Προς το περιεχόμενο

Παιζοντας κιθαρα απο ακουστικα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον επειδη τον τελευταιο καιρο μετακινουμαι συχνα,δεν εχω τη δυνατοτητα να εχω μαζι μου ενισχυτη και καπως πρεπει να ικανοποιησω το βιτσιο της κιθαρας.Αυτη τη στιγμη εχω κιθαρα και λαπτοπ...Στην αρχη σκεφτηκα τη λυση ενος usb interface link audio cable ή ενος vox amplug...Μετα σκεφτηκα τη λυση καποιας πεταλιερας ή εφεδιερας την οποια μετα να χρησιμοποιησω με τον κανονικο ενισχυτη ή ενος behringer v-amp.Θα μπορω να παιζω μονο με ακουστικα ετσι?Το μπατζετ ειναι μικρο 50-80ε και η μουσικη που παιζω ειναι ροκ-μεταλ!Ακουω τις γνωμες σας

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η με την πεταλιέρα και τα ακουστικά στην έξοδο που έχουν (οι πεταλιέρες) για τα ακουστικά ή με κάρτα ήχου στο laptop (με κάποιο guitar rig) με τα ακουστικά της κάρτας.

 

Μια χαρά λύσεις είναι και τα δύο.

 

Με την G2.1u (πχ) που έχει και usb έξοδο συνδυάζεις και τα δύο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

http://www.thomann.de/gr/marshall_ms2c_micro_stack.htm?sid=1fd9fc3c081b4c2a25bd47c45ab4c176

 

υπαρχουν αρκετες αλλες επιλογες στο ιδιο στυλ. εχεις παιξει ποτε με αυτα τα μινι ενισχυτακια? η ενταση ειναι τοσο χαμηλη ωστε σχεδον παντου σε παιρνει να παιζεις και χωρις ακουστικα, χωρανε παντου, η μπαταρια κραταει παρα πολυ και ο ηχος δεν ειναι ασχημος. εγω τουλαχιστον το προτιμω απο τα ακουστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Korg pandora box PX4D

 

Πήρα ένα τέτοιο μεταχειρισμένο για practice σπίτι και μαζί με ένα ζευγάρι ακουστικά κάνω δουλειά το μόνο κακό είναι ότι ο ενισχυτής μαζεύει σκόνη τώρα  :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη τον τελευταιο καιρο μετακινουμαι συχνα,δεν εχω τη δυνατοτητα να εχω μαζι μου ενισχυτη και καπως πρεπει να ικανοποιησω το βιτσιο της κιθαρας.Αυτη τη στιγμη εχω κιθαρα και λαπτοπ...Στην αρχη σκεφτηκα τη λυση ενος usb interface link audio cable ή ενος vox amplug...Μετα σκεφτηκα τη λυση καποιας πεταλιερας ή εφεδιερας την οποια μετα να χρησιμοποιησω με τον κανονικο ενισχυτη ή ενος behringer v-amp.Θα μπορω να παιζω μονο με ακουστικα ετσι?Το μπατζετ ειναι μικρο 50-80ε και η μουσικη που παιζω ειναι ροκ-μεταλ!Ακουω τις γνωμες σας

 

Αν δε θέλεις να ηχογραφείς κλπ, το vox amplug έχει πολύ καλό ήχο (έχω το metal) αλλά μόνο σε ακουστικά.

Η usb κάρτα ήχου παρέχει πολύ περισσότερες επιλογές και pc recording και άπειρα εφφέ σε free vst μορφή και guitar rig κλπ. Μόνο κακό ότι θέλει pc πάντοτε.

Τα ενισχυτάκια 1-3W του εμπορίου έχουν πλάκα για practice αλλά από ήχο μην περιμένεις πολλά, έτσι για εξάσκηση είναι. Έχω το Marshall ms-4 μεταξύ άλλων και είναι οκ για την παραλία ή το δωμάτιο (ως εκεί όμως, ούτε τον ήχο του amplug έχει ούτε εφφέ, ούτε usb...).

Η λύση πεταλιέρας είναι μάλλον η καλύτερη αν έχει και usb out. Τη λειτουργείς και χωρίς pc, τη φέρνεις στο στούντιο ή το live ή το σπίτι και jamάρεις, γράφεις μεσω usb αν χρειαστεί και έχει κι εφφε+channels μπόλικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μικρους ενισχυτες το σκεφτηκα κ εγω αλλα επειδη και ο βασικος μου δεν ειναι κατι φοβερο,δε θελω να μαζευω πολλα μηχανηματα που δε θα χρειαζομαι στο μελλον.Γι αυτο ισως να καταληξω σε εφεδιερα που θα μπορω να χρησιμοποιησω κ στο μελλον με ενα καλο ενισχυτη.Sottos εκτος απο τη zoom ποια αλλη εφεδιερα μπορει να παιξει μονο με ακουστικα και εχει καλη παραμορφωση?

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sottos εκτος απο τη zoom ποια αλλη εφεδιερα μπορει να παιξει μονο με ακουστικα και εχει καλη παραμορφωση?

 

Θα πω το κουτί της Πανδώρας που είναι πάρα πολύ καλό αλλά κοστίζει +20ευρώ απ το budget σου. Αν μπορείς να τα διαθέσεις βέβαια, είναι κι υπερφορητό και τ αξίζει.

 

http://www.thomann.de/gr/korg_pandora_mini_bk.htm

 

Έχω δοκιμάσεις zoom και korg πεταλιέρες και γενικά οι korg με εντυπωσίασαν περισσότερο ηχητικά. Βέβαια, γούστα είναι αυτά...

 

Υπάρχει και η λύση του line6 pocket pod αλλά θέλει pc για να φτιάξεις τον ήχο σου και από ό,τι είχα δοκιμάσει, δεν υποστηρίζει guitar rig κλπ.

 

Για digitech φθηνές, το μετάνιωσα καθώς πήρα την rp50 και μετά από λίγους μήνες τα switchάκια της ήταν dead... Τι κι αν έλεγε "made in USA", η ποιότητα πήγε περίπατο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου