Προς το περιεχόμενο

Yamaha HS80M την γνωμη σας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και παλι!Πηγα στον νακα και ακουσα τα hs80m?Με ενδιαφερουν,ειναι αρκετα flat αλλα θα ηθελα και μια δευτερη και τριτη γνωμη για αυτα οποιος γνωριζει.Ευχαριστω πολυ παιδια! :)

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου γεία σου.

Δέν θα σου πώ, άμα είναι καλά ηχεία ή όχι, αλλά θα σου πώ, οτι εγω είμαι έτοιμος να πάρω τα HS50M. Πιστεύω είναι καλά για την τιμή τους και για ένα μικρό home studio. Θα σου έλεγα να κοιταξεις για αναφορές σε διαφορα ξένα sites. Έχω κάποια links, αλλά μιας και είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ, δέν ξέρω άμα επιτρέπονται τέτοια πράματα.  :-X

Lost To The Living

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσε δίπλα δίπλα τα HS50 με τα HS 80.Θα αγοράσεις τα δεύτερα τελικά.Οι οκτώ ίντσες του γούφερ συντελούν στην μεγάλη διαφορά επιπέδου.Είναι σα να συγκρίνεις ακουστικά με ηχεία.Άλλος όγκος και άλλα μπάσα.

Δουλεύω με τα ΗS80 περίπου ένα χρόνο τώρα.Δεν είμαι ηχολήπτης, ούτε ειδικός.Μου αρέσουν πολύ όμως.Είναι γεμάτα ηχεία,αρκετά flat πιστεύω αλλά παρ'όλ αυτά δεν θα ενοχλούν στο να ακούσεις ευχάριστα σε αυτά και την μουσική που ου αρέσει.Κάθε άλλο, θα την ευαριστηθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εγω θα σου ελεγα να παρεις μερικα απο τα αγαπημενα σου cd.Πραγματα που εχεις ακουσει σε διαφορα ηχοσυστηματα και να πας στο Νακα να ακουσεις τα HS80M αλλα και τα KRK8.Ειναι στην ιδια τιμη..Παντως αποτι εχω διαβασει τα HS80M δεν εχουν την ανταποκριση που περιμενε η YAMAHA σε πωλησεις ??? ??? ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εγω θα σου ελεγα να παρεις μερικα απο τα αγαπημενα σου cd.Πραγματα που εχεις ακουσει σε διαφορα ηχοσυστηματα και να πας στο Νακα να ακουσεις τα HS80M αλλα και τα KRK8.Ειναι στην ιδια τιμη..Παντως αποτι εχω διαβασει τα HS80M δεν εχουν την ανταποκριση που περιμενε η YAMAHA σε πωλησεις ??? ??? ;).

 

Aυτο εκανα.Πηρα 3 cd που ξερω αρκετα και τα ακουσα στα hs80m.Hμουν αρκετα ικανοποιημενος απο τον ηχο τους.Αλλα ηθελα και μια αλλη γνωμη. :)

Ειμαι γενικα μπερδεμενος.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το διαβασα οτι αυτο εκανες,αυτο που σου λεω ειναι να ριξεις και μια ματια στα KRK8... ;)

 

αν εννοεις τα krk rp 8 ειναι στα 140watt!πολλα watt για αυτο που χρειαζομια.Ηδη τα 120 ειναι υπεραρκετα πιστευω

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου άρεσαν καθόλου! Άκουσα τα 50άρια σε home studio και δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος. Για τα 80άρια δεν ξέρω αλλα έχω ακούσει ότι είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta kalitera monitors pou exo akousei se afth thn katigoria timhs sigoura kai to value for money poli kalo.akouse ta kai me to hi trim sta -2 giati(toulaxiston sto afti mou) tonizoun elafra ths ipsiles.Oso gia to oti den exoun poleiseis pou to akouses?Ego sxedon se opoio site k an mpika sxedon panta sta top sellers einai kai otan sizitao kirios me ksenous to thema monitors panta meta apo ta dynaudio,genelec, adam ktlp... pou einai se alli katigoria mou fonazoun hs80m.oso gia ta KRK tha sta protina an eise ths dance skinhs kathos ligo xroma k ligo mpasaki tonizoun(panta sto diko mou afti etsi)Pare mixes dikes sou kai agapimena sou kommatia kathos kai ena cd me dialogo(pistepseme me ton dialogo katalaveneis polla)kai mhn khtas pio monitor sou aresei na akous den perneis hifi akou ths leptomereies pou sou apokaliptei to kathe ena kai apofasise.kai frontise na kathiseis arketh ora na testareis.A kai psakse na agoraseis ta monitors apo allou an thes na skeftese kai thn tseph sou :) afta apo emena...

 

A kai sory gia ta Greeklish :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σε κατι θα συμφωνησω με τον προλαλλισαντα ειναι στο να μην τα αγορασεις απο το καταστημα οπου τα τεσταρες...!

 

απο κει κ περα το ζητημα ειναι καθαρα πρακτικο,  τα hs80 κοστιζουν περι τα 250ε (τιμη μοναδας).

απ'οτι βλεπω στην thomann αυτη την κατηγορια τιμης (κ μιλωντας παντα για την ιδια διαμετρο woofer) "σοβαροι" ανταγωνιστες τους ειναι:

 

ι) τα KRK RP8

ιι) τα MACKIE MR8

iii) τα FOSTEX PM-2 MKII

iv) τα SAMSON RUBICON R8A

 

οι υλοποιησεις αλλων εταιρειων σε αυτη τη κατηγορια τιμης σου δινουν μικροτερη διαμετρο woofer, αρα το αντιστοιχο τους 8αρι θα ειναι ακριβοτερο.

 

οποτε τα βαζεις κατω κ αποφασιζεις!

 

(αν με ρωτουσες παντως θα σου ελεγα οτι μεταξυ αυτων το καλυτερο ηχειο απο αποψη τιμης/αποδoσης ειναι το rubicon, το οποιο ομως σοu δινει κ τα λιγοτερα watt. παρολαυτα ειχα την τυχη να ακουσω τo 5αρι rubicon k ειχα μεινει μ*****ς απο την παραστατικοτητα κ τον ογκο του.

 

κ οπωσδηποτε θα τσεκαρα κ το mackie αν κ ειναι φρεσκο ακομα κ δεν εχω πετυχει πουθενα review του.

 

τo yamaha τωρα δεν το εχω ακουσει αλλα δεν μου γεμιζει κ το ματι,  κ τα reviews που διαβασα ειναι καπως χλιαρα (http://www.soundonsound.com/sos/jun06/articles/yamahas80m.htm).

 

αυτο που με ενοχλει κυριως ειναι το rear-ported design -σε αντιθεση πχ απο το krk- κατι που δυσχεραινει την σωστη τοποθετηση του στο χωρο, ειδικα αν εχεις σκοπο να το στησεις κοντα σε τοιχο.

 

αυτα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου