενα παρα πολυ καλο γκρουπ αυτο ειναι δεδομενο .

Β)Ο Jimmy Page ηταν ενας πολυ καλος κιθαριστας / συνθετης αλλα οχι και ο κορυφαιος της Rock εγγλεζικης σκηνης .

Γ) Οντως οι zep εκλεψαν (αν θελετε να ανεβασω και μια συνεντευξη του Robert Plant που το δηλωνει ευθαρσως )1997 περιοδικο zoom . ???

Δ) Ας μην αρχισουμε τωρα μεγαλη Παρασκευη τους καυγαδες για τους zep (αρε ΝΕΣΤΟΡΑ  8))

Ε)Ο WATERFALL  εχει τα δικια του ...ειναι παλιος ροκας και τα γουστα του αν μη τι αλλο ειναι εξαιρετικα .Ο δε gdevelek παρ'όλα τα πμ που ανταλλαξαμε δεν επεισθη για τα γραφομενα μου.

Που σε καμμια περιπτωση δεν ειναι απαξιωτικα για τους Ζεπ ...απλα για τον Page εγραψα οτι δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο (καλος συνθετης-ριφακιας ηταν )

Ο δε bonzo σε συνεντευξη του ειχε αποκαλεσει τον Barriemore Barlow (Jethro Tull) καλυτερο ροκ ντραμερ (δηλαδη οι ιδιοι οι ζεπ ηταν cool σε οτι αφορα τις γνωμες τους για αλλους μουσικους της εποχης τους ) οποτε εμεις εδω γιατι αρπαζομαστε ;Χανουμε λεφτα ;χανουμε την φημη μας ;η μηπως γενικα χανουμε την μπαλα και αλλα γραφω εγω αλλα καταλαβαινει ο ταδε

η ο δεινα και το αντιθετο .Η κανουμε μονο χαβαλε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δε gdevelek παρ'όλα τα πμ που ανταλλαξαμε δεν επεισθη για τα γραφομενα μου.

 

Δεδομένου πως βασικό - αν όχι μοναδικό - σου επιχείρημα ήταν πως ο Page έκανε λάθη στις ζωντανές εμφανίσεις, σε αντιπαράθεση με τους session μουσικούς του Sinatra και του Buddy Rich, ή με τους ΤΟΤΟ (  :o  :o  :o  )...

 

...και πως η συγκλονιστική εκτέλεση του Whole Lotta Love στο "The Song Remains the Same" συνιστά γ@μισμα του τραγουδιού...

 

...όχι μόνο δεν επείσθην... ούτε καν προβληματίστηκα...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου