Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα μικροφώνου: sE Electonics X1 vs Rode NT1a


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα low budget all-around μικρόφωνο, για ηχογραφήσεις κυρίως ακουστικών οργάνων (ακουστικής κιθάρας, μαντολίνου κ.α.) καθώς και φωνής.

 

Μετά από μικρή έρευνα είχα καταλήξει στο Rode NT1A, αλλά πρόσφατα ανακάλυψα το sE Electronics X1, το οποίο φαίνεται μια εξίσου πολύ καλή και οικονομική λύση.

 

height=250http://bothners.co.za/wp-content/uploads/2011/01/Rode-NT1A.jpg[/img] height=250http://www.normans.co.uk/images/PRODUCT/large/2309.jpg[/img]

 

Διαβάζοντας αυτό το άρθρο, όπου το X1 βγήκε πρώτο έναντι άλλων (και του NT1A) σε ένα blind test ηχοληπτών, "ψήθηκα" ακόμη περισσότερο για αυτό:

http://www.seelectronics.com/news/2011/12/06/rode-nt1-a-se-x1-neumann-tlm-102-akg-perception-p220

 

Βέβαια, είμαι επιφυλακτικός για την απόλυτη εγκυρότητα αυτού του test, αλλά anyway.

 

Γνωρίζω επίσης, ότι σε αυτό το επίπεδο χρημάτων (<200€) όλα τα μικρόφωνα είναι λίγο πολύ ίδια, αλλά αν κάποιος έχει να μου πει κάτι υπέρ του ενός ή του άλλου, θα με βοηθούσε αρκετά στην επιλογή μου ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Ηλία!

 

Έχω ακουστά το SE Electronics X1, αλλά αγνοώ πλήρως θέματα που έχουν να κάνουν με ηχογράφηση και πιστότητα.

 

Όσον αφορά το RODE NT-1A, είμαι κάτοχός του εδώ και 2 χρόνια. Είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ μικρόφωνο με το οποίο ηχογραφώ. Ακουστικές και ηλεκτρικές κιθάρες (παραμορφωμένες και μη), φωνές, ακόμη και μπάσο κάποιες φορές.

 

Κατέληξα εκεί ύστερα από προτροπή του Superfunk και είδα πραγματικά πολύ πειστικά πράγματα. Απίστευτο μικρόφωνο, εξαιρετικά αθόρυβο και ιδιαίτερη πιστότητα στα ηχοχρώματα (εντάσεις και χροιές), που προσπάθησα να πετύχω ήδη από την διαδικασία της ηχογράφησης και όχι από εκείνη της μίξης. Πολλές φορές πιστεύω πως η διαφήμισή του ως ''the most silent studio microphone'', έχει αρκετή δόση αλήθειας.  :) Είμαι πραγματικά, ΜΟΝΟ ικανοποιημένος από την μέχρι τώρα ενασχόλησή μου.

 

Βέβαια, δεν έχω εμπειρία από δοκιμές και άλλων μικροφώνων στον συγκεκριμένο τομέα, ούτε έψαξα αρκετά για να καταλήξω σε αυτό. Απλά, παραθέτω πληροφορίες ως χρήστης, στην ερώτησή σου.  ;)

 

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι αν σε βοήθησα. :)

 

Επίσης να προσθέσω πως το δωμάτιο που ηχογραφώ, δεν έχει κάποια ηχομόνωση σοβαρή ή επιτηδευμένη. Πιστεύω πως θα παίζει ρόλο και αυτό, εννοώντας πως μένω απολύτως ευχαριστημένος υπό συνθήκες ηχογράφησης ερασιτεχνικής. ;)

 

Έχεις κάποια δυνατότητα live testing των 2 μικροφώνων ή έστω κάποιου από τα 2;

 

Δεν είμαστε και κοντά ρε συ, να σε άφηνα να το περιεργαστείς όσο τράβαγε η ψυχή σου..  ;D

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσθέσω πως το δωμάτιο που ηχογραφώ, δεν έχει κάποια ηχομόνωση σοβαρή ή επιτηδευμένη. Πιστεύω πως θα παίζει ρόλο και αυτό, εννοώντας πως μένω απολύτως ευχαριστημένος υπό συνθήκες ηχογράφησης ερασιτεχνικής. ;)

 

Ηχογραφείς σε laptop; Αν όχι, τον ήχο από τον ανεμιστήρα του PC πώς τον "κόβεις";

 

Έχεις κάποια δυνατότητα live testing των 2 μικροφώνων ή έστω κάποιου από τα 2;

Δυστυχώς όχι...

 

Δεν είμαστε και κοντά ρε συ, να σε άφηνα να το περιεργαστείς όσο τράβαγε η ψυχή σου..

 

Όντως...κρίμα! :(

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχογραφείς σε laptop; Αν όχι, τον ήχο από τον ανεμιστήρα του PC πώς τον "κόβεις";

 

τοποθετεις το μικροφωνο λιγο μακρυτερα και καθαρισες (η βαζεις εναν αθορυβο ανεμιστηρα.. ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλία, όχι δεν ηχογραφώ με laptop.

 

Έχω ένα αρκετά δυνατό μηχάνημα (πύργο desktop, εννοώ) και σαν εξωτερική κάρτα την M-Audio Profire 610...O θόρυβος του ανεμιστήρα από το pc είναι πραγματικά αμελητέος.

Δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου. Είναι αθόρυβος πολύ..

 

Με είχε προβληματίσει και εμένα αυτό το θέμα με τον ανεμιστήρα, διότι ηχογραφώ κοντά στο pc με το μικρόφωνο. Αλλά πραγματικά δεν βγαίνει καθόλου στην ηχογράφηση.

 

Έχεις τόσο ''δυνατό'' ανεμιστήρα στο pc σου που φοβάσαι πως θα ακουστεί;

 

τοποθετεις το μικροφωνο λιγο μακρυτερα και καθαρισες (η βαζεις εναν αθορυβο ανεμιστηρα.. ;D)

 

Επίσης ξεμπερδεύεις και έτσι.. ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ή όπως εγώ (αν θυμάστε) κάνεις μια τρυπούλα στον τοίχο και βάζεις το pc στο διπλανό δωμάτιο...:)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αλήθεια είναι πως το ανεμιστηράκι του υπολογιστή μου είναι αρκετά θορυβώδες, οπότε μάλλον πρέπει να ψάξω για κάποιο άλλο πιο αθόρυβο (προτάσεις?)

 

Νίκο το να βάλω το PC ή το mic σε άλλο δωμάτιο θα μου είναι ιδιαίτερα δύσκολο, κυριως γιατί τις ηχογραφήσεις θέλω να τις κάνω μόνος μου οπότε θα υπάρχει πρόβλημα αν έχω το PC αλλού και πηγαινοέρχομαι....

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γιατί Λιάκο μου να πηγαινοέρχεσαι..

το ποντίκι, keyboard και monitor θα είναι στο χώρο σου...

ακόμα και αν χρειάζεσαι συχνά το dvd παίρνεις ένα usb και καθάρισες...

 

σε τέτοιες περιπτώσεις το πρόβλημα συνήθως θα ναι η γυναίκα σου που πρέπει να ανεχθεί έναν πύργο ξεκάρφωτο στο σαλόνι πχ...:)

βέβαια στον φίλο που είχα εφαρμόσει αυτή τη λύση αφήσαμε τη μάνα του να βάλει πάνω ένα σεμεδάκι να φαίνεται σαν τραπεζάκι και όλα οκ..χεχε

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου