Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρακουστική και GT-6


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής πρόβλημα.

Η ηλεκτρακουστική μου (Epiphone PR800S) θεωρώ πως έχει αποδεκτό ήχο όταν παίζει unplugged,αλλά άπαξ και μπει βύσμα έχει απαίσιο ήχο.

Όσο κι αν έχω προσπαθήσει να τη φτιαξω περνώντας την μέσα από τη GT-6 δεν βγάζω και πολύ καλά αποτελέσματα.

Έχετε κάποια συμβουλή;

 

Για την ιστορία η σειρά συνδεσής είναι κιθάρα-->GT-6-->DI box-->flat κονσόλα

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γενικα τα piezo εχουν απαισιο ηχο,οποτε δεν εκπλησομαι απο το γεγονος.

αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις εναν καλο soundhole μαγνητη (Fishmann Neo-D) ο οποιος & φθηνος ειναι & πολυ καλυτερο ηχο εχει.

απο ενα φθηνο πιεζο-συστημα μη περιμενεις & πολλα...

αν δεν μπορεις και θελεις να χρησιμοποιησεις αυτα που ηδη εχεις,δοκιμασε ενα καλο eq απο την κονσολα (συνηθως θα πρεπει να κοψεις τα υπερβολικα πριμα & να ενισχυσεις τα χαμηλομεσαια "ντιπαροντας" & τα υπερβολικα μεσαια)

λιγο reverb & delay δεν βλαπτουν...παντως μη περιμενεις και πολλα καθοτι τα πιεζο πλαστικα γεννηθηκαν..πλαστικα θα πεθανουν...

&&

&

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Ζakk:να περάσω από DI επέμενε ο ηχολήπτης και δεν έφερα αντίρρηση γιατί είμαι καλό παιδί 8O

 

 

@SUPERFUNK: o Fishman μου φαίνεται προσιτός (66 euro Thomann)και ευχαριστώ για την πρόταση.

Χρειάζεται καμμιά ειδική εγκατάσταση ή θα τον βάλω εγώ και θα κρέμονται τα καλώδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...ακου τι θα κανεις...

Πηγαινεις κοντα στον ηχοληπτη...Σηκωνεις την κιθαρα απο το λαιμο, και του την φερνεις καπακι...Οταν συνελθει, εξηγησε του πως η πεταλιερα ενισχυει τον ηχο, και δεν χρειαζεται ενα DI Box, για να ενισχυσει ηδη τον ενισχυμενο ηχο...Αν δεν καταλαβει, ξαναφερτου τη κιθαρα κολαρο και στη συνεχεια πηγαινε να αγορασεις μια καλυτερη...Ειδες??Με 1 σμπαρο...2 τρυγονια...Εσυ ( αναγκαζεσαι ) να παρεις καλυτερη κιθαρα, και απαλασσεις τον κοσμο απο εμπειρικους ηχοληπτες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται καμμιά ειδική εγκατάσταση ή θα τον βάλω εγώ και θα κρέμονται τα καλώδια;

 

& τα δυο μπορεις να κανεις.

το προτιμοτερο ειναι ομως να τον τοποθετησεις μονιμα και να περασεις το καλωδιο απο το πισω strap button (καλυτερα να το κανει καποιος που εχει το καταλληλο τρυπανακι διανοιξης της τρυπας του strap button & βεβαια θα πρεπει να παρεις & το αντιστοιχο jack/strap button,ενα strap button που ειναι και jack μαζι δηλ. )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη του την περασεις σε παρακαλω κολαρο την κιθαρα του ηχοληπτη. τα di δεν ειναι για ενισχυση του σηματος σου.

αν ειναι καλο to di αφησε το στην αλυσιδα σου .

μπορει το σημα να ειναι line μετα την εξοδο απο την πεταλιερα σου, παρολααυτα σου προσφερει και αλλα πραματα ενα καλο di.( ηλεκτρικη απομωνωση απο την κονσολα , δυνατοτητα balanced σηματος κ.α)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουσες πολυ καλες προτασεις απο τα παιδια.

μια ακομη ειναι αυτη. Behringer TUBE ULTRAGAIN

 

http://cgi.ebay.com/NEW-Behringer-TUBE-ULTRAGAIN-MIC200-pre-amp_W0QQitemZ7361719196QQcategoryZ41465QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάργησε τη GT-6, κράτα το DI, βάλε πριν ένα Eq και ένα Chorus, και θα έχεις πρώτο ήχο.

 

 

edit: Και φυσικά εγκρίνω και την πρόταση του προλαλήσαντα, μιας και είναι ένα μηχανηματάκι που χρησιμοποιώ κι εγώ. Αντί για το DI όμως, οπότε πάλι σε βλέπω να τα παίρνεις με τον ηχολήπτη...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάργησε τη GT-6, κράτα το DI, βάλε πριν ένα Eq και ένα Chorus, και θα έχεις πρώτο ήχο

+1 +1

 

υ.γ. μην βαζεις τετοια πραγματα στην ακουστικη σου πχ gt6

kαι την κανεις σιταρ!

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου