Προς το περιεχόμενο

Πνευματικά δικαιώματα και ΑΕΠΙ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η ΑΕΠΙ πληρωνετε απο τα μαγαζια οχι μονο για τα τραγουδια που παιζει ο ντιτζει,ειτε τα παιζει απο πειρατικα ειτε απο αυθεντικα σιντι,αλλα και για τη μουσικη που ακουγετε στο μαγαζι απο το ραδιοφωνο,ακομη και απο κασσετα.Κι απο οτι ξερω η χρεωση παει με τα τετραγωνικα μετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτο ειναι απολυτα σωστο απλα δεν εχω καταλαβει τον τροπο που οι εισπραξεις αυτες αποδιδονται στους δημιουργους και πως...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να μην ξερει και κανεις.μπορει να πηγαινουν στις εταιρειες και αυτες με τη σειρα τους να τα διανεμουν η' οχι στους δημιουργους και παει λεγοντας.....

Καλο θα ηταν καποιος,καπου,καποτε, να εξηγουσε στο κοσμο πως δουλευει αυτη η εταιρεια τελικα.

Μπορει να μαζευονται τα χρηματα για τη διοργανωσει των Βραβειων Αρειων....Λεω τωρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβετε τι μπάχαλο γίνεται με την ΑΕΠΙ μπείτε στο

http://www.aepi.gr/greek/presentation/i_presentation.asp

 

να δείτε ότι τα θέματα Νομοθεσία-Νομολογία,Περί δικαιωμάτων,¶δειες χρήσης μουσικής,Νέα κλπ είναι εδώ και κάτι χρόνια, από το 2002 συγκεκριμένα, υπό κατασκευή.

Μάλλον τα ποσοστά μοιράζονται κατά το δοκούν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω θα διαφωνησω μαζι σας,σιγουρα τα ποσοστα δεν μοιραζονται κατα το δοκουν ουτε χρησιμοποιουνται για διοργανωση βραβειων... αλλα με βαση το airplay (εξαλλου στις αποδειξεις αναφερεται με τρομερη λεπτομερεια,σε επιπεδο δευτερολεπτου,που & ποτε εχει παιχτει το τραγουδι απο οπου εχουν εισπραξει δικαιωματα για λογαριασμο σου).

 

Παρα πολλοι δημιουργοι (ειδικα καποιοι παλιοι & καταξιωμενοι αλλα πλεον στα ..αζητητα ) ΖΟΥΝ απο τα χρηματα της ΑΕΠΙ (μια και το ελληνικο δημοσιο τους αντιμετωπιζει ως παριες & δεν τους εχει βγαλει ουτε μια συνταξη :twisted: )

 

Απλα σιγουρα το τοπιο ειναι παρα πολυ θολο γυρω απο τα πνευματικα δικαιωματα,παντως παλι καλα που υπάρχει & η ΑΕΠΙ...

(Η πρωτη συμβουλη που δινω σε οποιονδηποτε βγαζει ενα cd ακομα και στην...ενορια του :lol: ειναι να γραφτει αμεσως εκει...δυστυχως αλλος πιο αξιοπιστος οργανισμος εισπραξης δικαιωματων δεν υπαρχει στη χωρα μας..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να γίνει ένα μικρό ξεκαθάρισμα εδώ, όσον αφορά την ΑΕΠΙ και εμάς τους καλλιτέχνες... ( και επειδή θα βγούμε λιγάκι εκτός θέματος, ας μας συγχωρήσουν οι Διαχειριστές )

 

Η ΑΕΠΙ από ό,τι έχω καταλάβει ΔΕΝ σου κατοχυρώνει τα πνευματικά σου δικαιώματα ( αυτό γίνεται είτε σε συμβολιογράφο είτε με συστημένο γράμμα στον εαυτό σου ), ΑΛΛΑ, εισπράττει χρήματα από τον οποιονδήποτε παίζει το κομάτι σου δημοσίως και σου αποδίδει τα χρήματα. Σωστά, SUPERFUNK;

 

Έχω μόνο 2 απορίες:

 

1. Αφου θα έχει κυκλοφορήσει το CD μου στο εμπόριο από την Χ δισκογραφική εταιρία, η Χ εταιρία δεν είναι υποχρεωμένη να μου αποδώσει τα χρήματα τόσο από την κυκλοφορία του CD όσο και από τις δημόσιες εκτελέσεις των κοματιών μου; ΄Η μήπως η εταιρία είναι υπεύθυνη μόνο για τα έσοδα από το CD και όχι από τις δημόσιες εκτελέσεις; Το ρωτώ, γιατί αν η εταιρία είναι υπεύθυνη και για τα 2 και αν τη θεωρούμε και έμπιστη ως προς τις οικονομικές μας απολαβές, ότι δηλαδή δεν θα μας κλέψει, τότε η ΑΕΠΙ αχρηστεύεται.

 

2. Επειδή μισώ την ημιμάθεια και επειδή, SUPERFUNK, είσαι μέλος της ΑΕΠΙ, μπορείς να μου διευκρινίσεις κάτι; Κάτι που είναι και το ζουμί της όλης υπόθεσης. Για να είναι τόσο ακριβής η ΑΕΠΙ, με ακρίβεια δευτερολέπτου, στη δημόσια εκτέλεση δικών μου κοματιών και για να είναι πανταχού παρούσα και τα πάντα πληρούσα, θα πρέπει να ζητάει και αυτή με τη σειρά της από τον καλλιτέχνη ουκ ολίγα euros. Πόσα λεφτά ζητά η ΑΕΠΙ από έναν καλλιτέχνη που πχ μόλις έχει κυκλοφορήσει ένα CD με 10 τραγούδια, για να μπει σε αυτή τη διαδικασία και να εισπράττει τα δικαιώματα του καλλιτέχνη; Πριν από χρόνια είχα ακούσει για κάτι εκατομμύρια δραχμές. Ποσό πραγματικά υπέρογκο για έναν νέο καλλιτέχνη. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δισκογραφικη σου δεν εισπρατει πνευματικα δικαιωματα,σου καταβαλει απλα το ποσοστο επι των πωλησεων που εχεις συμφωνησει μαζι της.

Σωστα το λες η ΑΕΠΙ δεν κατοχυρωνει κομματια (ειλικρινα ποιος τα κατοχυρωνει μετα το κλεισιμο της εθνικης μας βιβλιοθηκης :? δεν ξερω πια,εγω απλα πια ΔΕΝ τα κατοχυρωνω ... :oops: )

Η ΑΕΠΙ σου κραταει ενα ΠΟΣΟΣΤΟ απο τα πνευματικα σου δικαιωματα (& αυτο βασει συμβολαιου & βεβαια ΟΧΙ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ αλλα απλα ενα ποσοστο σε εμενα π.χ. ειναι γυρω στο 15%... :wink: )

Η εγγραφη σου στην ΑΕΠΙ γινεται φυσικα ΔΩΡΕΑΝ δεν πληρωνεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα,αν το τραγουδι σου γινει επιτυχια & αρχισει και παιζεται τοτε η ΑΕΠΙ εισπρατει για λογ/μο σου τα δικαιωματα & στα αποδιδει αφου παρακρατησει το ποσοστο της,το ΙΚΑ και το Φορο εισοδηματος.

Η δισκογραφικη σου ομως πρεπει να πληρωσει την ΑΕΠΙ μολις κυκλοφορησει ο δισκος σου (& αυτος βεβαια ειναι & ο λογος που πολλες,μικρες κυριως,δισκογραφικες σε "συμβουλευουν" λεγοντας σου απιστευτα πραγματα να μην γραφτεις στην ΑΕΠΙ.Μη πεσεις ομως στην παγιδα το κανουν ΜΟΝΟ για να μην πλρωσουν...

Ελπιζω να σε βοηθησα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ρα, δηλαδή, από ό,τι καταλαβαίνω, η ΑΕΠΙ συνεργάζεται αποκλειστικά με νομικά πρόσωπα ( συνθέτες, στιχουργούς, ερμηνευτές κλπ ) και όχι με δισκογραφικές εταιρίες. Τις δισκογραφικές εταιρίες τις αντιμετωπίζει όπως πχ ένα clubaki, από όπου θα εισπράξει τα πνευματικά δικαιώματα του εκάστοτε καλλιτέχνη.

 

Το μόνο που ίσως δεν έχω καταλάβει είναι γιατί η δισκογραφική εταιρία να είναι υποχρεωμένη να πληρώσει για πνευματικά δικαιώματα στην ΑΕΠΙ; Αυτό ορίζει ο νόμος; Επειδή το CD που κυκλοφόρησε στην αγορά περιλαμβάνει δικά μου τραγούδια, πρέπει να πληρώσει πνευματικά δικαιώματα στην ΑΕΠΙ;

 

Τέλος, υπάρχει περίπτωση η εταιρία να με ρωτήσει αν είμαι ήδη μέλος της ΑΕΠΙ και αν είμαι, να αρνηθεί να συνεργαστεί μαζί μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος' date=' υπάρχει περίπτωση η εταιρία να με ρωτήσει αν είμαι ήδη μέλος της ΑΕΠΙ και αν είμαι, να αρνηθεί να συνεργαστεί μαζί μου;[/quote']

 

 

 

Σε αυτο νομιζω πως δεν μπορει να απαντησει κανεις μας,παρα μονο οι εταιρειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΑΕΠΙ χρεωνει στην εταιρεια ενα ποσοστο επι της παρτιδας που "κοβει" η εταιρεια στο εργοστασιο κοπης σαν πνευματικο δικαιωμα.

Δεν εχω ακουσει ποτε εταιρεια να αρνηθει να συνεργαστει με καποιον επειδη ειναι μελος της ΑΕΠΙ ,εχω δει ομως αρκετους "ανεξαρτητους" δισκογραφους να ξυνιζουν τα μουτρα τους :lol:

Εξαλου δεν γνωριζω και κανενα επαγγελματια η ημι-επαγγελματια συνθετη που να μην ειναι γραμμενος στην ΑΕΠΙ (μια & τα περισσοτερα εσοδα τους απο εκει προερχονται & οχι βεβαια απο τις ,αστειες,εγχωριες πωλησεις δισκων...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου