Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρακουστική και GT-6


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αληθεια πως τα εκανες τα bold πιο bold απο τα δικα μου?

 

Είναι από τις περιπτώσεις που μετράει και το μέγεθος :wink:

 

 

χε χε

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και εγω νομιζω οτι θελει να παιξει ζωντανα,γιατι ηχογραφηση χωρις μικροφωνο θα ειναι ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ μαπα... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που άργησα να απαντήσω στις ενδιαφέρουσες προτάσεις σας.

 

1)Ναι για να έχω έναν ήχο που τρώγεται στις πρόβες θέλω μια φτηνή λύση,όχι για ηχογράφηση

 

2)Η GT-6 δεν μπαίνει γιατί γουστάρω να την κουβαλάω.όπως προείπα μπαίνει μπας και μαζέψει το χάλι (με EQ,Reverb,Chorus μόνο).

 

3)την κυριακή θα πάω στο στούντιο και θα ζητήσω μικρόφωνο και θα σας πω τι έγινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ δυσκολο να παιξεις με μικροφωνο...Η ανταποκριση ενος πυκνωτικου επι σκηνης, ειναι σαν να προσπαθεις να περιορισεις λιονταρι. Εξαλλου θα σου ειναι πολυ δυσκολο να παιζεις ουσιαστικα ακινητος, για να εχεις το καλυτερο σημα!!Μονο κλασσικη κιθαρα μπορει να "δεχτει" αυτη την τεχνικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από λίγο καιρό ο Akis (που χάθηκε αυτή η ψυχή?) είχε προτείνει ένα σύστημα σαν αυτά που φορούν οι ακριβές ηλ/ακουστικές που είχε συνδιασμό πιέζο και goozeneck μικροφώνου, αλλά το κόστος με την εγκατάσταση φοβάμαι ότι θα ξεπεράσει τα 500¤ :?

 

Νομίζω ότι η πιο φτηνή, αλλά αξιοπρεπής, λύση, είναι η εξής: ένα δυναμικό μικρόφωνο τύπου SM58 που θα πηγαίνει στην κονσόλα + ένας οικονομικός μαγνήτης soundhole. Απ'αυτά τα δύο μπορείς να πειραματιστείς με τη μίξη για να βγάζεις τον ήχο που θέλεις. Ειδικά για το μαγνήτη, μια καλή επένδυση θα ήταν ένας επιπλέον μικρός προενισχυτής τον οποίο θα μπορείς να ελέγχεις εσύ, και όχι ο ηχολήπτης, ώστε να του στέλνεις το σήμα όσο "χρωματισμένο" θέλεις.

 

Όπως είπε και ο freemind αν παίζεις καθιστός διευκολύνονται πολύ τα πράγματα, αλλιώς θα νοιώθεις λίγο σαν τον ρόμποκοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει πέρασα κατευθείαν στην κονσόλα και με έφτιαξε λίγο ο ηχολήπτης με αποτέλεσμα οριακά ανεκτό.

 

Αν (μεγάλο αν αυτό) είχα λεφτα για βελτίωση μάλλον θα προτιμούσα να αγοράσω μια φτηνή αλλά καλή ακουστική με γύρω στα 800 ευρώ και μετά θα κοίταγα για μικρόφωνα κλπ.

 

Προς το παρόν μάλλον θα περιοριστώ στο fishman μπας και το οριακά ανεκτό γίνει σκέτο ανεκτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε μια tanglewood των 600 ευρω να βρεις την υγεια σου φιλε μου..

το ξερω οτι σου φαινεται κουφο με τοσα χρηματα να παρεις ακουστικη της προκοπης αλλα ευτυχως η δυστυχως ετσι ειναι.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...
Αν (μεγάλο αν αυτό) είχα λεφτα για βελτίωση μάλλον θα προτιμούσα να αγοράσω μια φτηνή αλλά καλή ακουστική με γύρω στα 800 ευρώ και μετά θα κοίταγα για μικρόφωνα .

 

Kαι μιας και το πρώτο σκέλος επετεύχθη (Cort Earth 900)

,τώρα ψάχνω τις επιλογές που μου είχατε προτείνει.

Νομίζω οτι ενδιαφέρομαι για το Fishmann Neo-d.

Χρειάζεται και τίποτα άλλο για να παίξει (προενισχυτή ή ενισχυτή ακουστικών οργάνων)?

 

Ο βασικός λόγος που το θέλω ειναι για να γράφω τη ρυθμική μου στο Loopstation και να κάνω practice από πάνω.Το loopstation θα πηγαίνει στην audigy.Kαι αν τύχει και χρειαστεί σε κανα στούντιο...

 

Και κάτι τελευταίο.Αν δεν τρυπήσω την κιθάρα θα μπορώ να το αφαιρώ και να το ξανατοποθετώ όποτε θέλω ή θα είναι μόνιμα πάνω στην κιθάρα?Δηλ. πως συγκρατείται πάνω στο ηχείο?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσφατα ακουσα (σχετικο με τα παλιοτερα ποστς) την Gt-6 σε .. ουτι (ηλεκτρικο , εμοιαζε σαν τα silent οργανα της yamaha δε προσεξα λεπτομερειες) σε live του HAIG YAZDJIAN (κορυφαιος ) και ομολογω ακουγοταν υπεροχα. (επαιξε και με overdrive!!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[

Kαι μιας και το πρώτο σκέλος επετεύχθη (Cort Earth 900)

' date=τώρα ψάχνω τις επιλογές που μου είχατε προτείνει.

Νομίζω οτι ενδιαφέρομαι για το Fishmann Neo-d.

Χρειάζεται και τίποτα άλλο για να παίξει (προενισχυτή ή ενισχυτή ακουστικών οργάνων)?

 

Ο βασικός λόγος που το θέλω ειναι για να γράφω τη ρυθμική μου στο Loopstation και να κάνω practice από πάνω.Το loopstation θα πηγαίνει στην audigy.Kαι αν τύχει και χρειαστεί σε κανα στούντιο...

 

Και κάτι τελευταίο.Αν δεν τρυπήσω την κιθάρα θα μπορώ να το αφαιρώ και να το ξανατοποθετώ όποτε θέλω ή θα είναι μόνιμα πάνω στην κιθάρα?Δηλ. πως συγκρατείται πάνω στο ηχείο?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά[/quote]

 

Αν παίξεις live, θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αν χρησιμοποιείς ένα δικό σου μικρό προενισχυτή ή μίκτη και να δίνεις την line έξοδο στην κονσόλα του μαγαζιού. Για ηχογραφήσεις ισχύουν τα ίδια βέβαια... έτσι κι'αλλιώς ο προενισχυτής είναι εκ των ουκ άνευ εκτός αν η κάρτα ή ο μίκτης σου έχουν καλής ποιότητας προενίσχυση.

 

Ο μαγνήτης μπορεί να προσθαφαιρείται, πιάνει πάνω στην τρύπα του ηχείου. Για πιο μόνιμη λύση μπορείς να αντικαταστήσεις το πιν για τη ζώνη (στο πίσω μέρος) με το ειδικό pin που είναι και jack. Θα υπάρχει βέβαια ένα καλώδιο πάντοτε μέσα στην κιθάρα στο οποίο θα συνδέεις όποτε χρειάζεται το μαγνήτη. Αυτή είναι πιο καθαρή (οπτικά και πρακτικά) λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου