Προς το περιεχόμενο

Behringer X Touch Mini & Presonus Studio One 6


Jdl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! Ηθελα να ρωτησω για τον midi controller της Behringer X Touch Mini.

Μπορω στο daw μου να κανω assign τα κουμπια του κοντρολλερ σε οτι command θελω εγω?

Μηπως η λειτουργιες των κουμπιων ειναι fixed και δεν αλλαζουν?

Χρησιμοποιω το DAW Studio One 6 Presonus

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Jdl είπε

Καλησπερα! Ηθελα να ρωτησω για τον midi controller της Behringer X Touch Mini.

Μπορω στο daw μου να κανω assign τα κουμπια του κοντρολλερ σε οτι command θελω εγω?

Μηπως η λειτουργιες των κουμπιων ειναι fixed και δεν αλλαζουν?

Χρησιμοποιω το DAW Studio One 6 Presonus

Ευχαριστω

 

Οι λειτουργίες των κουμπιών μπορούν να οριστούν από τον editor που παρέχεται για τον controller.

 Ηοwever, πιστεύω πως άμα ορίσεις μέσα από το Studio One να χρησιμοποιήσεις τo X  Touch Mini ως external device και σε Mackie control mode, οι λειτουργίες θα είναι fixed.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Jdl είπε

Οκ ευχαριστω για τις πληροφοριες

Μήπως προσπαθήσεις αν θες να διαλέξεις λειτουργίες στα κουμπιά του να δοκιμάσεις μέσω του software ή μέσω του controller αν υποστηρίζει learn mode να διαλέξεις τις παραμέτρους του Studio One που θες να ρυθμίσεις.

 Γι αυτό πρέπει να δεις το manual του controller για το learn mode ή μέσω του software του και του Studio One το manual γιατί είναι δύσκολο να στο περιγράψω σε ένα post βήμα βήμα.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι ξερω το Studio One 6 υποστηριζει midi learn

Αυτο που ΔΕΝ ξερω ειναι αν μπορω να κανω Midi learn με ολα τα κουμπια  του X touch Mini ή μπορω να κανω midi learn μονο με καποια απο τα κουμπια

Το συγκεκριμενο κοντρολλερ τον θελω βοηθητικο καθως εχω και στην κατοχη μου τον X Touch One ο οποιος εχει συγκεκριμενες λειτουργιες τις οποιες θελω να επεκτηνω με τον X touch mini

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jdl είπε

Αυτο που ΔΕΝ ξερω ειναι αν μπορω να κανω Midi learn με ολα τα κουμπια  του X touch Mini ή μπορω να κανω midi learn μονο με καποια απο τα κουμπια

Αυτό μπορείς να το δεις από τον software editor νομίζω.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος που να εχει χρησιμοποιησει το X touch mini? Οπως καταλαβατε ειμαι σε φαση να το αγορασω στο μελλον .

cos_dr Ευχαριστω για τις συμβουλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το x touch one. Φαντάζομαι ότι λειτουργεί με παρόμοιο τρόπο. 
Έχει κάποια προεπιλεγμένα assignment κουμπιών για κάποια βασικά daw. Για το cakewalk δεν είχε και το σεταρα όπως περιέγραψε ο cos dr (αυτό με το mackie, αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες διότι πάει καιρός).

Το να κάνω κάθε κουμπί assign σε οποία λειτουργία θέλω, δεν τα κατάφερα. Γενικότερα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το δουλευω κατά την ηχογράφηση και την μίξη, και βολεύει αρκετά.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου