Προς το περιεχόμενο

Μάνα είναι μόνο μία...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Δεν είναι syntactics αλλά semantics.

Και ο Σπύρος γνωρίζει.  ;)

 

Αλλά νοιώθω ότι χάσαμε την ουσία.

Γουατέβα και τεσπά που θα λεγε και κάποιος που "νοιάζεται".

 

Λοιπόν θα επιμείνω λίγο ακόμα. ;D ;D ;D ;D ;D

Το να πεις «καρδιολογικό πρόβλημα» δεν είναι λάθος.  

 

Συντακτικά μιλάμε για επιθετικό προσδιορισμό.

Γραμματικά μιλάμε για επίθετο, παράγωγο από όνομα , με κατάληξη σε –κός, που ( από αναλογία προς άλλα παράγωγα ή με ορισμένες φθογγικές παθήσεις) παρουσιάζεται σε -ικός

 

Καρδιολόγος, - καρδιολογικός

(επίσης παρουσιάζονται (άλλα παράγωγα από ονόματα επίθετα) και σαν ,–ακός, -ικός , -υκός, -εικός) ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι τα θες, ότι και να κάνουμε ποτέ δε θα είναι ευχαριστημένες οι μαναδες :P

 

Διαβαζε να περάσεις στο πανεπιστημιο -> διάβαζε να τελειώσεις το πανεπιστήμιο -> βρες δουλεια -> δουλειά είναι αυτή, όλο το βραδυ στην καπνιλα και τη φασαρία με τους μεθυστακες? -> ουτε αυτή είναι δουλειά, να παίρνεις 3,60.. -> δε θα παντρευτείς να κάνεις οικογένεια? -> εγγονια πότε θα μου κάνεις? -> μην είσαι σπάταλος, έρχονται γεράματα -> βγες στη σύνταξη, μη χάσεις το εφάπαξ -> αντε, ακόμα να πεθανεις? θα εχω πεθάνει εγώ πρώτα και να δω ποιος θα σου κάνει την κηδεία κακομοίρη μου -> μη μιλάς άσχημα στον Αγ. Πέτρο, αυτός ξέρει που θα πάμε -> τωρα που θα παρουσιαστούμε στο Θεό μην του αρχίζεις τα κομμουνιστικά σου -> ντύσου καλύτερα, εδω πάνω στα σύννεφα κάνει ρεύμα....

 

ω ναι...δε θα σταματήσουν ποτέ οι απαιτήσεις της μάνας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης λόγω δουλειάς έχω έρθει σε επαφή και με ψυχολόγους

 

...

 

Και το ξαναλέω, ότι ναι τα εγνωσμένα από ειδικούς «ψυχολογικά προβλήματα» τα θεωρώ πολυτέλειες.

 

-50000, και does not compute at all σύμφωνα με αυτό που γράφεις...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

-50000, και does not compute at all σύμφωνα με αυτό που γράφεις...

 

Αν έχεις όρεξη και θέλεις , μου το αναλύεις λίγο παραπάνω αυτό που εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ απαραίτητα με τις τοποθετήσεις του Λάκη, του Κώστα, του Σπύρου κ.λπ., αλλά δεν μπορώ να μην σταθώ σε δύο σημεία: Στην αδιαφορία/απάθεια/έλλειψη οποιασδήποτε αντίδρασης του μικρού, και στο γεγονός ότι δεν δίστασε να βγάλει το βίντεο και να "εκθέσει" τη μάνα του σε όλο τον πλανήτη (πράγματα που επισημάνθηκαν και πιο πάνω).

 

Χωρίς, όπως έγραψα πιο πριν, να γνωρίζουμε λεπτομέρειες, για μένα τα παραπάνω δείχνουν ότι τον έχει χάσει. Και αυτό είναι (τεράστιο) πρόβλημα που θα πρέπει να το λύσει η μάνα και όχι ο πιτσιρικάς. Αλλά με αυτή τη στάση νομίζω ότι δεν είναι even close.  

 

 

Τι τα θες, ότι και να κάνουμε ποτέ δε θα είναι ευχαριστημένες οι μαναδες :P

 

Διαβαζε να περάσεις στο πανεπιστημιο -> διάβαζε να τελειώσεις το πανεπιστήμιο -> βρες δουλεια -> δουλειά είναι αυτή, όλο το βραδυ στην καπνιλα και τη φασαρία με τους μεθυστακες? -> ουτε αυτή είναι δουλειά, να παίρνεις 3,60.. -> δε θα παντρευτείς να κάνεις οικογένεια? -> εγγονια πότε θα μου κάνεις? -> μην είσαι σπάταλος, έρχονται γεράματα -> βγες στη σύνταξη, μη χάσεις το εφάπαξ -> αντε, ακόμα να πεθανεις? θα εχω πεθάνει εγώ πρώτα και να δω ποιος θα σου κάνει την κηδεία κακομοίρη μου -> μη μιλάς άσχημα στον Αγ. Πέτρο, αυτός ξέρει που θα πάμε -> τωρα που θα παρουσιαστούμε στο Θεό μην του αρχίζεις τα κομμουνιστικά σου -> ντύσου καλύτερα, εδω πάνω στα σύννεφα κάνει ρεύμα....

Ρε παιδί μου, απίστευτο δεν είναι; Ποιο γονίδιο είναι που τις κάνει όλες ίδιες; ;D

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς, όπως έγραψα πιο πριν, να γνωρίζουμε λεπτομέρειες, για μένα τα παραπάνω δείχνουν ότι τον έχει χάσει. Και αυτό είναι (τεράστιο) πρόβλημα που θα πρέπει να το λύσει η μάνα και όχι ο πιτσιρικάς. Αλλά με αυτή τη στάση νομίζω ότι δεν είναι even close. 

Ασε ρε Χαρούλη. Εμένα πάντως (και κάποιων εκατοντάδων που γνωρίζω) που μου βαλε πολλάκις η σχωρεμένη τις φωνές (+ παντόφλα + (μόνο μια φορά) ζώνη) δεν μ' έχασε καθόλου. Το ίδιο και η δασκάλα με τον χάρακα. (Η Λία με έχασε αλλά καλά να πάθει αυτή)

Θα με έχανε όμως αν με άφηνε to listen to my heart. :P

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αδιαφορία/απάθεια/έλλειψη οποιασδήποτε αντίδρασης του μικρού, και στο γεγονός ότι δεν δίστασε να βγάλει το βίντεο και να "εκθέσει" τη μάνα του σε όλο τον πλανήτη (πράγματα που επισημάνθηκαν και πιο πάνω).

 

Οπως είπες και παρακάτω, δεν ξέρουμε ποια είναι γενικά η κατάσταση...Αν το εχει συνήθειο η μάνα να τον κράζει κάθε μέρα, δεν είναι καθόλου παράξενο να μην αντιδράει ο πιτσιρικάς. Το κάνω κι εγω όποτε μου αρχίζουν την απαγγελία του "γίνε δημόσιος υπάλληλος"...Στην αρχή αντιδρούσα, μετά νευρίαζα, πλεον μπορώ να συζητάω αλλα πράγματα παραλληλα, έχω αναπτύξει ειδικό φίλτρο.

 

Και για το ότι το ανέβασε στο youtube, ας μη βιαζόμαστε να το χαρακτηρίσουμε ως παράξενη συμπεριφορά. Μπορεί για εμας ναι, αλλά οι πιο νέοι (από μας τους νέοι), έχουν άλλη σχέση με τη δημοσιοτητα του ίντερνετ. Καλό ή κακό αυτό, δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για το ότι το ανέβασε στο youtube, ας μη βιαζόμαστε να το χαρακτηρίσουμε ως παράξενη συμπεριφορά. Μπορεί για εμας ναι, αλλά οι πιο νέοι (από μας τους νέοι), έχουν άλλη σχέση με τη δημοσιοτητα του ίντερνετ. Καλό ή κακό αυτό, δεν ξέρω.

Άσε. Ξέρω γω.

Κακό.&-

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν μου επιτραπεί, συμφωνώ κι εγώ. :)

Φυσικά σου επιτρέπεται. Αν μου το εξηγήσεις και εσύ, μπορεί να συμφωνήσω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου