Προς το περιεχόμενο

Το Κουτί της Πανδώρας - ΑΕΠΙ


Sakis_Gallo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιόν λες εσύ ότι θα πιστέψει ο Δικαστής στις περισσότερες (αν όχι σε όλες) των περιπτώσεων;

 

Ανάλογα, αν το μαγαζί μου εχει ρουοκ στυελ (rock style) και αφίσες ~Lakis~ στους τοίχους έχω καποιες ελπίδες.

 

Καταλαβα πάντως το σκεπτικό, και δε μου αρέσει ο τρόπος που λειτουργεί. Δε λέω ότι έχω σκεφτεί καλύτερο, οπότε ελπίζω να μην υπαρχουν ψευδομαρτυρες από την ΑΕΠΙ και κάποιος που θελει να παίζει όλη μερα τα ευπεπτα του Νικόλα να μπορεί να το κάνει χωρίς προβληματα με το νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπάρχουν άλλα αποδεικτικά στοιχεία. Μόνο αυτές οι δύο καταθέσεις. Ο Λόγος του μαρτυρά της Α.Ε.Π.Ι. και ο λόγος του μάρτυρα του neeq.

Ποιόν λες εσύ ότι θα πιστέψει ο Δικαστής στις περισσότερες (αν όχι σε όλες) των περιπτώσεων;

 

To θέμα είναι τι γίνεται, αν όντως ο neeq παίζει LK και όχι Ζήνα.

Θα ανταμειφθεί η ψευδορκία, no questions asked;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To θέμα είναι τι γίνεται, αν όντως ο neeq παίζει LK και όχι Ζήνα.

Θα ανταμειφθεί η ψευδορκία, no questions asked;

 

Στο ξανάλεω, ΕΙΣΑΙ ΔΙΚΑΣΤΗΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΓΙΝΕ.

Ναι , κάποιος από τους δύο προφανώς λέει ψέματα.

 

Δεν έχεις άλλα μέσα να το διαπιστώσεις…ορό της αλήθειας…..μαγικά μαντζούνια, ονειροπαγίδες…..Δικηγόρους αλά Μάτλοκ , που κάνουν ντρίπλες στον μάρτυρα (και στις δύο πλευρές πάει αυτό) ;D ;D ;D ;D ;D ;D ……..

Ποιος θα πιθανολογήσεις ότι λέει την αλήθεια ή ότι λέει ψέματα;

Αυτό, αν το ερώτημά σου είναι νομικό

 

Αν το ερώτημά σου είναι πολιτικό (αν τελικά θα έπρεπε να τροποποιηθεί η Δικονομία, και ο μάρτυρας να μην είναι αποδεικτικό μέσο), πάλι σκοντάφτουμε στις απαγορεύσεις του site. ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ θα σου απαντήσω με ένα παράδειγμα.

ΔΕΝ ξέρεις την αλήθεια. ΔΕΝ μας ενδιαφέρει καν τι έγινε. ΟΥΤΕ ο Δικαστής της έδρας την ξέρει την αλήθεια (με την έννοια ότι δεν ήταν μπροστά σε κανένα από τα περιστατικά που δικάζει/ φυσικό και λογικόν  αν ήταν μπροστά δεν θα ταν Δικαστης στην υπόθεση, θαταν μάρτυρας ναούμε  ;D ;D ;D ;D ;D).

 

Κρίνει και αποφασίζει με βάσει τα αποδεικτικά στοιχεία που του παρουσιάζονται.

 

Κατά τον Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας και τον Κώδικα Ποινικής Δικονομίας, αποδεικτικό μέσο είναι και ο ΜΑΡΤΥΡΑΣ.

 

Case Study.

ΜΑΡΤΥΡΑΣ Α.Ε.Π.Ι. : « Ο neeq , στο μαγαζί του έπαιζε Πεγκυ Ζηνα»

ΜΑΡΤΥΡΑΣ Neeq: « Ο neeq , στο μαγαζί του δεν έπαιζε Πεγκυ Ζηνα, έπαιζε Lakis Kallianides».

 

Δεν υπάρχουν άλλα αποδεικτικά στοιχεία. Μόνο αυτές οι δύο καταθέσεις. Ο Λόγος του μαρτυρά της Α.Ε.Π.Ι. και ο λόγος του μάρτυρα του neeq.

 

Ποιόν λες εσύ ότι θα πιστέψει ο Δικαστής στις περισσότερες (αν όχι σε όλες) των περιπτώσεων;

 

 

 

Θα συμφωνησω με τον LK προσωπικα.. το ζητημα ειναι καθαρα πολιτικο. Λειτουργει σα μονοπωλιο που ειναι με την ανοχη των νομων και κατ'επεκταση "λυνει και δενει".. Απο εμπειριες φιλων μπορω να επιβεβαιωσω αυτο που γραφτηκε απο καποιον φιλο πιο πανω περι "μαφιας". Το σωστο θα ηταν οπως προειπε καποιος, να υπηρχαν πολλες "ΑΕΠΙ" και ο δημιουργος να διαλεξει με ποια θελει να συνεργαστει.. ελευθερη αγορα δηλαδη.

 

Προσωπικη εμπειρια που ειχα και μου εκανε εντυπωση πραγματικα..

 

Επειτα απο την ανεξαρτητη κυκλοφορια υλικου της μπαντας μου μας προσεγγιζει ραδιοφωνικος παραγωγος που εργαζεται σε μεγαλο/γνωστο ραδιοφωνικο σταθμο/καναλι.. και ακολουθει ο διαλογος περιληπτικα:

 

Παραγωγος: Μου αρεσε η μπαντα σας πολυ.. μπλα μπλα μπλα.. θελω να παιξω στην εκπομπη μου καποια απο τα κομματια σας.. Μπορω να βρω το υλικο σας καπου και σε τι format..?

 

Εγω: Να σαι καλα, το βρισκεις εκει κτλ..

 

Παραγωγος: Εχετε γραφτει στην ΑΕΠΙ; (καπως ετσι ηταν η ερωτηση)

 

Εγω: Οχι.. πρεπει να γραφτουμε για να μπορεις να παιξεις τα κομματια μας ετσι;

 

Παραγωγος: Οχι! Καλυτερα που δεν ειστε γραμμενοι!

 

Και απλα αναρωτηθηκα.. ενας ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ εχει προβλημα/προσπαθει να αποφυγει να δωσει δικαιωματα στην ΑΕΠΙ;! Να γλιτωσει ποσα ας πουμε απο μια οχι γνωστη μπαντα; η ποια διαδικασια τελοσπαντων να παρακαμψει;

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ρε παιδιά μην ανακυκλώνετε όταν εχουν δοθεί απαντήσεις...

 

Είπα ήδη:

 

3. Αναθέτει σε μια εταιρία (δεν είναι μόνο η ΑΕΠΙ, υπάρχει και η ΕΜΣΕ) να συλλέγει τα δικαιώματα του ή δημιουργεί δικό του ανάλογο σύλλογο/μηχανισμό όπως λέει ο νόμος.

Η ΑΕΠΙ και η ΕΜΣΕ - Αυτοδιαχείριση, εκπροσωπούν τους συνθέτες, ενώ υπάρχουν άλλες όπως έχω αναφέρει ονομαστικά για τραγουδιστές, ηθοποιούς κλπ.

 

Οσο για το ποιός έχει δίκιο σε μια πιθανή αντιδικία για το οποιοδήποτε θέμα, είναι αυτός που έχει περισσότερα αδιάσειστα και πειστικά στοιχεία. Δεν συζητάμε την αναθεώρηση του δικανικού συστήματος!

Παραπέρα δεν καταλαβαίνω γιατί συζητούν κάποιοι υποστηρίζοντας εκ προοιμίου την πλευρά του αντίθετου με την ΑΕΠΙ; Έχετε κάποια δεδομένα ή απλά επειδή είναι εταιρεία (άρα δαίμων) και για να έχουμε να λέμε;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απλα αναρωτηθηκα.. ενας ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ εχει προβλημα/προσπαθει να αποφυγει να δωσει δικαιωματα στην ΑΕΠΙ;!

 

αν σκεφτεις οτι ΟΛΟΙ οι ελληνικοι σταθμοι ,αντε ας γινω πιο επιεικης...το 99% απο αυτους,ανηκουν σε ΧΡΕΟΚΟΠΗΜΕΝΟΥΣ επιχειρηματικους ομιλους....ΝΑΙ εχει προβλημα... ;D

 

επισης ΟΛΕΣ οι δισκογραφικες σε ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ να μην γραφτεις στην ΑΕΠΙ για να γλυτωσουν τα μηχανικα εξοδα....

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε κάποια δεδομένα ή απλά επειδή είναι εταιρεία (άρα δαίμων) και για να έχουμε να λέμε;

 

Όχι, μηηηηη, θα ξυπνήσει ο SF.

 

Πολύ αργά....

 

;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μην ανακυκλώνετε όταν εχουν δοθεί απαντήσεις...

προσωπικά δεν έχω δει απάντηση στο κύριο ερώτημα της εκπομπής: μήπως η εταιρία εισπράττει, αποδίδει και λειτουργεί με ύποπτα αδιαφανή τροπο? Επισης, μήπως θα έπρεπε να αλλάξει ένας νόμος που δίνει σε μια τέτοια εταιρία πλάτες τύπου αυτόφωρο, απαραίτητη άδεια για την πολεοδομία κλπ για να λειτουργεί ανενόχλητη?ας πει οποιος κΣερει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε παιδιά μην ανακυκλώνετε όταν εχουν δοθεί απαντήσεις...

 

Είπα ήδη:

Η ΑΕΠΙ και η ΕΜΣΕ - Αυτοδιαχείριση, εκπροσωπούν τους συνθέτες, ενώ υπάρχουν άλλες όπως έχω αναφέρει ονομαστικά για τραγουδιστές, ηθοποιούς κλπ.

 

Οσο για το ποιός έχει δίκιο σε μια πιθανή αντιδικία για το οποιοδήποτε θέμα, είναι αυτός που έχει περισσότερα αδιάσειστα και πειστικά στοιχεία. Δεν συζητάμε την αναθεώρηση του δικανικού συστήματος!

Παραπέρα δεν καταλαβαίνω γιατί συζητούν κάποιοι υποστηρίζοντας εκ προοιμίου την πλευρά του αντίθετου με την ΑΕΠΙ; Έχετε κάποια δεδομένα ή απλά επειδή είναι εταιρεία (άρα δαίμων) και για να έχουμε να λέμε;

 

Πάνω σε αυτό να ξεκαθαρίσω και εγώ κάτι.

Το υποθετικό παράδειγμα μου ήταν για να απαντήσω στο υποθετικό ερώτημα του neeq.

Δεν υπονόησα ότι Η Α.Ε.Π.Ι λέει ψέμματα.

Ο μάρτυρας της Α.Ε.Π.Ι είναι άνθρωπος, όπως άνθρωπος είναι και ο αντίθετος μάρτυρας.

 

Έχουν τις ίδιες πιθανότητες να λένε ψέματα ή αλήθεια.

Ήθελα να του απαντήσω από την πλευρά του Δικαστή της ουσίας (να του μεταφέρω - του neeq- την Δικαστηριακή  πρακτική όσο μπορώ, στην καθημερινότητά της) , και πως καλείται να αποφασίσει με τα στοιχεία που του προσάγονται, που συνήθως είναι ναι,  δύο μόνον  , αντίθετες μεταξύ των, μαρτυρικές καταθέσεις.

 

Φυσικά το θέμα είναι αλυσιτελές.

Μπορεί όλοι οι μάρτυρες από τα καταστήματα να λένε ψέματα (  και ενώ παίζουν καλλιτέχνες -μέλη τις Α.Ε.Π.Ι, να λέγαν ότι δεν παίζουν και έτσι να μην πλήρωναν , άρα μηδενικά έσοδα στην Α.Ε.Π.Ι. ενώ θα έπρεπε). Και το αντίθετο.

 

Ναι, εδώ ας μου επιτραπεί μια μικρή παρεκτροπή – πολιτικού χαρακτήρα (ας σβηστεί αν δεν πρέπει) .

Προσωπικά νομίζω ότι σε πολλά θέματα (και σε αυτό της Α.Ε.Π.Ι) η εμμάρτυρος απόδειξη δεν θα έπρεπε να επιτρέπεται, με βάση το παραπάνω σκεπτικό.

Πως θα γίνει θα μου πείτε. Πρόχειρα απαντάω και στη σφαίρα του φανταστικού.

 

Η τεχνολογία έχει εξελιχθεί. Ας γίνει μια φόρμουλα- προαγορασμένου μουσικού play list (όποιο θέλει κάθε μαγαζί) το οποίο θα ήταν standard και για να αναπαράγει το ηχοσύστημα άλλου είδους μουσική να θέλει κλειδάριθμο. (ναι, ξέρω ότι λέω παπαριές,  ;D ;D ;D είναι ειδικότητα άλλου αυτά τα θέματα- το πνεύμα πάω να δώσω).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά νομίζω ότι σε πολλά θέματα (και σε αυτό της Α.Ε.Π.Ι) η εμμάρτυρος απόδειξη δεν θα έπρεπε να επιτρέπεται, με βάση το παραπάνω σκεπτικό.

Πως θα γίνει θα μου πείτε. Πρόχειρα απαντάω και στη σφαίρα του φανταστικού.

 

Η τεχνολογία έχει εξελιχθεί. Ας γίνει μια φόρμουλα- προαγορασμένου μουσικού play list (όποιο θέλει κάθε μαγαζί) το οποίο θα ήταν standard και για να αναπαράγει το ηχοσύστημα άλλου είδους μουσική να θέλει κλειδάριθμο.

+1, πολύ σωστή κατεύθυνση και για μένα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου