Προς το περιεχόμενο

Το Κουτί της Πανδώρας - ΑΕΠΙ


Sakis_Gallo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

To βασικό ζητούμενο για το αν πρόκειται για  περίπτωση δημόσιας αναμετάδοσης και άρα αν υφίσταται υποχρέωση για ένα κατάστημα να πληρώνει Α.Ε.Π.Ι. ή όχι, είναι να διευκρινιστεί το αν κάποια  επιχείρηση εντάσσεται στην κατηγορία εκείνων των οποίων (επιχειρήσεων ) η μουσική είναι χρήσιμη και συνιστά παράγοντα προσέλκυσης και επαύξησης της πελατείας της.

 

Αυτό το ζήτημα είναι νομικό, και εξετάζεται κατά περίπτωση από το εκάστοτε Δικαστήριο, εφόσον υπάρχει διαφωνία.

 

Για τον φίλο που ρώτησε για το ραδιόφωνο, υπάρχει συγκεκριμένη δικαστική απόφαση (ΕιρΑθ 2780/2010) που έκρινε ότι ένα μικρό φορητό ραδιοκασετόφωνο σε ράφι το οποίο δεν είναι ορατό από τους πελάτες του καταστήματος, σε συνδυασμό με την μη ύπαρξη μεγαφωνικής εγκατάστασης αναμεταδόσεως μουσικής σε ακρόαση των πελατών, δεν πληροί τις  προϋποθέσεις εκείνες που είναι αναγκαίες για τη δημόσια αναμετάδοση μουσικού προγράμματος κάτοι ενδέχεται το κατάστημα να ανήκει στην κατηγορία εκείνων των οποίων η μουσική είναι χρήσιμη και συνιστά παράγοντα προσέλκυσης και επαύξησης της πελατείας της.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για τον φίλο που ρώτησε για το ραδιόφωνο, υπάρχει συγκεκριμένη δικαστική απόφαση (ΕιρΑθ 2780/2010) που έκρινε ότι ένα μικρό φορητό ραδιοκασετόφωνο σε ράφι το οποίο δεν είναι ορατό από τους πελάτες του καταστήματος, σε συνδυασμό με την μη ύπαρξη μεγαφωνικής εγκατάστασης αναμεταδόσεως μουσικής σε ακρόαση των πελατών, δεν πληροί τις  προϋποθέσεις εκείνες που είναι αναγκαίες για τη δημόσια αναμετάδοση μουσικού προγράμματος κάτοι ενδέχεται το κατάστημα να ανήκει στην κατηγορία εκείνων των οποίων η μουσική είναι χρήσιμη και συνιστά παράγοντα προσέλκυσης και επαύξησης της πελατείας της.

 

Άρα πρέπει να "ξηλώσω" τα ηχεία και τη γκουμούτσα γιατί μικρό φορητό ραδιοκασετόφωνο δε το λες,

και να πάρω ένα πιο ματζάβελο που να κρύβεται εύκολα και σε άλλο ράφι,

άσχετα από το γεγονος ότι το κατάστημα δεν ανήκει στην κατηγορία εκείνων των οποίων

η μουσική είναι χρήσιμη και συνιστά παράγοντα προσέλκυσης και επαύξησης της πελατείας μου!

Η πρόληψη είναι πάντοτε προτιμότερη από τη θεραπεία και μόλις με γλίτωσες από ενδεχόμενο μ@μισι@τικο...

Σε ευχαριστώ πολύ!

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όχι, δεν είπα αυτό. Αν το κατάστημά σου

δεν ανήκει στην κατηγορία εκείνων των οποίων

η μουσική είναι χρήσιμη και συνιστά παράγοντα προσέλκυσης και επαύξησης της πελατείας σου

, δεν τίθεται καν θέμα, εφόσον είσαι σίγουρος ότι δεν ανήκει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τίθεται καν θέμα, εφόσον είσαι σίγουρος ότι δεν ανήκει

Λογικά σκεπτόμενος και από προσωπική εμπειρία σε διαβεβαιώ ότι το κατάστημα ΔΕΝ είναι το καταλληλότερο μέρος για την ακρόαση μουσικής αφού σπανίως κάποιος πελάτης παραμένει σε αυτό κυρίως λόγω της ύπαρξης θορύβου/σκόνης κατά τη εργασία, ασχέτως αν παίζει μουσική ή όχι (ραδιόφωνο όχι cd/mp3)!

 

Αν με τον τρόπο σου μου λες να αφήσω τη γκουμούτσα στη θέση της σ' ευχαριστώ δις, αφού με γλιτώνεις από τον κόπο να την ξηλώσω και τρις αφού γλιτώνω από το περιττό έξοδο να πάρω καινούρια!

;D

 

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λογικά σκεπτόμενος και από προσωπική εμπειρία σε διαβεβαιώ ότι το κατάστημα ΔΕΝ είναι το καταλληλότερο μέρος για την ακρόαση μουσικής αφού σπανίως κάποιος πελάτης παραμένει σε αυτό κυρίως λόγω της ύπαρξης θορύβου/σκόνης κατά τη εργασία, ασχέτως αν παίζει μουσική ή όχι (ραδιόφωνο όχι cd/mp3)!

 

Αν με τον τρόπο σου μου λες να αφήσω τη γκουμούτσα στη θέση της σ' ευχαριστώ δις, αφού με γλιτώνεις από τον κόπο να την ξηλώσω και τρις αφού γλιτώνω από το περιττό έξοδο να πάρω καινούρια!

;D

 

 

Δεν στο λέω με τον τρόπο μου. Ξεκάθαρα στο λέω. ;D ;D ;D ;D

Αν η επιχείρηση δεν είναι στην κατηγορία εκείνων των οποίων η μουσική είναι χρήσιμη και συνιστά παράγοντα προσέλκυσης και επαύξησης της πελατείας .....(και με βάση τη κοινή λογική η δική σου δεν είναι από ό,τι περιγράφεις), τότε παίξε και ραδιόφωνο και σι – ντι και μίνι ντισκ.  ;D ;D ;D Πικάπ μη βάλεις, θα σκονίζεται ο δίσκος  ;D ;D ;D ;D

 

Αν π.χ ,  έχεις ένα εργαστήριο/ συνεργείο που κατά βάση εργάζεσαι μόνος στο χώρο (από ό,τι κατάλαβα ), ε, και μπορεί να τύχει να έρθει εκεί ένας πελάτης για να σε βρει και να διευκρινίσει – συζητήσει κάτι που θέλει να του κατασκευάσεις- επισκευάσεις , τότε δεν αφοράς την Α.Ε.Π.Ι.  

 

Π.χ ένας ξυλουργός στο εργαστήριό του, ή ένας μηχανικός αυτοκινήτου στο συνεργείο του ...σιγά μη διαλέγουμε και ηλεκτρολόγο αυτοκινήτου επειδήΣ παίζει pearl jam στα γκαράζι του ναούμε  ;D ;D ;D (μη βρεθεί τώρα κάνας έξυπνος και μου πει για "χώρο αναμονής"  σε συνεργείο  :P  :P)    

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον είσαι σίγουρος ότι δεν ανήκει.

 

Δε θα έπρεπε να υπάρχουν (εστω ενδεικτικές) λίστες με τυπους καταστημάτων που ανήκουν ή δεν ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία?

 

Τι θα πει δηλαδη "αν είσαι σίγουρος". Αν εγω είμαι σίγουρος ότι δεν παίζει ρόλο η μουσική στη δουλεια μου, και δεν το κάνω από δόλο, αλλα το πιστεύω ειλικρινά, θα μετρήσει τίποτα αυτή μου η άποψη σ'αυτόν που θα αποφανθεί για τη φύση του καταστήματος?

 

Γιατί αν είναι στην κρίση του καταστηματάρχη, να ρισκάρει ή όχι, κάπου υπάρχει κενό που μπορούν να δημιουργηθουν παρεξηγήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δε θα έπρεπε να υπάρχουν (εστω ενδεικτικές) λίστες με τυπους καταστημάτων που ανήκουν ή δεν ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία?

 

Τι θα πει δηλαδη "αν είσαι σίγουρος". Αν εγω είμαι σίγουρος ότι δεν παίζει ρόλο η μουσική στη δουλεια μου, και δεν το κάνω από δόλο, αλλα το πιστεύω ειλικρινά, θα μετρήσει τίποτα αυτή μου η άποψη σ'αυτόν που θα αποφανθεί για τη φύση του καταστήματος?

 

Γιατί αν είναι στην κρίση του καταστηματάρχη, να ρισκάρει ή όχι, κάπου υπάρχει κενό που μπορούν να δημιουργηθουν παρεξηγήσεις.

 

Είπα , κάθε περίπτωση, σε περίπτωση διαφωνίας πρέπει να εξετάζεται χωριστά (από το Δικαστήριο) , και με βάση τον «κοινό νου».

 

Έχουμε ένα καφενείο και ένα κρεοπωλείο.

 

Με μια πρώτη θεώρηση  τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, η μουσική συντελεί στο να φέρει κόσμο στο καφενείο και όχι στο κρεοπωλείο.

 

Αν όμως (θα μιλήσω  ακραία τώρα  ;D ;D ;D ;D ;D).

Το καφενείο βρίσκεται στην παλαιά Ε.Ο. Κοζάνης – Καστοριάς, όπου από εκεί τώρα σχεδόν δεν περνάει κανένας (χρησιμοποιούν πλέον την Εγνατία οδό) , πλην ξεστρατισμένων οδηγών και ιδιοκτητών αιγοπροβάτων , προκειμένου να προμηθευτούν  οι τελευταίοι "φραπέ" για να οδηγήσουν τα πρόβατα εις τη βοσκή.

 

Από την άλλη το κρεοπωλείο βρίσκεται στη Σκουφά (στο Κολονάκι ντε  :P) και κάθε μέρα παίζει γνωστές «χασάπικες» επιτυχίες (με πιάνεις;  ;D) και οργανώνει καραόκε μεσημεριανά με έπαθλο σπαλο-μπριζόλα, και αυτές οι ενέργειες αποδεδειγμένα φέρνουν κόσμο στο μαγαζί, ε τότες μην σου φανεί περίεργο αν το καφενείο κριθεί (από ένα δικαστήριο)  ότι δεν πρέπει να πληρώσει Α.Ε.Π.Ι ενώ το κρεοπωλείο θα πρέπει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε συ, αλλά εσύ είσαι δικηγόρος. Ο αλλος μπορει να μην ξερει καν να διαβαζει τα αρχικά της ΑΕΠΙ. Δε θα πρέπει να υπάρχει μια ενδεικτική λίστα, όταν παει να παρει την αδεια ο αλλος, να τον ενημερώνουν αν εμπιπτει στη μία ή την αλλη κατηγορία?

 

Και μετά να εξετάζουν κατα περίπτωση, αυτά που λες.

 

Απλά αυτό να γίνετει από πριν. Οχι να ερχεται μια μερα η ΑΕΠΙ και με νομικά επιχειρηματα να σου πει χρωστας, πλερωνε ή δικαστήριο.

 

Μπορεί όντως ο άλλος να μη γνωρίζει καν ότι πρέπει να πληρωσει. Μπορει να μη γνωρίζει καν ότι αυτό που ακουει το εγραψαν ανθρωποι.

Δεν πρεπει να προστατευτουν λίγο κι αυτοι?

 

Γιατι ακόμα και η λύση του δικαστηρίου, ακόμα κι αν δικαιωθείς, δεν ειναι τσαμπα.

 

Φέρνω ακραια παραδείγματα, αλλά σκέφτομαι συγκεκριμένη περίπτωση συγγενή μου και στο λέω. Ειμαι σιγουρος ότι αν του πω ότι υπαρχει μια αεπι θα νομίζει ότι του κάνω πλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι βρε συ, αλλά εσύ είσαι δικηγόρος. Ο αλλος μπορει να μην ξερει καν να διαβαζει τα αρχικά της ΑΕΠΙ. Δε θα πρέπει να υπάρχει μια ενδεικτική λίστα, όταν παει να παρει την αδεια ο αλλος, να τον ενημερώνουν αν εμπιπτει στη μία ή την αλλη κατηγορία?

 

Και μετά να εξετάζουν κατα περίπτωση, αυτά που λες.

 

Απλά αυτό να γίνετει από πριν. Οχι να ερχεται μια μερα η ΑΕΠΙ και με νομικά επιχειρηματα να σου πει χρωστας, πλερωνε ή δικαστήριο.

 

Μπορεί όντως ο άλλος να μη γνωρίζει καν ότι πρέπει να πληρωσει. Μπορει να μη γνωρίζει καν ότι αυτό που ακουει το εγραψαν ανθρωποι.

Δεν πρεπει να προστατευτουν λίγο κι αυτοι?

 

Γιατι ακόμα και η λύση του δικαστηρίου, ακόμα κι αν δικαιωθείς, δεν ειναι τσαμπα.

 

Φέρνω ακραια παραδείγματα, αλλά σκέφτομαι συγκεκριμένη περίπτωση συγγενή μου και στο λέω. Ειμαι σιγουρος ότι αν του πω ότι υπαρχει μια αεπι θα νομίζει ότι του κάνω πλακα.

 

Καταρχάς δεν (θέλω να) πιστεύω ότι η Α.Ε.Π.Ι.  (πράκτορες αυτής για την ακρίβεια ) πάνε και ζητάνε δικαιώματα από όποιους δεν έχουν κανένα λογικό και κατ’ επέκταση νομικό – έρεισμα να ζητήσουν (δικαιώματα).

 

Για να βοηθήσω τη συζήτηση, θα υποθέσω ότι μπορεί να γίνει.

 

Μια καλή αρχή για τον προ εκπλήξεως επαγγελματία θα ήταν να αποταθεί στο επαγγελματικό του σωματείο ή εν πάσει περιπτώσει στο Δικηγόρο της γειτονιάς του (εκεί που φτάσαμε  ;D ;D ;D), για να λάβει πληροφόρηση ή και συμβουλές.

 

Αν παρ’ όλες τις διαβεβαιώσεις των ανωτέρω, ότι δεν πρέπει να πληρώσει, η Α.Ε.Π.Ι. συνεχίζει να επιμένει ότι πρέπει (συνεχίζω το υποθετικό σενάριο), ε, τότε  δεν υπάρχει άλλη λύση πλην της δικαστικής οδού.

 

Αλλά για όλα τα πράγματα (σε περίπτωση διαφωνίας) στο ίδιο σενάριο δεν καταλήγουμε; Δηλαδή αν εγώ πω ότι μου χρωστάς λεφτά και εσύ πεις ότι δεν μους χρωστάς, στο δικαστήριο  δεν θα καταλήξουμε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν (θέλω να) πιστεύω ότι η Α.Ε.Π.Ι.  (πράκτορες αυτής για την ακρίβεια ) πάνε και ζητάνε δικαιώματα από όποιους δεν έχουν κανένα λογικό και κατ’ επέκταση νομικό – έρεισμα να ζητήσουν (δικαιώματα).

 

Για να βοηθήσω τη συζήτηση, θα υποθέσω ότι μπορεί να γίνει.

 

Μια καλή αρχή για τον προ εκπλήξεως επαγγελματία θα ήταν να αποταθεί στο επαγγελματικό του σωματείο ή εν πάσει περιπτώσει στο Δικηγόρο της γειτονιάς του (εκεί που φτάσαμε  ;D ;D ;D), για να λάβει πληροφόρηση ή και συμβουλές.

 

Αν παρ’ όλες τις διαβεβαιώσεις των ανωτέρω, ότι δεν πρέπει να πληρώσει, η Α.Ε.Π.Ι. συνεχίζει να επιμένει ότι πρέπει (συνεχίζω το υποθετικό σενάριο), ε, τότε  δεν υπάρχει άλλη λύση πλην της δικαστικής οδού.

 

Αλλά για όλα τα πράγματα (σε περίπτωση διαφωνίας) στο ίδιο σενάριο δεν καταλήγουμε; Δηλαδή αν εγώ πω ότι μου χρωστάς λεφτά και εσύ πεις ότι δεν μους χρωστάς, στο δικαστήριο  δεν θα καταλήξουμε;

 

 

Ναι, δίκιο έχεις. Απλά επειδή η μία πλευρά, εχει σχέσεις με την πολιτεια, ίσως θα ήταν καλύτερα να υπάρχει μια ενσωματωμενη διαδικασία στην εκδοση αδειων για καταστήματα, για να αποφευγονται οι παρεξηγήσεις.

 

Θα μου πεις, υπάρχουν πολλά αλλά...ίσως ας πουμε να μην εχει προκύψει ποτέ τέτοιο πρόβλημα, οπότε να μην υπαρχει λόγος να μπαινουν σε τετοιες διαδικασιες.

 

Δεκτο. Και ευχαριστώ για το χρόνο που διαθετεις να απαντας πράγματα που σου φαίνονται αυτονόητα. Να μαθαίνουμε κι εμεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου