Προς το περιεχόμενο

ποσα bpm?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρε ενα μετρονόμο και προσπαθησε να "κάτσεις" το beat πανω στο κομμάτι. Εχε υπόψιν σου ομως οτι πολλά κομμάτια αλλαζουν μετρημα αναλογα το μέρος και ισως δυσκολευτείς λίγο

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τα περισσότερα προγράμματα Djing έχουν επιλογή αυτόματης εύρεσης BPM αλλά δεν είναι και 100% έγκυρο.

Επίσης BPM σημαίνει Beats Per Minute άρα αν δεν βαριέσαι μπορείς να κάτσεις και να μετρήσεις πόσα Beats ακουγονται στη διάρκεια ενός λεπτού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όταν μιλάμε για loops τα πράγματα είναι εύκολα...στο τραγούδι όμως τα πράγματα δυσκολεύουν (ένα μικρο κενό ή μια λεβάρε εισαγωγή πχ, οδηγούν το όποιαδήποτε πρόγραμμα σε λάθος αποτελέσματα...)

Ο πιο απλός τρόπος είναι ο εξής...

άνοιξε το wave song σε ένα ποιαδήποτε daw (πχ sonar)... Χωρίς να έχεις πατημένο το snap πάρε σαν αναφορά το χτύπημα μιας μπότας και "κούνα" την κυματομορφή τοποθετώντας στο στην αρχή (θέση) ενός μέτρου...αλλάζοντας τώρα βήμα βήμα (μεγάλες "αποστάσεις στην αρχή, μικρότερες όσο πλησιάζεις στον στόχο) τα bpm στο tempo του daw, κάποια στιγμή θα καταφέρεις (με σχετική εξάσκηση θα τα καταφέρνεις πολύ γρήγορα) να "λουπάρεις" ένα ρυθμικό σχήμα του τραγουδιού...Όταν επιλέγοντας 3-4 μέτρα (με πατημένο πλέον το snap) κάνεις τέλειο κύκλο σε λειτουργία loop είσαι έτοιμος...η ένδειξη του tempo είναι και τα bpm του τραγουδιού σου. (για να είσαι σωστός βέβαια εννοείται πως πρέπει να έχεις δηλώσει εξαρχής στο πρόγραμμα και την ρυθμική αγωγή του τραγουδιού... πχ 3/4, 4/4 κλπ )

 

ΥΓ.. Όλα αυτά αν δεν είσαι μουσικός μάλλον σου ακούγονται κινέζικα (ή και επειδή νυστάζω και τα μάτια μου είναι :x έως κλειστά αυτή την στιγμή και βαριέμαι να ξαναδιαβάσω τι έγραψα) αλλά sorry είναι ο μόνος αξιόπιστος και γρήγορος τρόπος...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

A για "περίπου bpm" μιλάμε...εκτός αν είναι μαγικό και μετράει σωστά και τις reverb "ουρές" των finale ας πούμε, οπότε πάω πάσο και τρέχω να το αγοράσω... :wink:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ οτι καταλαβα,προσωπικα πιστευω θα τον ικανοποιησει απολυτα τωρα αν χανει δεκατα δεν χαθηκε ο κοσμος.εμενα με εχει βγαλει ασπροπροσωπο για την δουλεια που το θελω ετσι και δεν υπαρχει λογοσ να το αγορασεις στο dc++ θα το βρεις σιγουρα ! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου