Προς το περιεχόμενο

Marc Craney ενας καταπληκτικος ντραμερ που εφυγε νωρις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εχω  μια ιδεα που πιστευω να βρη και ανταποκριση απο τα μελη και ειδικα τους ντραμερ .Λεω να ξεκινησω mini αφιερωματα σε ντραμερ που ειναι για καποιους λογους αγνωστοι στο ευρυ μουσικοφιλο κοινο ΑΛΛΑ το παιξιμο τους και οι συμμετοχες τους σε γνωστα  σχηματα η session εμφανισεις & δισκογραφια τους εχουν καταστησει μεγαλους Κυριολεκτικα

Αρχιζω με τον Marc Craney "βασιλια των tutti '' τον εχουν αποκαλεσει .Το βιογραφικο του υπαρχει στο drummerworld .Ο Marc πεθανε απο νεφρικη ανεπαρκεια βαρειας μορφης νεος (52 η 54 χρονων ) κριμα .Ανεβαζω μερικα videos απο live εμφανισεις του με τα σχηματα που επαιξε

Gino Vanneli & Jethro Tull (Τα πιο γνωστα δηλαδη )Αν καποιος εχει υπ'οψη του και αλλα video με τον marc παρακαλω να τα ανεβασει.Aφιερωμενο στην μνημη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jethro Tull - "Locomotive Breath" (live 1980)

Eδω με τους Jethro Tull 1980 -Locomotive breath - προσεξτε την διαφορα απο την Οriginal version  στη εισαγωγη (groove & fusion style παιξιμο )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε Περικλή! Ο M. Craney ήταν ένας καταπληκτικός ντράμερ, που αν δεν είχε αρωστήσει τόσο νωρίς (η νεφρική ανεπάρκεια τού εμφανίστηκε γύρω στα 30) θα είχε κάνει πολύ μεγαλύτερη καριέρα.

Θυμάμαι να έχω διαβάσει ότι εκτός από τον Vanelli και τους Tull, που ήταν οι πιο γνωστές του συνεργασίες, είχε παίξει και με τους Tower of Power και τον Eric Burdon, ενώ ήταν ήδη άρωστος.

 

Υ.Γ. Όσες φορές βλέπω το βίντεο του Brother to Brother, δεν μπορώ να μην γελάω με τα θεατρικά του Vannelli (ο Michael Bolton του fusion; ;D), αλλά αν σταματήσω να βλέπω και απλά ακούω, μου κόβεται το γέλιο από το απίστευτο παίξιμο της μπάντας... 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον γνωρισα απο την μικρη θητεια του στους Tull.

τρομερος ντραμερ αλλα δυστηχος επαιξε σε εναν απο τους χειροτερους και αδιαφορους δισκους των Tull στα Live ομως της εποχης εκεινη σπερνει!

οτι καλυτερο μπορουσε να βρουν οι Tull μετα τον Barlow

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο θεμα! O αγαπημενος μου ''αγνωστος'' ντραμμερ, σε (γνωστο;) συγκροτημα ειναι ο Billy Conway των Morphine. Δεν ξερω κατα ποσον εχει επηρεασει το παγκοσμιο στερεωμα, αλλα προσωπικα βρισκω το παιξιμο του τουλαχιστον ιδιοφυες.

 

 

 

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε Περικλή! Ο M. Craney ήταν ένας καταπληκτικός ντράμερ, που αν δεν είχε αρωστήσει τόσο νωρίς (η νεφρική ανεπάρκεια τού εμφανίστηκε γύρω στα 30) θα είχε κάνει πολύ μεγαλύτερη καριέρα.

Θυμάμαι να έχω διαβάσει ότι εκτός από τον Vanelli και τους Tull, που ήταν οι πιο γνωστές του συνεργασίες, είχε παίξει και με τους Tower of Power και τον Eric Burdon, ενώ ήταν ήδη άρωστος.

 

Υ.Γ. Όσες φορές βλέπω το βίντεο του Brother to Brother, δεν μπορώ να μην γελάω με τα θεατρικά του Vannelli (ο Michael Bolton του fusion; ;D), αλλά αν σταματήσω να βλέπω και απλά ακούω, μου κόβεται το γέλιο από το απίστευτο παίξιμο της μπάντας...   

Γεια σου Χαρη (πως τα ξερεις !! ε ο παλιος ειναι αλλοιως ) σωστα επαιξε με tower of Power αλλα δεν βρισκω video στο tube .Oποιος βρη κατι ασ το ανεβασει.Οσο γαι τον Vanelli εχεις δικιο μεγαλο ''οργιο '' στην performance αλλα και μεγαλη φωνη ,βεβαια δεν προχωρησε για διαφορους λογους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου