Προς το περιεχόμενο

Magnetic Components Classic Tone Μετασχηματιστες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι σας πείραξε η κακομοίρα και τη βγάζετε απτο παιγχνίδι, αυξάνει τη διάρκεια ζωής στο CLC στη τροφοδοσία :D

Το πηνίο δεν νομίζω να παθαίνει κάτι, οι πυκνωτές αν χρειαστεί σε 10-20-30 χρόνια να τους αλλάξει ο alderbody δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. Ήδη σκέφτεται να τους αλλάξει!  ;D

 

Αν και πιστεύω ο σκοπός ύπαρξης της bleeder στον Twin δεν είναι για την διάρκεια ζωής των πυκνωτών. Η χρήση μιας bleeder έχει περισσότερο νόημα για την γρήγορη εκφόρτιση των πυκνωτών μιας συσκευής όταν κλείνει άρα και την προστασία του χρήστη και, αυτό που πιστεύω είχε στο μυαλό της η CBS είναι για την βελτίωση της σταθεροποιημένης τάσης μιας και η bleeder κρατά ένα σταθερό minimum φορτίο στο τροφοδοτικό.

 

Πρόσφατα πήρα ένα vox AC 15  καί λέω να του βάλω λάμπα στο κύκλωμα τροφοδοσίας και να γίνει dual rectifier, τι λετε αξίζει το κόπο?

Όχι, είναι κρίμα να μπεις στην διαδικασία, αν θες sag από τον ενισχυτή σου ή να ρίξεις λίγο την τάση ανόδου υπάρχουν πιο εύκολοι τρόποι.

Ωστόσο για να γίνει dual rectifier πρέπει να βάλεις 2 ανορθώτριες! Εκτός και αν έχεις AC15 με ΕΖ81 και θέλεις να βάλεις δεύτερη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το πηνίο δεν νομίζω να παθαίνει κάτι, οι πυκνωτές αν χρειαστεί σε 10-20-30 χρόνια να τους αλλάξει ο alderbody δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. Ήδη σκέφτεται να τους αλλάξει!  ;D

 

...εμ αμα μου δινεις πονηρες ιδεες, τι να κανω κι εγω?

 

Περαν πλακας παντως, μια και προς το παρον ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την ολη συμπεριφορα του twin δεν θα κανω κατι.

Αν στο προσεχες μελλον αρχισω να ψαχνομαι, δεν ειναι και τιποτα μια αλλαγουλα...  :P

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όχι, είναι κρίμα να μπεις στην διαδικασία, αν θες sag από τον ενισχυτή σου ή να ρίξεις λίγο την τάση ανόδου υπάρχουν πιο εύκολοι τρόποι.

Ωστόσο για να γίνει dual rectifier πρέπει να βάλεις 2 ανορθώτριες! Εκτός και αν έχεις AC15 με ΕΖ81 και θέλεις να βάλεις δεύτερη!

Μάλλον σας μπέρδεψα, εννοούσα να έχω μέσω διακόπτη μεταγωγή απο solid state στην ανόρθωση στο κλασικό κύκλωμα της EZ 81  μήπως και πάρω πιό ¨γλυκό¨ ήχο.

Αυτη τη στιγμή έχει στο τροφοδοτικό CRC κύκλωμα που λόγω της αντίστασης R υπάρχει μεγαλύτερη διαφορά τάσης όταν ζητάει παραπάνω ρεύμα και προσομοιώνει κάπως τη λυχνία στην ανόρθωση, λετε να ξίζει τον κόπο? τα υλικά τα έχω ήδη απλά πρέπει να ανοίξω τρύπα στο σασί για τη βάση...

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαστε λίγο out of topic, ας ελπίσουμε ο alderbody να μην βάλει τις φωνές.  :-\

 

Ένα σχέδιο θα βοηθούσε περισσότερο μιας και υπάρχουν πολλά version AC15. Αν έχεις τον AC15cc1, αυτές που προσομοιώνουν την ανορθώτρια λυχνία είναι οι αντιστάσεις πριν το CRC. Αν προσέξεις η ανόδου βρίσκεται στον πρώτο πυκνωτή C οπότε το sag επιτυγχάνεται σε όποια βρίσκεται πριν, στις δύο 82Ω.

Αν θες κι άλλο sag, δηλαδή να κομπρεσάρει κι άλλο ο ενισχυτής σε υψηλές εντάσεις μπορείς να τις αυξήσεις λίγο ακόμη. Προσοχή, όμως, μην το παρακάνεις γιατί θα ζεσταίνονται πάρα πολύ.

Αν θες να γλυκάνει ο ενισχυτής σε περιοχές που δεν παραμορφώνει/κομπρεσάρει  τότε ξεκίνα με rebias. Αν πάλι δεν είσαι ευχαριστημένος σκέψου για λυχνίες και το πιο βασικό μεγάφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαστε λίγο out of topic, ας ελπίσουμε ο alderbody να μην βάλει τις φωνές.  :-\

 

δεν θα σας βαλω τις φωνες, αλλα θα σας βαλω να ακουσετε ενα κλιπακι για τιμωρια.

 

Tele στο tweed με την 12ΑΥ7 και ολιγη* απο το νεο phaser(οπως λεμε νεο ΛΟΤΤΟ)  :P

 

*= χαμηλωμενο depth

Tele_phYnk.wav

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε mp3:

 

https://www.box.com/s/e80242943f50a825e94e

 

:)

Ευχαριστώ τα έχω υπ όψη μου, θα βάλω την λαμπάτη ανόρθωση και αν ακούσω διαφορά θα το παρουσιάσω.

Ο ήχος στο κλιπάκι πολύκαλός αν και αυτο που ακούς δεν περνάει στα κλιπάκια...

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα σας βαλω τις φωνες, αλλα θα σας βαλω να ακουσετε ενα κλιπακι για τιμωρια.

 

Tele στο tweed με την 12ΑΥ7 και ολιγη* απο το νεο phaser(οπως λεμε νεο ΛΟΤΤΟ)  :P

 

*= χαμηλωμενο depth

 

Ωραίο κλιπάκι!  :)

Είμαι και περίεργος να δω πως έχεις κάνει το Tweed κανάλι, δεν θυμάμαι αν το έχεις περιγράψει κάπου.

 

Ευχαριστώ τα έχω υπ όψη μου, θα βάλω την λαμπάτη ανόρθωση και αν ακούσω διαφορά θα το παρουσιάσω.

Ο ήχος στο κλιπάκι πολύκαλός αν και αυτο που ακούς δεν περνάει στα κλιπάκια...

 

Σίγουρα θα έχεις μια διαφορά! Ειδικά σε ψηλότερες εντάσεις.

 

Πριν ανοίξεις την τρύπα καλό θα ήταν να τροφοδοτήσεις τα νήματά της πρώτα και να δεις αν τα αντέχει ο τροφοδοσίας. 1Α είναι αυτό, μπορεί να ζεσταίνεται παραπάνω από ότι πρέπει ή να γονατίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος στο κλιπάκι πολύ καλός αν και αυτο που ακούς δεν περνάει στα κλιπάκια...

 

Ωραίο κλιπάκι!  :)

 

Σας ευχαριστω πολυ.

 

Συμφωνω στο περι κλιπακίων, απλα δινω μια γευση του τι ακουω.

 

Οπως και να 'χει το Sennheiser δεν μπορει να πιασει και τα δυο 12" και γενικως τις συνθηκες του χωρου.

 

Είμαι και περίεργος να δω πως έχεις κάνει το Tweed κανάλι, δεν θυμάμαι αν το έχεις περιγράψει κάπου.

 

Δεν ειναι και τοσο ...tweed ως καναλι. Ειναι απλα το tonestack του 5F6 Bassman, το οποιο εχει καποιες μικροδιαφορες με το Blackface και σε τιμες, αλλα και συνδεσμολογιακα.

 

Να κι ενα ...κλιπακι απο το σχεδιο του twin μου.  :)

Tweed.jpg.5490e7dea3190117a5cdb85326818153.jpg

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, άκουγα 12ΑΥ7 και νόμιζα ότι είχες κάνει κάτι extreme. Οι συγκεκριμένες αλλαγές είναι κλασικό mod για κάτι το διαφορετικό στο normal κανάλι αλλά όπως λες και εσύ δεν γίνεται tweed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου