Προς το περιεχόμενο

The Case against Batteries


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παλι κατι τετοια αρθρα θεωρω hype και προτιμω να πιστευω first hand experiences οπως του Fruno,τη δικη μου και δεκαδων αλλων που ξερω οτι το χρησιμοποιουν χρονια ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ προβλημα (εγω πλεον δεν το χρησιμοποιω μια και ακομα και η θεα των..πεταλιων μου προξενει γελωτα... αλλα και... τρομο....;D)

 

Ό,τι πεις.

 

Σου κάνει ότι σε εμένα συνέβει αυτό που περιγράφεται παραπάνω?

 

Σε πείθει ότι είχα θόρυβο με τα δικά μου πετάλια?

 

Και τα θανατηφόρα αυτοκινητιστικά δυστυχήματα δεν συμβαίνουν κάθε μέρα... οι περισσότεροι που γνωρίζουμε δεν έχουν πάθει ποτέ.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου κάνει ότι σε εμένα συνέβει αυτό που περιγράφεται παραπάνω?

 

Δυστυχως οχι,μια και σε ΕΜΕΝΑ δεν συνεβει ποτε (μπορει να ειχες ελατωματικο 1 spot,δεν ξερω)

 

Σε πείθει ότι είχα θόρυβο με τα δικά μου πετάλια?

 

Δυστυχως οχι,μια και σε ΕΜΕΝΑ δεν συνεβει ποτε (μπορει να ειχες ελατωματικο 1 spot,δεν ξερω)

 

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ever heard of people's mobile phones exploding while being charged?

 

Όχι ποτέ. Και με την τεράστια χρήση των κινητών στις μέρες μας αν ήταν αρκετά πιθανό όλο και κάπου θα το είχα ακούσει. Αν τώρα συμβαίνει στο 0,00000001% των περιπτώσεων, υπάρχουν και πιο πιθανά ατυχήματα για ένα pedalboard όπως να ανατιναχθεί από Τσετσένο αυτονομιστή  ;D.

 

Για τον θόρυβο τώρα, δεν ξέρω, το DD-7 μου πάντως που είναι digital delay δεν κάνει κίχ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο άρθρο και ενδιαφέρουσα η τοποθέτηση του κυρίου, μόνο που δεν θα συμφωνήσω 100% με την πρότασή του για την επαναφωρτιζόμενη 9V μπαταρία.

Τα 450mAh της δεν φτάνουν ούτε για "ζήτω".

Η μόνη περίπτωση είναι να πάρεις καμία δεκαριά, να τους φτιάξεις ένα ωραίο κουτάκι και έτοιμο το 9V Rechargable Battery Pack που χωράει και σε pedal board ;), με 4500mAh το συζητάμε για πετάλια, αλλιώς:

Με ένα booster και μια Tonelab SE, δεν ανήκω σ'αυτούς που έχουν φάει τα νιάτα τους με κοκορέτσια καλωδίων και καβατζωμένες μπαταρίες παντού.

Επίσης.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το 1spot,δεν είχα ποτέ προβλήματα θορύβου ή αξιοπιστίας, με εξαίρεση όταν τροφοδοτούσα και το wah, με την υπόλοιπη αλυσίδα των εφφέ,το οποίο μου έβγαζε σταθερό βόμβο(χωρίς να υπάρχει αυξομείωση ανάλογα με την ένταση),και αναγκαζόμουν να το τροφοδοτώ ξεχωριστά με άλλο... 1spot  :).

 

Στα μεγαλύτερα  pedalboards (15+ πετάλια),τροφοδοτούσα τα μισά πετάλια με 1 1spot και τ'άλλα μισά με ένα 2ο,ενώ το wah πάντα μόνο του.Με τον τρόπο αυτό,όπως είπα και πρίν δεν αντιμετώπισα ποτέ,κάποιο πρόβλημα. Θεωρώ το 1spot εξαιρετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1spot ειναι ουσιαστικα ενα switched mode power supply (SMPS).

 

Ενα απο τα "μειονεκτηματα" των SMPS ειναι το οτι ειναι "θορυβωδη". Αν το filtering στην εξοδο τους δεν ειναι καλο, ο θορυβος αυτος περναει στις συσκευες μας. Αυτο ειναι fact και εχει να κανει με την αρχη λειτουργιας αυτων των συσκευων.

Θεωρω ομως οτι στην προκειμενη περιπτωση, τα προβληματα που προκυπτουν δεν οφειλωνται τοσο στη σχεδιαση/ποιοτητα του ιδιου του 1spot, αλλα στην συχνα "κακη" ποιοτητα του αρχικου ρευματος αλλα και στις ιδιες τις συσκευες που τροφοδοτουμε.

Στην τελικη, επειδη τα SMPS τεινουν να εχουν αυτα τα προβληματα δεν παει να πει οτι θα τα εχει ντε και καλα και το 1spot.

 

Περαν αυτου, SMPS πλεον υπαρχουν παντου, οχι μονο στους φορτιστες για κινητα. As a matter of fact, για να γραφουμε εδω μεσα, ολοι σε SMPS βασιζομαστε για να δουλευουν οι υπολογιστες μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαν αυτου, SMPS πλεον υπαρχουν παντου, οχι μονο στους φορτιστες για κινητα. As a matter of fact, για να γραφουμε εδω μεσα, ολοι σε SMPS βασιζομαστε για να δουλευουν οι υπολογιστες μας...

 

Συν τοις αλλοις τα SMPS ειναι οχι το μελλον, αλλα το παρον σε παρα μα παρα πολλους μοντερνους ενισχυτες (για PA, για μπασο κλπ κλπ). Και sorry κιολας, αλλα δεν εχω ακουσει κανεναν Markbass να ανατιναζεται η να βγαζει OMGΤΖΙΤΖΙΚΙΑ. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου