Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή μαγνήτων EMG.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικότερα για metal/rock, ένα σετ JB/59 ή 81/60 σε LP είναι ότι πρέπει. Είχα το 1ο στην Edwards LP μου και ήταν υπερκομπλέ, απλά πρόσφατα έβαλα 81/60 έτσι για την αλλαγή (και γιατί ο JB σε Drop C δεν...)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στη μία μου κιθάρα (ESP-Ltd KH-203) έχω βάλει το σετ 81/60 της EMG. Στην άλλη μου κιθάρα (Jackson RR 5) έχω Seymour Duncan http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sshjb_jazz_rodded_humbucker.htm. Καλοί οι EMG, αλλά σαν τους Duncan δεν είναι (προσωπική άποψη). Θεωρώ ότι οι Duncan έχουν πιο μεγάλο φάσμα στη μουσική που μπορείς να παίξεις. Ενώ με τους EMG δύσκολα μπορείς να παίξεις κάτι άλλο εκτός από metal (άντε λίγο τη σώνει ο 60 την κατάσταση, αλλά και πάλι...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι οι Duncan έχουν πιο μεγάλο φάσμα στη μουσική που μπορείς να παίξεις. Ενώ με τους EMG δύσκολα μπορείς να παίξεις κάτι άλλο εκτός από metal (άντε λίγο τη σώνει ο 60 την κατάσταση, αλλά και πάλι...).

+1000

 

btw geodimitri ωραιο avatar  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ έχω κιθάρα με αυτούς τους δύο μαγνήτες(EMG 85 και EMG 81) η ποιότητα των μαγνητών είναι απίστευτη! Σε metal είναι σχεδόν άπιαστη η ποιότητά τους. Το θέμα είναι τι στιλ θέλεις να παίζεις. Αν θες να παίζεις metal, rock και hard rock πάρε αυτούς τους δύο. Αν θες να παίζεις μόνο metal τότε πάρε τον EMG 60 και τον EMG 81, όπως έχουν και οι Metallica, επειδή αυτοί οι μαγνήτες είναι καθαρά μόνο για metal.

Guns N' Roses+Kiss 4ever!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου