Προς το περιεχόμενο

Envelope Filter?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Γεια χαρά σε όλους  :) . Σκέφτομαι να πάρω ένα envelope filter για το μπάσο μου αλλά δεν θέλω τίποτα τρομερά ακριβό ώστε αν δεν μου αρέσει να μην τραβάω τα μαλλιά μου.Έχω στο μυαλό μου αυτό εδώ http://www.thomann.de/gr/behringer_vb1_vintage_bass.htm

το οποίο όπως φαίνεται δεν είναι καθαρό envelope filter αλλά πιστεύω πως θα κάνει την δουλειά. Επειδή δεν μπορώ να βρω κανένα βίντεο που να το δοκιμάζει κάποιος, μήπως τυχαίνει να το έχει κάποιος από εσάς ή έστω να ξέρει τι παίζει με αυτό; Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Αν και κιθαρίστας εγώ ψαχνόμουν και εγώ σε envelope filter. Είχα το micro qtron το οποίο ακούγεται καλύτερα στο μπάσο παρά στην κιθάρα. Αλλά αυτό που έχω τώρα και είναι και σχετικά φτηνό και βγάζει τρελούς ήχους είναι το digitech synth wah. Έχει από τα ποιο αχνά filters μέχρι τελείως φευγα. Υπάρχει και version για μπάσο. Αυτο που λές δυστηχώς δεν το χω ακούσει.  ;)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αν εννοείς αυτό εδώ http://www.thomann.de/gr/digitech_bass_synth_wah_bodeneffektpedal.htm συμφωνώ πολύ καλό πετάλι το έχω δοκιμάσει κιόλας από έναν γνωστό. Απλώς δεν ξέρω κάτι με ψιλοχαλάει, είναι και η τιμή λίγο τσιμπημένη. Ευχαριστώ πάντως  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Αν εννοείς αυτό εδώ http://www.thomann.de/gr/digitech_bass_synth_wah_bodeneffektpedal.htm συμφωνώ πολύ καλό πετάλι το έχω δοκιμάσει κιόλας από έναν γνωστό. Απλώς δεν ξέρω κάτι με ψιλοχαλάει, είναι και η τιμή λίγο τσιμπημένη. Ευχαριστώ πάντως  ;)

 

Πολύ καλό αλλά μην διανοηθείς να βάλεις μπαταρία...ρουφάει ενέργεια σαν μαύρη τρύπα...Ναι η τιμή ανέβηκε ξάφνικα...δεν ξέρω αν φταίει το thomman 'η το ελληνικό φπα..κοιτά και για bass Ιq από ebs που πρέπει να παίζει και στις αγγελίες από ένα παιδί.Προσωπικά προτιμώ της mxr αλλά είναι πολύ υποκειμενικό το ζήτημα. 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να τσεκαρεις και αυτο.δεν ειναι ακριβως envelope αλλα εχει πλακα

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_nano_bassballs.htm

εμενα προσωπικα μου αρεσε οταν το δοκιμασα

 

κοιτά και για bass Ιq από ebs που πρέπει να παίζει και στις αγγελίες από ένα παιδί.Προσωπικά προτιμώ της mxr αλλά είναι πολύ υποκειμενικό το ζήτημα. 

ξεφευγουν αρκετα εαν λεει το digitech τσιμπιμενο αλλα γενικα το μπασο αγκαλια και δοκιμαζε οτι βρεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσωπικά προτιμώ της mxr αλλά είναι πολύ υποκειμενικό το ζήτημα. 

 

+100

 

Το Μ82 είναι φανταστικό πετάλι- γενικότερα η MXR έχει βγάλει φοβερά πετάλια πχ Μ288- αλλά είναι κομματάκι «τσουχτερό», στα 179 ευρώ.

 

Το Digitech είναι καλή περίπτωση, με μεγάλη «παλέτα» στους ήχους του και σαφέστατα πιο προσιτό από οικονομικής άποψης. Δεν είναι MXR αλλά στέκεται με αξιοπρέπεια.

 

Το... Μπλιάχριγκερ ;D πάντως όπως το άκουσα από τα demo δεν μου είπε κάτι. 

 

Στο στιλ του Digitech είναι και το Boss SYB 5 αλλά είναι στα 148 ευρώ.

 

Προσωπικά δεν έχω ένα «κλασικό»  Envelope Filter, αλλά πετυχαίνω τέτοιου είδους ήχους μέσα από έναν συνδυασμό πεταλιών-  Sensewah (Auto Wah), Small Stone (Phaser), OC3 (Octaver στην drive θέση) και με κάποιο από τα Chorus του pedalboard.

 

Πάντως αν ο OP δεν έχει διαθέσιμο μεγαλύτερο budget για κάποιο καλύτερο πετάλι, ας πάρει το Behringer για να ψαχτεί με το modulation στο μπάσο και αν βγάλει άκρη ας συνεχίσει με τα περαιτέρω  ;D

 

 

 

 

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν σκεφτεσαι να δωσεις κατι παραπανω σκεψου και το παρακατω τα σχολια απο οτι διαβαζω ειναι διθυραμβικα.Και στα δικα μου αυτια ακουγεται σουπερ ;)   

   
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... Το Behringer είναι ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ απομίμηση του Bassballs της EHX! Ενώ συνήθως κάνει καλές αντιγραφές και ειδικά στην vintage series της (το vintage distortion ή το vintage phaser ας πούμε είναι κάτι παραπάπνω από μια χαρά) σε αυτό απέτυχε μάλλον... Τα μπάσα σφάζονται και ακούς μία πλαστικίλα... Και η διαφορά στην τιμή είναι ελάχιστη... 25 το ένα και 58 το άλλο... (Πάντα μιλάμε ως τιμή - απόδοση)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παντως αν σκεφτεσαι να δωσεις κατι παραπανω σκεψου και το παρακατω τα σχολια απο οτι διαβαζω ειναι διθυραμβικα.

 

Το Source Audio είναι εξαίρετο, αλλά κάνει 222 ευρώ  :o :o :o 

Εδώ το budget είναι μόλις... 24,90  ;D

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου