Προς το περιεχόμενο

Πνευματικά δικαιώματα και ΑΕΠΙ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ειναι καινουργιος χρηστης στο forum και θα ήθελα

την βοηθεια σας. Ειμαι ερασιτεχνης dj (δεν ζω απο αυτό δηλαδή)

και διατηρώ ενα web site/ημερολόγιο στο οποιο εχω πληροφοριες για τα

project μου Επισης συχνα ανεβαζω δικα μου dj sets.

Ο provider που χρησιμοποιω (Αμερική) Αλλαξε server και επειδη το domain μου ειχε προβλημα και προσπαθουσε να το λυσει προφανως κοιταξε την σελιδα μου και ειδε οτι εχω dj set για download.

Μου εστειλε email οτι πρεπει να παρω αδεια απο το ΑΕΠΙ διοτι στους server

τους δεν φιλοξενουν illegal περιεχομενα. :?:

Παιζω με Βινυλιο και cd με αγορασμενα tracks απο online δισκαδικα (τιποτε παρανομο).

 

Ειναι αληθεια οτι χρειαζομαι καποιου ειδους αδεια απο το ΑΕΠΙ?

και αν ειναι ετσι τι αδεια χρειαζεται?

Επικοινωνησα με τον ΑΕΠΙ αλλα ο αρμοδιος υπαλληλος εχει αδεια και θα πρεπει να επικοινωνησω ξανα τελη Αυγουστου. :?: :idea:

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

sTeLios conspiracy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καμία άδεια δε χρειάζεσαι. Σαν αμερικάνοι κομπλεξικοί θα νόμισαν οτι μπορεί να κάνεις ανταλλαγή αρχείων μέσω του site σου. :lol:

 

Και την ΑΕΠΙ να πάρεις δεν θα σου δώσουν καμία Extra πληροφορία νομίζω. Μακάρι να βρεί την άκρη.

www.myspace.com/thomasnastos

www.thomasnastos.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που τα Tracks δεν τα έχεις συνθέσει εσύ, αλλά, άλλοι καλλιτέχνες, χρειάζεσαι την άδεια των καλλιτεχνών αυτών και των εταιριών αυτών για να μπορείς να τα ανεβάζεις στο domain σου και για να τα κάνουν άλλοι χρήστες downloading ( αν και πολύ δύσκολο από όσο ξέρω να πάρεις μια τέτοια άδεια ), πληρώνοντας φυσικά το αντίστοιχο ποσό. Το ότι αγοράσαμε ένα CD με νόμιμο τρόπο, αυτό δεν σημαίνει πως αυτομάτως έχουμε αγοράσει και τα πνευματικά δικαιώματα των τραγουδιών που υπάρχουν μέσα σε αυτό. Πολλοί από αυτούς τους καλλιτέχνες μπορεί να είναι και μέλη της AEPI. Οπότε, σωστά έπραξε ο server σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πραγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. Δεν παραθέτει αυτούσια τα τραγούδια αλλα σε μορφή mixed dj set και δεν νομίζω ότι υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία που το απαγορεύει.

Εξάλλου όσοι ασχολούνται με την χορευτική σκηνή γνωρίζουν καλα όχι μόνο το πως μοιράζονται τα διάφορα dj sets αλλά και ότι αποτελούν στην πραγματικότητα εργαλείο promotion για τις εταιρίες και βρίσκονται διάσπαρτα κατα χιλιάδες όχο μόνο σε εξειδικευμένα sites για downloads αλλά και σε χιλιάδες unofficial χωρίς την παραμικρή ενόχληση.

 

Ακόμα και αν απαγορεύεται (και καλά) είναι αδύνατο να έχεις προβλήματα. Φαντάσου οτι τα περισσότερα labels δεν είναι καν σε φορέα όπως η AEPI όπως επίσης και καλλιτέχνεσ της υποτιθέμενης underground χορευτικής σκηνής. Για μένα άλλαξε hosting,, δεν πρόκειται να βρείς άκρη ή ανέβασε τα set σου σε ένα site όπως το rapidshare.de και βάλε το link sto site σου ;)

www.myspace.com/thomasnastos

www.thomasnastos.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για την συντομη απαντηση.

Συμφωνω απολυτα με τον thoma. Δεν ειναι ολοκληρα tracks που μπορει καποιος να χρησημοποιησει. Επισης οπως και ο thomas εχω στο μυαλο μου sites με dj sets (άπειρα) για downloads που ειναι νομιμα, αυτα τα site εχουν πληρωσει για αδεια για τοσα εκκατομυρια djsets?

 

Δηλαδη ολοι οι djs για να ανεβασουν set στο προσωπικο τους site

εχουν παρει αδεια απο την ΑΕΠΙ?Δεν το πιστευω αυτο :!:

και αν ειναι promo, CDR,remixes απο φιλους ή edits?

Συμφωνω οτι το να εχεις το set του αγορασμενο δεν λεει τιποτα αλλα σκεψου ποσοι παιζουν με mp3?

Στην Αγγλια απο οσο ξερω αγοραζεις αδεια για να παιζεις με mp3.

Δυστηχως δεν καταλαβαινω την λογικη αυτη.

Ελπιζω να μην σας ζαλισα... Δεν προκειται να βγαλω ακρη το ξερω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αγοράζεις ένα CD ή DVD, ουσιαστικά αυτό που έχεις αγορεύσει

είναι το δικαίωμα να το ακούς ΕΣΥ και ΜΟΝΟΝ ΕΣΥ. yup.gif

Το να το παίζεις και να το ακούνε και άλλοι, στην καφετερία ή στο κλαμπ

ή στην ιστοσελίδα σου, χρειάζεσαι άλλου τύπου άδεια.

¶δεια εκμετάλλευσης και όχι άδεια προσωπικής χρήσης.

 

Την άδεια αυτή σου την δίνει η ΑΕΠΙ

εφόσον οι καλλιτέχνες που παίζεις είναι πελάτες της

και εκπροσωπούνται απ αυτήν.

Αν όχι, τότε γιατί να πληρώσεις; :wink:

 

Τέςπα η νομοθεσία περί δικαιωμάτων είναι λίγο περίεργη,

και ο ρόλος της ΑΕΠΙ αμφιλεγόμενος,

αλλά έτσι έχουν τα πράγματα σήμερα.

 

Δηλαδη ολοι οι djs για να ανεβασουν set στο προσωπικο τους site

εχουν παρει αδεια απο την ΑΕΠΙ?Δεν το πιστευω αυτο

και αν ειναι promo, CDR,remixes απο φιλους ή edits?

 

Οι djs που παίζουν μουσική στο ίντερνετ είναι παράνομοι,

απλά δεν εφαρμόζεται η απαιτούμενη αστυνόμευση

και έτσι δεν τους έχουν πιάσει.

Ακόμα … :wink:

]

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως τα πράγματα είναι μπερδεμένα όπως τα λέει ο ιχνηλάτης. Σκεφτείτε το άλλο. Ενα dj set live se club που πληρώνει ΑΕΠΙ ειναι παράνομο η όχι?

 

Τελικά το θέμα έιναι να μη τραβάς την προσοχή τελικά :lol:

www.myspace.com/thomasnastos

www.thomasnastos.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια η ΑΕΠΙ τα παιρνει απο το ΜΑΓΑΖΙ που δουλευεις σαν DJ ,τωρα πως & που τα αποδιδει ακομα δεν εχω καταλαβει (π.χ. στις αποδειξεις που λαμβανω απο την ΑΕΠΙ αναφερεται λεπτομερεστατα απο ποιους ραδιοφωνικους/τηλεοπτικους σταθμους που εχουν παιξει τραγουδια μου προερχονται τα χρηματα αλλα ποτε μου δεν εχω δει απο πια ΤΑΒΕΡΝΑ :lol: η πιο "club" μου εστειλαν 30 ευρω... :lol: ")

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια η ΑΕΠΙ τα παιρνει απο το ΜΑΓΑΖΙ που δουλευεις σαν DJ ' date='τωρα πως & που τα αποδιδει ακομα δεν εχω καταλαβει ([b']π.χ. στις αποδειξεις που λαμβανω απο την ΑΕΠΙ αναφερεται λεπτομερεστατα απο ποιους ραδιοφωνικους/τηλεοπτικους σταθμους που εχουν παιξει τραγουδια μου προερχονται τα χρηματα αλλα ποτε μου δεν εχω δει απο πια ΤΑΒΕΡΝΑ :lol: η πιο "club" μου εστειλαν 30 ευρω... [/b]:lol: ")

 

Ποια είναι τα καμμάτια σου που παίζονται στο ράδιο δηλαδή; 8O

ποιός είσαι ρε σουπερφανκ; 8O

 

 

bowdown.gif

yikes.gif

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου