Προς το περιεχόμενο

Gibson lespaul standard 2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, δεν είπαμε να πάμε όλοι να πάρουμε lp standard 2012... απλά εκτιμώνται κάποια νέα specs της.  Εντούτοις, έχεις δίκιο για τις εναλλακτικές καλές κι ενίοτε οικονομικότερες lp που υπάρχουν. Κι εγώ θα ψήφιζα ΤΟΚΑΙ έναντι μιας gibson(κι ας έχω μερικές gibson και μόνο 1 tokai).

  To wiring, είναι κάτι που μπορεί να το κάνεις σε οποιαδήποτε lp με 4 p/p pots και 4-wire μαγνήτες. Ακόμη και σε πολύ οικονομική Epi lp. Δεν είναι κάτι το δύσκολο ή το πολύ ακριβό και δίνει περισσότερες επιλογές ηχητικά.

  Για το 60s neck, προσωπικά με βολεύει αλλά δεν έχω πρόβλημα να παίζω αρκετά και στο 50ς "ροπαλάκι" της melody maker ας πούμε.

Όπως σωστά είπες, η έλλειψη των extra benefits σε μια κατά τ' άλλα normal κιθάρα, δεν πρέπει να σε εμποδίζει να παίξεις. Τότε, το θέμα το έχει ξακάθαρα ο παίκτης και όχι το όργανο... Η παρουσία όμως κάποιων features μπορεί να σε διευκολύνει/ξεκουράσει λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Χωρίς να θέλω να γίνω «αιρετικός» θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να ρωτήσω γιατί κάποιος να προτιμήσει  την Gibson Les Paul standard 2012 και να μην αγοράσει…

 

 

Για τον ίδιο λόγο που κάποιος αγοράζει Mercedes και όχι Subaru.

 

Επιπλέον δεν υπάρχει σωστό ή λάθος.....Υπάρχουν κιθάρες για να καλύψουν διαφορετικά γούστα. Να τις πάρει και τις δύο!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακα τα ψεματα παιδια τα εχουμε ξαναπει.Οι περισσοτεροι ερασιτεχνες δεν αγοραζουμε οργανα ΜΟΝΟ για τα specks τους η για τον ηχο τους ,αλλα και για τον μυθο που κουβαλανε.

Κι οσο για μυθο η Fender και η Gibson... :)

Σε ολα τα προιοντα υπαρχει αυτος που πρωτοπαρουσιαζει κατι (και που αν πετυχει παιρνει και την δοξα)  ,και οι υπολοιποι που προσπαθουν να το αντιγραψουν η να το βελτιωσουν στην πορεια .Ομως το αυθεντικο θα ειναι παντα ΕΝΑ.Μια lespaul θα φερνει παντα αυτοματα στο μυαλο την Gibson οπως και μια strat την Fender.

Aλλωστε δεν θα πουλιοντουσαν σαν ζεστα ψωμακια μοντελλα (η αντιγραφα τους) που εχουνε σχεδιαστει 60 χρονια πριν χωρις τον μυθο που λεγαμε πριν ;)Να λοιπον ενας λογος για την συγκεκριμενη αγορα! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πρέπει να είναι μια απο τις ομορφότερες, χρηστικές και πιό ευκολόπαιχτες Les Paul. Εχει απο τη μαμά όλα όσα ήθελα να είχε η Custom μου το 80.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@  SATANISTER666 :

 

Για τον ίδιο λόγο που κάποιος αγοράζει Mercedes και όχι Subaru.

 

Προτιμώ να αγοράζω μια Bentley σε πολύ καλή τιμή, παρά ένα Lada με το «αστεράκι» της Mercedes…

 

«ο άντρας κάνει την γενιά κι όχι η γενιά τον άντρα»

 

Λένε στον τόπο μου… Και πιστεύω –πια- ότι δεν είναι λάθος αυτό…

 

Οπότε στο προκείμενο, πρέπει και η πάσα περιώνυμη εταιρία να μου αποδείξει έμπρακτα ότι προσφέρει κάτι έτερο και ίσως πολύ καλύτερο στο προϊόν της έναντι του ισχύοντα ανταγωνισμού από τις έτερες εταιρίες και τα έτερα προϊόντα, ώστε να μου δικαιολογήσει απόλυτα το value per money για την επικείμενη η’ όχι επιλογή μου σε αυτήν…

 

Αλλιώς μόνο με ένα περιώνυμο brand name του παρελθόντος και τίποτα άλλο έτερο πλην αυτού δεν «σώζεται»…

 

Όσα «αστεράκια» της Mercedes και αν βάλει σε ένα Lada «με κλανιές δεν βάφονται αυγά»…

 

Επιπλέον δεν υπάρχει σωστό ή λάθος.....Υπάρχουν κιθάρες για να καλύψουν διαφορετικά γούστα. Να τις πάρει και τις δύο!

 

Σε αυτό συμφωνούμε!...

 

Για αυτό και εγώ λέω ότι πρέπει κάποιος, πριν κάνει την όποια αγορά του και πριν καταθέσει τα λεφτά του στο όποιο ταμείο, να έχει κάνει εκ των προτέρων μια σοβαρή ερεύνα αγοράς, με πάρα πολλές και διεξοδικές δόκιμες και Α-Β test ώστε να μην επαφίεται η κρίση του/της σε brand names, video-clips από το YouTube, «σου-πα, μου-πες μανταλάκια» από τον οποιονδήποτε guru η’ μη…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους μια εξαιρετική κιθάρα από την Gibson ΚΑΙ εμφανισιακά. Καιρός ήταν... Λες να ξυπνήσανε;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ να αγοράζω μια Bentley σε πολύ καλή τιμή, παρά ένα Lada με το «αστεράκι» της Mercedes…

 

 

Bentley σε πολύ καλή τιμή είναι αστικός μύθος, δεν υπάρχει

 

 

 

Αλλιώς μόνο με ένα περιώνυμο brand name του παρελθόντος και τίποτα άλλο έτερο πλην αυτού δεν «σώζεται»…

 

Υπερβολές...

 

 

Πάρτε και τα δύο και κρατήστε ότι "αξίζει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου