Προς το περιεχόμενο

Engl fireball vs peavey 6505+



Προτεινόμενες αναρτήσεις

o ENGL Fireball 100 εχει πολυ περισσοτερα μεσσαια απο τον 60! εχει φοβερο low-end και με το mid boost αφηνει χαλαρα χιλιομετρα πισω του τον Peavey!! αλλωστε χρειαζομαστε λιγοτερα μεσσαια απο οσο νομιζουμε συνηθως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

o ENGL Fireball 100 εχει πολυ περισσοτερα μεσσαια απο τον 60! εχει φοβερο low-end και με το mid boost αφηνει χαλαρα χιλιομετρα πισω του τον Peavey!! αλλωστε χρειαζομαστε λιγοτερα μεσσαια απο οσο νομιζουμε συνηθως!

 

Περαν απο επαγγελματικα συγκριτικα,κλιπς και αποψεις ατομων με εμπειρια πανω στους 2 δεν εχω αποψη για τον 100...

Για το "χαλαρα" ωστοσο επετρεψε μου να αμφιβαλω...οχι για τη ποιοτητα του(αν και τελευταια ελεγχεται) αλλα λογω voicing...

Ο ΜΟΝΟΣ ενγκλ που μπορει να τα βαλει με τον 5150 ειναι ο engl straight και ισως ο Victor Smolski που λενε πως ειναι κοπια του straight...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνω προσωπικα! δεν μου αρεσει αυτος ο midαριστος ηχος του peavey γιατι το παρακανει λιγο! ο fireball 100 κατα την γνωμη μου εχει οσα μεσαια χρειαζεται ενας ενισχυτης (ειδικα με το Mid-boost εχει και περισσοτερα!) και σαν voicing με τρελαινουν οι περισσοτεροι engl!(εκτος απο blackmore, screamer κλπ που ειναι ελαχιστα πιο vintage)

Αλλα ενταξει προσωπικες αποψεις ειναι αυτες!

 

O Victor Smolski απο οσο εχω ακουσει και εχω δει μοιαζει αρκετα με τον Powerball ως ενισχυτης απλως ειναι λιγο πιο κομπρεσσαρισμενος και εχει περισσοτερο gain! αρα δεν πρεπει να διαφερει πολυ απο τον Fireball σαν voicing!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνω προσωπικα! δεν μου αρεσει αυτος ο midαριστος ηχος του peavey γιατι το παρακανει λιγο! ο fireball 100 κατα την γνωμη μου εχει οσα μεσαια χρειαζεται ενας ενισχυτης (ειδικα με το Mid-boost εχει και περισσοτερα!) και σαν voicing με τρελαινουν οι περισσοτεροι engl!(εκτος απο blackmore, screamer κλπ που ειναι ελαχιστα πιο vintage)

Αλλα ενταξει προσωπικες αποψεις ειναι αυτες!

 

O Victor Smolski απο οσο εχω ακουσει και εχω δει μοιαζει αρκετα με τον Powerball ως ενισχυτης απλως ειναι λιγο πιο κομπρεσσαρισμενος και εχει περισσοτερο gain! αρα δεν πρεπει να διαφερει πολυ απο τον Fireball σαν voicing!

 

τα περισσοτερα ειαι προσωπικες αποψεις και γουστα οποτε δε θα επεκταθω περισσοτερο ωστοσο αν μου επιτρεπεις,ο blackmore μονο vintage δεν ειναι...για την ακριβεια εκτος απο τον προαναφερθεντα straight ειναι ο μονος που θα πληρωνα για να εχω...ειναι ουσιαστικα ενας savage με λιγοτερα κουμπια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνω προσωπικα! δεν μου αρεσει αυτος ο midαριστος ηχος του peavey γιατι το παρακανει λιγο! ο fireball 100 κατα την γνωμη μου εχει οσα μεσαια χρειαζεται ενας ενισχυτης (ειδικα με το Mid-boost εχει και περισσοτερα!) και σαν voicing με τρελαινουν οι περισσοτεροι engl!(εκτος απο blackmore, screamer κλπ που ειναι ελαχιστα πιο vintage)

Αλλα ενταξει προσωπικες αποψεις ειναι αυτες!

 

O Victor Smolski απο οσο εχω ακουσει και εχω δει μοιαζει αρκετα με τον Powerball ως ενισχυτης απλως ειναι λιγο πιο κομπρεσσαρισμενος και εχει περισσοτερο gain! αρα δεν πρεπει να διαφερει πολυ απο τον Fireball σαν voicing!

ποσο gain πια?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω 6505+ αν και νομίζω τον αδικεί πολύ το EQ που έχεις επιλέξει. Έχω παίξει σε studio και με τους 2. Όντως ο ENGL ξυρίζει. Πολύ. Ο 6505 ήταν ο λόγος που μετάνοιωσα που πήρα ΧΧΧ. :/

 

Ψιλο off:

Αλλά άντε πες εγώ λέω %#$#@ες!!! Ο αριθμός των δίσκων που γράφτηκαν με τον 6505 και γενικότερα όλη τη σειρά απο τον 5150 και μετά μιλάει απο μόνος του( βλ In flames, Trivium, Machine Head κλπ κλπ)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω 6505+ αν και νομίζω τον αδικεί πολύ το EQ που έχεις επιλέξει. Έχω παίξει σε studio και με τους 2. Όντως ο ENGL ξυρίζει. Πολύ. Ο 6505 ήταν ο λόγος που μετάνοιωσα που πήρα ΧΧΧ. :/

 

Ψιλο off:

Αλλά άντε πες εγώ λέω %#$#@ες!!! Ο αριθμός των δίσκων που γράφτηκαν με τον 6505 και γενικότερα όλη τη σειρά απο τον 5150 και μετά μιλάει απο μόνος του( βλ In flames, Trivium, Machine Head κλπ κλπ)

τι ικιου πιστεύεις εχω στο συγκεκριμένο βίντεο στον 6505+ . Πες μου και μετά θα σου πω γιατί ρωτάω...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ικιου πιστεύεις εχω στο συγκεκριμένο βίντεο στον 6505+ . Πες μου και μετά θα σου πω γιατί ρωτάω...

 

υ.γ. παντως παιδες , η γυφτια μου σινεχιζεται και λεγω πως αν καποιος εχει κανενα πεταλακι eq και θελει να συναντηθει μαζι μου για να τ δοκιμασω στον 6505+ πριν το αγορασω θα με υποχρεωσει... Θα φτιαξουμε και βιντεακι ... Θα γινει διαδημος δηλαδη οποιος κανει το καλο... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υ.γ. παντως παιδες , η γυφτια μου σινεχιζεται και λεγω πως αν καποιος εχει κανενα πεταλακι eq και θελει να συναντηθει μαζι μου για να τ δοκιμασω στον 6505+ πριν το αγορασω θα με υποχρεωσει... Θα φτιαξουμε και βιντεακι ... Θα γινει διαδημος δηλαδη οποιος κανει το καλο... ;D ;D

 

Το GE-7 σου κάνει;;;  :P

 

Όσο για το EQ πραγματικά δεν ξέρω. Λίγα πριμα πολλά μεσαία μέτρια μπάσα μου ακούστηκαν.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου