Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη κουρδισματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

  Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος τροπος να αλλαζει η κιθαρα κουρδισμα μεσω καποιου πεταλιου ? δλδ απο E standard π.χ. να μπορω να την ριξω σε D#

  Με λιγα λογια η κιθαρα μου κανονικα να ειναι κουρδισμενη Ε και μεσω του πεταλιου να ακουγεται με διαφορετικο κουρδισμα

Υπαρχει κατι τετοιο ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο τόπικ ρωτάω εδώ:

 

Τι χορδές πρέπει να αγοράσω ώστε να καταφέρω να κουρδίσω 5χορδο μπάσο ενάμιση τόνο κάτω; Το πρόβλημά μου είναι ότι το 4χορδο κουρδίζει κομπλέ, το 5χορδο όμως με την τελευταία κλωτσάει και για να βγάλει f# η χορδή γίνεται λάσπη!

 

Μπορεί κανείς να βοηθήκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος τροπος να αλλαζει η κιθαρα κουρδισμα μεσω καποιου πεταλιου ? δλδ απο E standard π.χ. να μπορω να την ριξω σε D#

Θ ασου πώ κάτι "άσχετο" αλλά μπορεί να βοηθήσει. Στο Dvd του Jeff Beck με τη Batten στην Ιαπωνία, η κυρία χρησιμοποιεί ένα περίεργο καποτάστο γι αυτό το σκοπό. Ρίξε μία ματιά...δεν έχω δεί πάντως αλλού το συγκεκριμένο κατασκεύασμα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να μην ανοίγω νέο τόπικ ρωτάω εδώ:

 

Τι χορδές πρέπει να αγοράσω ώστε να καταφέρω να κουρδίσω 5χορδο μπάσο ενάμιση τόνο κάτω; Το πρόβλημά μου είναι ότι το 4χορδο κουρδίζει κομπλέ, το 5χορδο όμως με την τελευταία κλωτσάει και για να βγάλει f# η χορδή γίνεται λάσπη!

 

Μπορεί κανείς να βοηθήκει;

 

Φίλε μου το λες και μόνος σου. Λάσπη  :P

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να σονάρει το όργανο στον αιώνα τον άπαντα.

 

Αλλά φευ... Πεντάχορδο έχεις, πόσο πιο κάτω θες να πας  ::)

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι να κάνω; Να το αφήσω έτσι; Θα με δυσκολέψει πολύ στο παίξιμο μετά δεδομένου ότι 12 χρόνια (αισίως) παίζω και γράφω στα ίδια τάστα με τις κιθάρες. Εγώ έκανα μια ελληνιά, άφησα την τελευταία σε b και μόνταρα τις υπόλοιπες 4...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και τι να κάνω; Να το αφήσω έτσι; Θα με δυσκολέψει πολύ στο παίξιμο μετά δεδομένου ότι 12 χρόνια (αισίως) παίζω και γράφω στα ίδια τάστα με τις κιθάρες. Εγώ έκανα μια ελληνιά, άφησα την τελευταία σε b και μόνταρα τις υπόλοιπες 4...

 

Χμμμ... Τι να σου πω.

 

Έχω ένα επτάχορδο- που αρχίζει από F# και καταλήγει σε C- αλλά θα σου πω ότι ακόμα και με κανονικό κούρδισμα που το έχω, αυτή η F# δεν σκάει.

 

Πλαδαρίλα του κερ@τ@ ακούγεται ( και το ακούγεται είναι σχετικό, διότι για να την ακούσεις σοβαρά, θέλεις από 15αρι ηχείο και βάλε  ;D)

 

Η μόνη πιθανή λύση- και το λέω με πάσα επιφύλαξη- είναι να αναζητήσεις το πιο «μπόλικο» σετ για πεντάχορδο, με την G να αρχίζει από 50φεύγα και πάνω και να καταλήγει η Β σε κάνα... 150αρι, με την ελπίδα ότι θα δώσουν περισσότερη τάση στο μπράτσο, ακόμα και στο κούρδισμα που θες.

 

Αλλά σου λέω με πάσα επιφύλαξη, αλλά και πάλι ενάμιση τόνος κάτω είναι too much για να σονάρει το όργανο.

 

Εδώ κράζω έναν φίλο μου που κουρδίζει μισό τόνο κάτω τα πεντάχορδα του, γιατί όταν παίζω με αυτά μου... ξινίζει και το feel στο χέρι και ο ήχος  ;D  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

musta - thnx ρε φιλε - κατι τετοιο εψαχνα οντως :D (χαχ τελικα υπαρχει)

@marathon - δεν μπορω να βρω καποια πληροφορια ουτε και φωτο στο ιντερνετ για αυτο που λες - αν εχεις κατι ποσταρε το γιατι ακουγεται ενδιαφερον

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η νότα που θέλεις να κουρδίσεις είναι το F#0, κάτω από την πρώτη νότα Α0 του πιάνου κι από ό,τι λέει εδώ η συχνότητα είναι 23.12 κύκλοι. Υπόηχοι ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν αυτό το Morpheus είναι η λύση και για τον Σταύρο και γενικότερα για όποιον θέλει drop κούρδισμα χωρίς να αλλάξει τα φώτα του οργάνου, με τα ξεκουρδίσματα  ;)

 

Αυτό που άκουσα στο βίντεο με «έψησε».

 

Το έχει και ο Thomann και δεν είναι και τόσο ακριβό, κάνει 179 ευρώ.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου