Προς το περιεχόμενο

Φθηνο pc για cubase


korg_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ανάλογα σε ποιο benchmark θα επιλεξεις να εστιάσεις  ;)

Καλώς ή κακώς, η πλειοψηφία των benchmarks δείχνουν ότι αυτή την περίοδο η αρχιτεκτονική της Intel είναι σαφώς πιο εξελιγμένη από αυτή της AMD και ότι σε πολλές περιπτώσεις, ούτε ο μεγαλύτερος αριθμός πυρήνων, ούτε η υψηλότερη συχνότητα λειτουργίας, ούτε η μεγαλύτερη cache δεν αρκούν για να ισοσταθμίσουν τις διαφορές επιδόσεων που προκύπτουν από τη βασική σχεδίαση των επεξεργαστών.

 

Για μένα οι τετραπύρηνοι της AMD είναι πολύ καλές επιλογές αν μιλάμε για ένα σύστημα το οποίο πρέπει να είναι as cheap as it gets χωρίς να θυσιάζεται σημαντικά η απόδοση.

Θεωρώ όμως ότι τα 100 επιπλέον ευρώ που κοστίζει ένα σύστημα με i5 είναι ένα πολύ νορμάλ ποσό για τη βελτίωση επιδόσεων που προσφέρει*.

 

*Το αν είναι απαραίτητο αυτό το πλεόνασμα δύναμης είναι μια άλλη κουβέντα. Εγώ πάντως δε μετανιώνω που έδωσα 280 ευρώ για να πάρω τον Core i7 όταν πρωτοβγήκε στην αγορά τα Χριστούγεννα του 2008.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δε μετανιώνω που έδωσα 280 ευρώ για να πάρω τον Core i7 όταν πρωτοβγήκε στην αγορά τα Χριστούγεννα του 2008.

Ποιον i7 εχεις Alchemist?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι θα προτιμούσα να πάρω τον AMD, και τη διαφορά να τη δώσω για ένα SSD δίσκο ή για περισσότερη μνήμη

 

ένα πράγμα που δεν θα αλλάξει ισως ποτέ, είναι πως οι υπολογιστές πάσχουν πρώτα από αργό κανάλι προς το δίσκο, και μετά από ελλειπή επεξεργαστική ισχύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον i7 εχεις Alchemist?

Core i7 920 σε socket LGA1366, την πρώτη γενιά.

 

εγώ πάλι θα προτιμούσα να πάρω τον AMD, και τη διαφορά να τη δώσω για ένα SSD δίσκο ή για περισσότερη μνήμη

 

ένα πράγμα που δεν θα αλλάξει ισως ποτέ, είναι πως οι υπολογιστές πάσχουν πρώτα από αργό κανάλι προς το δίσκο, και μετά από ελλειπή επεξεργαστική ισχύ

Σωστόν αλλά εγώ δε λέω "πάρε i5 αντί για SSD". Λέω "πάρε i5 και SSD αν μπορείς να δώσεις τα λίγα παραπάνω χρήματα που χρειάζονται".

Αν πάλι πρέπει να πας για ένα από τα δύο, όντως ο SSD έχει περισσότερο νόημα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E.... Νομιζω πως δεν διαβασε καλα ο φιλος τον τιτλο του θεματος..Ειπα πως διαθετω γυρω στα 400 ευρω για ενα πι σι κ οχι 900 ευρω για εναν επεξεργαστη..Τελος παντων επειδη εχω καταληξει οτι χρειαζομαι τελικα μονο CPU-RAM-MOTHRBOARD-ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ και ενα κουτι καινουργιο ετσι για να φανει οτι εκανα κατι καινουργιο στον υπολογιστη. :P Εγω νομιζω πως αυτος ο επεξεργαστης

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/Intel-Core-i5-2400-s1155-3-10GHz-6MB-BX80623I5240C.htm    ειναι αρκετος... αν κ εχασα μια πολυ καλη ευκαιρια ενα τελευταιο κομματι στο πλαισιο i5 στα 2.9 ghz με 105 ευρω...

 

Αυτη η μητρικη  http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Gigabyte-Z68P-DS3-s-1155-Z68-DDR3-HDMI-GA-Z68P-DS3.htm

 

Αυτο το τροφοδοτικο http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/CoolerMaster-eXtreme-Power-Plus-500W-PSU-RS-500-PCAP-A3.htm

 

τωρα για μνημες.... http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Transcend-2GB-Dimm-1333MHz-Bulk-edition-JM1333KLN-2G-BULK.htm

 

Να σας πω οτι ολα αυτα τα διαλεξα αναμεσα απο τις προτασεις των φιλων που με βοηθησανε και παντα με το κριτηριο τα ΕΥΡΩ εχω εναν ενδυασμο για τις μνημες!!

 

Πως βλεπετε την επιλογη ειναι καλη???Σκληρο δισκο καρτα γραφικων οπτικα μεσα κτλπ τα κραταω απλα ενα κουτι πιο πολυ για να ειναι πιο καλο απο το δικο μου οσον αφορα την ψυξη,κ ανεμιστηρακια αν χρειαστω..Κ φθηνοτερα να μου βγαιναν ακομα καλυτερα αν σκεφτεις οτι εχασα την ευκαιρια εκεινη κ θα επεφτα 80 ευρω κατω..   >:( >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μνήμη πάνω από 8 giga δεν θα την έλεγα απαραίτητη, όχι εύκολα τουλάχιστον. Δεύτερο σκληρό ναι, θα ήταν καλό να έχει.

 

Τώρα για το SSD vs i5 αυτό εξαρτάται από το τι εφαρμογές τρέχουν. Αν τραβάει direct to disk δείγματα από κάνα θηρίο στυλ Kontakt τότε σίγουρα ένας SSD μετράει. Αν όμως η έμφαση είναι σε Modelling synths, fx και τέτοια, τότε μετράει το CPU. Βέβαια δύσκολο να μην καλυφθεί, ότι και να πάρει, απλά το θέμα είναι ότι έναν σκληρό τον προσθέτεις μετά, το CPU όμως θα θέλει και αλλο M/B, μνήμες, και τα γνωστά.

 

In other news, τα i7 2xxx είναι φοβερά CPUs όντως. Βέβαια μιλάμε για άλλο budget. Πιστεύω ότι ο i5 είναι η καλύτερη λύση για αυτά τα λεφτά που διαθέτει ο OP.

 

Πέρα πάντως από την πλάκα, αν καταλήξει τελικά σε φτηνότερο CPU, ο AMD φαίνεται καλή λύση. Ειδικά αν βγούν πάλι τίποτα παράξενα M/B να ξεκλειδώνουν τα extra cores, θα πάω να πάρω και εγώ  ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Core i7 920 σε socket LGA1366, την πρώτη γενιά.

Ωραιος. Τοσο ειχα αγορασει περσι και τον δικο μου i7. Και φυσικα και γω δε μετανιωνω, i7 rules. 8)

 

Πολυ καλη επιλογη.

Τωρα για τις μνημες...προσωπικα θα κοιταγα κατι σε Kingston.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου