Προς το περιεχόμενο

The Case against Batteries


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το είχα δει πριν λίγο καιρό και είπα να το ανεβάσω γιατί έχει πολύ ενδιαφέρον.

 

Αντιγράφω λοιπόν από το site του "Beavis", για όσους γνωρίζουν, ενός τρελλού τεχνικού που φτιάχνει πετάλια, κάνει mods, κλπ:

 

As a stompbox hacker, I’ve been through my share of 9 volt batteries. The so-called convenience of these innocuous devices has led me over the years to completely ignore their effects on the environment. I even thought it was great when I learned one could buy batteries dirt cheap at wholesale sites on the web, and thereby avoid the huge markup enjoyed by retail stores. But over the last few months I’ve been doing some thinking about the whole battery thing. And my conclusion is that using batteries in stompboxes is just plain crazy.

The Case for the Prosecution

 

There are environmental and practical issues to ponder...

 

    * Batteries burned in waste combustion facilities can release mercury or cadmium to the air and water, ultimately entering the food chain and posing health threats to people and the environment.

    * After 1994, manufacturers stopped adding mercury to alkaline batteries. But alkalines still contain potassium hydroxide, a corrosive agent.

    * The manufacture of batteries is an odious business and has a very negative effect on the environment.

    * 9 volt batteries wear out real quick. Which means if you use them, you are likely going to use a lot of them. Think about this: what it is the carbon footprint of making a 9 volt battery, and when it gets down to around 7 volts, it won't power most stompboxes. So you are throwing away something like 60% of the "product."

    * The standard battery-disconnect design for stompboxes (disconnect the input jack to disconnect the battery) is brain-dead. How many batteries have you burned through because you forgot to disconnect the input jack.

    * Batteries are crazy-expensive when compared to AC/DC adaptors. For the cost of two name brand alkaline batteries, you can buy a cheap 9 volt adaptor.

    * Have you ever forgot that old cheapy battery you left in a stompbox four years ago, only to re-open it later and find a bunch of acid sludge?

    * Battery snaps are usually the first thing to break on a pedal due to the mechanical stress on the wires and the battery clip itself. What a hassle.

 

So using batteries simply doesn’t make sense.

But Wait!

 

“What about the convenience!!!?” you say. “What about just testing pedals, batteries are great for that!”. I’d say that you should reconsider the convenience. Again, if you have a cheap 9 volt AC adaptor on hand, that is way more convenient than unscrewing the pedal, dicking around with the battery and closing it up again. Think about it….

 

“What about my vintage fuzz? It sounds best with a dying carbon cell battery!” Of course it does—that is a great sound. But you don’t need a battery for that. Just spend a few dollars and parts and build a series-resistance voltage sagger. And think about it, if the fuzz pedal sounds so good with a dying battery, what happens when the battery really dies? And how long do you discharge the battery to get to that “golden zone.” And how long does that perfect sound last? For sure it is easier to build a simple resistor/pot assembly that will allow you to set the exact “dying” voltage every time, spot on.

But What if I Really Need a Battery?

 

That's ok too, but the sooner we all start relying on AC adaptors the better. Another thing you can do for those times when a battery is really useful is this: make a super-easy battery adaptor. Get a 9 volt battery clip and a 2.11 mm coaxial plug. Wire the battery + to the barrel and the battery - to the tip. Snap a 9 volt battery on and plug it into the DC jack of your pedal. Voila!

Enter the Lithium Polymer Rechargeable

 

It used to be that if you wanted to use rechargeable batteries, you were stuck with either NiCads (Nickel Cadmium) or NiMh (Nickel Metal Hydride). NiCads really sucked because they didn't hold a great charge and suffered from the memory effect which made charging a pain. NiMh rechargeables were a bit better, but still not terribly practical for stompbox use. Now we have Lithium Polymer which is the same excellent rechargeable battery technology that you'll find in you cellphone or Ipod. The availability and price point of 9v Li-Poly batteries has recently converged to the point where they can offer decent performance and are also RoHS compliant. Sparkfun (a great parts and info site) now sells the battery:

 

http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=9081

 

and the charger:

 

http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=9077

 

If you want to stick with batteries, give 'em a try!

Onward and Upward!

 

When weighing all these facts, I’ve decided that future beavis designs are going to be built without battery snaps. I think that is a positive step forward and hope that you agree. Got a flame? Comment? Kudos? Wat? Send me an email to dano /at/ beavisaudio.com.

 

Το link για το αρθρο είναι αυτό: http://www.beavisaudio.com/Projects/badBattery.htm

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα προχειρο γουγλαρισμα επεσα σε αυτο

http://dannycruz.com/2010/09/06/sanyo-pedal-juice-rechargeable-power-supply-guitar-pedals/

;)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό αρθράκι... thanks for sharing.

 

Το συγκεκριμένο θέμα με έχει προβληματίσει αρκετές φορές και χαίρομαι να βλέπω μια στροφή προς τα τροφοδοτικά ή τουλάχιστον προς τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες (οι οποίες μέχρι στιγμής δεν με έχουν αφήσει καθόλου ικανοποιημένο).

 

Τη λύση με το εξωτερικό jack την είχα δοκιμάσει και δεν βολεύει, οι πιο πολλοί κιθαρίστες χαλάνε ενα τέταρτο της ώρας να βρούν το in - out απο τα πετάλια τους, πόσο μάλλον να κρέμονται απέξω μπαταρίες και καλώδια.  ;D

Άσε που μετά το pedalboard μοίαζει με διαφήμιση της Duracel.  ;D Πάραυτα είναι μια καλή ιδέα και σε ενα μελετημένο pedal board θα μπορούσε να δουλέψει σαν λύση ανάγκης.

 

Ενα θεματάκι που δεν αναφέρετε και είναι ΥΠΕΡ της μπαταρίας, είναι τυχών προβλήματα απο τα τροφοδοτικά, συνήθως λόγω προβλήματος είτε του ίδιου του σχεδίου του πεταλιού ή του τροφοδοτικού ή άλλωτε λόγω κακής παροχής ρεύματος.

 

Ενα άλλο θεματάκι που δεν αναφέρετε και είναι ΚΑΤΑ της μπαταρίας είναι ότι μεγάλο μέρος ενος πεταλιού καταναλώνετε για το χώρο της μπαταρίας (πολλές φορές και το 1/3) κάτι που είναι "κακό" για αυτούς που θέλουν περισσότερα ποτενσιόμετρα  ;D, άσε που οι περισσότεροι κατασκευαστές προτιμούν να βάζουν τη μπαταρία σε ευρύχωρη θέση και να στριμώχνουν το dc jack δίπλα σε κανα jack εξόδου κάτι που δυσκολεύει τα daisy chains και γενικά αποθαρύνει τη χρήση του εαν ο κιθαρίστας δεν είναι καλά οργανωμένος.

 

Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω γνώμες επι του θέματος.

Πέρα απο το μουσικό που παίζει αποκλειστικά με ένα το πολύ δύο πετάλια και δεν θέλει να κουβαλάει τροφοδοτικό, δεν βρίσκω λόγο να υπερτερεί κάπου η μπαταρία. Καλώς ή κακώς, μια πρίζα την χρειάζεται για τον ενισχυτή, ενα καλώδιο παραπάνω δεν είναι πρόβλημα και του γλυτώνει αρκετό κόπο και χρήμα (είτε απο τις μπαταρίες καθεαυτές ή απο κακή χρήση επι της τοποθέτησης με αποτέλεσμα τυχών πρόβλημα στο πετάλι).

 

Και πάλι μπράβο για το θέμα.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα booster και μια Tonelab SE, δεν ανήκω σ'αυτούς που έχουν φάει τα νιάτα τους με κοκορέτσια καλωδίων και καβατζωμένες μπαταρίες παντού.

Επιπλέον να παραδεχτώ πως δε θεωρώ τις (πόσες ετησίως για έναν δραστήριο pedal junkie? Είκοσι? Τριάντα?) πεταμένες μπαταρίες σοβαρή αφορμή για περί οικολογίας κουβέντα.

 

Δεν ξέρω αν, σε ένα ιδανικό περιβάλλον με super ρεύμα, υπάρχει σοβαρός λόγος για να παιδεύεσαι (ή να καρδιοχτυπάς σε live) με μπαταρίες. Θα μου πεις, είναι τα fuzz...Ε, πόσοι έχουν ένα ή περισσότερα; Γιά μετρηθείτε. ;D

 

 

Στο δια ταύτα, συμφωνώ γενικά με τη θέση του άρθρου που παρέθεσε ο TGL, αλλά εστιάζω στο κόστος και προσπερνώ με ύφος ανάλγητου παχύδερμου τα οικολογικά. :P

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο δια ταύτα, συμφωνώ γενικά με τη θέση του άρθρου που παρέθεσε ο TGL, αλλά εστιάζω στο κόστος και προσπερνώ με ύφος ανάλγητου παχύδερμου τα οικολογικά. :P

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα προχειρο γουγλαρισμα επεσα σε αυτο

http://dannycruz.com/2010/09/06/sanyo-pedal-juice-rechargeable-power-supply-guitar-pedals/

;)

 

Μπράβο βρε Μάριο! Το είχα δει σε ένα άσχετο site και έψαχνα να βρω μάρκα και product name.

 

http://us.sanyo.com/Pedal-Juice

 

Αυτό είναι πολύ καλή περίπτωση, για πολλούς και αυτονόητους θέλω να πιστεύω λόγους.

 

Ορίστε ένα review:

 

http://thaddeushogarth.berkleemusicblogs.com/2010/07/22/pedalboards-part/

 

Τώρα να σας πω... το οικολογικό μέρος είναι ανοιχτό προς συζήτηση, αλλά ό,τι μπορούμε να κάνουμε καλό είναι. Το μαραφέτι της Sanyo από την άλλη λύνει και προβλήματα με φτηνιάρικα τροφοδοτικά (π.χ. 1Spot, ένα καταπληκτικό τροφοδοτικό... για κινητά, που ανά πάσα στιγμή μπορεί να πάρει τα πετάλια σας μαζί του...).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

π.χ. 1Spot, ένα καταπληκτικό τροφοδοτικό... για κινητά, που ανά πάσα στιγμή μπορεί να πάρει τα πετάλια σας μαζί του

 

περιεργο μια και τοσα χρονια δεν ειχε παρει μαζι του ΟΥΤΕ ενα απο τα δικα μου ;D

 

49579978fd485f53bbff93e956f6afcf806cb6556621709c177413fb.jpg

 

(μαλιστα ειχα παρει και ενα spare το οποια και τελικα χαρισα μια και δεν ειχα ποτε μου προβλημα) ,αλλα και απο ολους τους φιλους μου (και ειναι παρα πολλοι) που το χρησιμοποιουν με θρησκευτικη ευλαβεια (και με πολυ πιο βαρια,touring ,χρηση απο εμενα)... ;)

 

Θα μου πεις, είναι τα fuzz...Ε, πόσοι έχουν ένα ή περισσότερα; Γιά μετρηθείτε

 

υπαρχουν και τροφοδοτικα με μεταβλητη εξοδο που κανουν και για τα fuzz..

 

προσωπικα βλεπω μπαταρια και...ανατριχιαζω... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω να χρησιμοποιήσω μπαταρία (πλην του fuzz - που δεν χρησιμοποιώ και συνέχεια) πολλά χρόνια.... ένα one spot (άντε και ένα 2ο στο delay επειδή νομίζω κάνει λίγο θόρυβο  όταν είναι στο ίδιο chain με τα άλλα) και έχω λύσει τα προβλήματά μου.

Έχω το ίδιο one spot εδω και 4 χρόνια, μια χαρά, απροβλημάτιστα. Δεν βλέπω τον λόγο για μπαταρίες, βάλε-βγάλε, χρατς-χρουτς, έξοδα κλπ. Είναι όλα τα πετάλια σεταρισμένα  στο κουτί τους, plug & play.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλό το hype για τα switching adapters (=τροφοδοτικά για κινητά τηλέφωνα  ;D), ακόμα πιο καλή και η ενημέρωση:

 

http://www.stinkfoot.se/andreas/diy/articles/trans.htm

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι κατι τετοια αρθρα θεωρω hype και προτιμω να πιστευω first hand experiences οπως του Fruno,τη δικη μου και δεκαδων αλλων που ξερω οτι το χρησιμοποιουν χρονια ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ προβλημα (εγω πλεον δεν το χρησιμοποιω μια και ακομα και η θεα των..πεταλιων μου προξενει γελωτα... αλλα και... τρομο....;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου