Προς το περιεχόμενο

Linux θέματα


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τα παιδιά του Noiz.

 

Ζητώ συγγνώμη για την εν γένει μη μουσικά σχετιζόμενη απορία μου, αλλά γιγνώσκω ότι πολλοί εδώ πέρα είναι Linuxάδες και θα μπορούσαν να με βοηθήσουν.

 

Έχω κυρίως 2 μεγάλα προβλήματα με το σύστημα μου.

 

Με Ubuntu 11.10, όλα δουλεύουν καλά (αν έχεις πρόσβαση στο ιντερνετ για να κατεβάσεις ο,τι χρειάζεται).

 

Επειδή δουλεύω στη σχολή σε Debian, τα έχω βολευτεί.

Θέλησα να τα δοκιμάσω και στο σπίτι.

 

Αντιμετωπίζω τα παρακάτω:

 

- ΔΕΝ έχω πρόσβαση στο ιντερνετ, γιατί δεν διαβάζουν την wireless κάρτα μου (Airties WUS-201)

Πώς θα καταφέρω να την κάνω να δουλέψει?

Από ο,τι έχω δει, είναι συμβατή με αυτή την έκδοση Debian.

Κατέβασα ένα tar.bz2 αρχείο με τους drivers της, αλλά δεν έχω καταφέρει να το εγκαταστήσω γιατί μου λείπουν εφαρμογές που θέλουν ιντερνετ για να κατέβουν

 

(Αυτό btw είναι και το σπαστικό με τα linux forums, έχεις πρόβλημα με το ιντερνετ και σου λένε απλά "μπες και κατέβασε αυτό και εκείνο κλπ". Ναι μάγκες, πώς σας φαίνεται το ότι δεν έχω ιντερνετ :P)

 

-ΔΕΝ έχω ήχο, αν και αρχικά είχα.

Η κάρτα ήχου μου, είναι μια Sound Blaster Audigy 2 platinum.

Στο πρώτο boot, όλα δούλευαν καλά.

Ξαφνικά, όταν ξαναάνοιξα το σύστημα, δεν είχα ήχο.

Όλα τα volumes και τα σχετικά ήταν απείραχτα.

Καμία ιδέα?

Το σύστημα όταν πας να κάνεις shutdown κάνει "μπιπ" από το ηχείο της motherboard που σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζει κάποια sound device.

 

Περιμένω τα φώτα σας ειδάλλως θα ξαναγυρίσω στα ubuntu δυστυχώς... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ θα δοκιμαζα κάποια άλλη διανομή.

 

Η debian στο παρελθόν δε μου ειχε κατσει καλά ουτε μένα.

 

έχω kubuntu πολλά χρόνια τώρα, δουλευουν ολα άψογα, δοκιμασέ την. Απλά ισως να σε δυσκολεψει λιγο το KDE αφου λες οτι εισαι εξοικειωμένος με gnome.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω ότι η onboard κάρτα ήχου δουλεύει.

Αναγνωρίζει και τις 2, απλά από την Audigy δεν βγάζει ήχο (αν και είμαι σίγουρος ότι την πρώτη φορά δούλεψε κομπλέ).

 

@IraklisZS

 

Γενικά και εγώ από ubuntu έρχομαι, και δούλευαν όλα κομπλέ.

Απλά τα debian είναι λίγο πιο γρήγορα και βολεύουν περισσότερο σε δουλειά terminal.

Αν δεν βρω άκρη σύντομα, θα γυρίσω στα ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Αυτό btw είναι και το σπαστικό με τα linux forums, έχεις πρόβλημα με το ιντερνετ και σου λένε απλά "μπες και κατέβασε αυτό και εκείνο κλπ". Ναι μάγκες, πώς σας φαίνεται το ότι δεν έχω ιντερνετ :P)

 

Κατέβασε αυτό και εκείνο μέσω του υπολογιστή από τον οποίο ΜΠΗΚΕΣ στο ιντερνετ για να μπεις στο linux forum.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για τα 2 σου προβλήματα θα σου πρότεινα να απενεργοιποιήσεις από το BIOS την onboard soundcard και όλες τις NIC. Τουτέστιν άσε μόνο την wifi κάρτα και την soundblaster. Αμέσως μετά κάνε τα ανάλογα updates/upgrates μέσα από το aptitude και δες αν έχει αποτέλεσμα.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουλούθα αυτό το

http://wiki.debian.org/zd1211rw

 

εκτός απο το firmware χρείαζεται και η ενεργοποιηση του driver στον kernel.

 

Να έχεις πρόσφατο kernel 2.6.18 και μετά.

 

Αν τα έχεις κάνει απλα τσέκαρε μονο ("The zd1211rw kernel module is automatically loaded for supported devices.")  αν είναι όντως compiled στον κέρνελ και αν τον σηκώνει αυτόματα.Φυσικά μην ξεχάσεις να βάλεις το wireless-tools πακετο. Θα παίξει μια χαρά.

 

 

Όταν θα βάλεις νετ. Θα βρείς και πολλά wiki σχετικά με το dual soundcards. Δεν είναι τίποτα.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ GabrielIM

 

Στις οδηγίες για το Installation του εν λόγω Package στο λήμμα που έστειλες, ζητάει να τρέξω εντολές aptitude update και aptitude install.

 

Δεν χρειάζονται πρόσβαση στο νετ για να λειτουργήσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ GabrielIM

 

Στις οδηγίες για το Installation του εν λόγω Package στο λήμμα που έστειλες, ζητάει να τρέξω εντολές aptitude update και aptitude install.

 

Δεν χρειάζονται πρόσβαση στο νετ για να λειτουργήσουν?

 

Ναι χρειάζεσαι νετ.  Δεν δουλευω debian και δεν ξέρω το package manager για να σου κάνω syntax. Θα κάνεις fetch τα πακέτα σε άλλο μηχανημα με νετ. 2 πακέτα είναι.ΦΥΣΙΚΑ για να μην την πατήσεις θα δείς τα depens του wireless-tools αν έχει(Νομίζω θέλει το πακέτο sed,πολύ πιθανό να το έχεις ήδη μέσα).Θα χρειαστούνε και αυτά.Θα πάρεις ένα usb stick.Θα τα μεταφέρεις στο path που ρίχνει το package manager τα πακέτα και θα το κάνεις install. Ψάξου λίγο με το package manager. Αν θέλεις να ασχοληθείς με αυτη την διανομή θα πρέπει να το μάθεις.Διαφορετικά αν έχεις κάμια ethernet το κοτσάρεις και το κάνεις install με την μία.

 

Σε γενικές γραμμές λίγο που το είδα

apt-get -s wireless-tools (για να δείς τα dependencies)

apt-get -d wireless-tools dependecies (σου κάνει fetch τα πακέτα και όπου dependencies τα πακέτα που είδες απο την προηγουμενη εντολή)

find / -iname "*wireless*"  με αυτό θα βρείς που είναι αποθηκευμένα τα πακέτα.Γιατί όπως είπα δεν ξέρω απο debian και δεν ξέρω που τα "πετάει"

cp /path/to/wireless-tools /path/to/dependencies /media/USB  με αυτό θα σε πετάξει τα αρχεία στο στικ που θα έχει βάλει.Προσοχη στα pathes.

unmount το στικ μη το κάψουμε :)

Μεταφέρεις τα αρχεία στο μηχάνημα που δεν έχει νετ.Στο ίδιο directory/path που τα βρήκες στο πρώτο

και

apt-get install wireless-tools ktl ktl klt

 

Με λίγο που το είδα.Αυτά μπορώ να βοηθήσω.Δές το και εσυ με προσεκτικές κινήσεις. Αν το δουλεύεις στην σχολή θα πρέπει να μάθεις το package-manager του.Δυστυχώς χρησημοποιώ άλλη διανομή που έχει διαφορετικό pm.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για τα 2 σου προβλήματα θα σου πρότεινα να απενεργοιποιήσεις από το BIOS την onboard soundcard και όλες τις NIC. Τουτέστιν άσε μόνο την wifi κάρτα και την soundblaster. Αμέσως μετά κάνε τα ανάλογα updates/upgrates μέσα από το aptitude και δες αν έχει αποτέλεσμα.

 

Δεν χρειάζονται πρόσβαση στο νετ για να λειτουργήσουν?

 

Ναι χρειάζεσαι νετ. 

 

 

Κάποιο πρόβλημα υπάρχει εδώ, δεν νομίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου