Προς το περιεχόμενο

Ηχος κιθαρας και απο τι εξαρταται (συζητηση)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς ο Μίλτος απέκλεισε εξ αρχής τον παράγοντα άνθρωπο ,οπότε η γνώμη μου είναι άκυρη για το θέμα του .

Παραταύτα θα την εκφράσω  ;D

 

Δεν υπάρχουν ,ούτε ξύλα ,ούτε ενισχυτές ,υπάρχει ο άνθρωπος που κατέχει τις δυνατότητες των ξύλων,των ενισχυτών του ,των μαγνητών του κλπ κλπ και το βασικώτερο του τι θέλει να παίξει και πως θέλει να ακουστεί πειστικά και έτσι όπως το φαντάζεται.

 

Επειδή οι περισσότεροι εδώ μέσα απέχουμε της επαγγελματικής ιδιότητας του μουσικού και δεν δυνάμεθα να διαθέσουμε πολύ χρόνο να ψάξουμε και επειδή και αρκετοί επαγγελματίες μουσικοί ,εγχώριοι και αλλοδαποί επίσης δεν ασχολούνται με το να ψάξουν ,αλλά παίρνουν ''έτοιματζίδικες'' λύσεις δεν σημαίνει πως ξέρουν .

 

Κάτι τελευταίο από παρατηρήσεις που έχω κάνει΄αυτό το λίγο διάστημα που ασχολούμαι με τα DAW, τα ριμάδια ,εξαφανίζουν κάθε έννοια ποιότητας ξύλου,μαγνητών,ενισχυτών ,εκτός αν μιλάμε για φτασμένους παίχτες στο τομέα της ηχοληψίας που μπορούν να βγάλουν τις διαφορές ευδιάκριτα .

 

Προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω ήχο στο κομπίουτερ ,αναλώνομαι σε ακροβασίες ηχητικές σα 12χρονος που του έδωσαν απίστευτη πεταλιέρα ,όμως εγώ δεν χρησιμοποιούσα ποτέ και δεν την ήθελα κιόλας  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

τα vst & guitar simulators εννοεις,το daw ειναι απλα ενα glorified μαγνητοφωνο ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τελευταίο από παρατηρήσεις που έχω κάνει΄αυτό το λίγο διάστημα που ασχολούμαι με τα DAW, τα ριμάδια ,εξαφανίζουν κάθε έννοια ποιότητας ξύλου,μαγνητών,ενισχυτών ,εκτός αν μιλάμε για φτασμένους παίχτες στο τομέα της ηχοληψίας που μπορούν να βγάλουν τις διαφορές ευδιάκριτα .

 

Ακριβώς και κάπως έτσι φτάσαμε στην κατάσταση που λέγεται ''Pro Tools Paralysis"...  ;D

 

Όπου όλα είναι τέλεια,στο σωστό χρόνο και εντελώς "αποστειρωμένα" και φτάσαμε στο σημείο να "απολαύσουμε" -ανεκδιήγητα- threads,όπου ο Page δεν ξέρει να βαράει τη....ΛΑ και ο Rory έπρεπε να είχε προσλάβει...τραγουδιστή!  ;D :'( ;D

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΦ ναι έχεις δίκιο αυτό εννούσα  ;)

Απλά θα αναγκαστώ να πάρω μικρόφωνο της προκοπής και να δοκιμάσω ,γιατί η γκουμούτσα που έχω δεν κάνει ούτε για γύρισμα ελληνικής πορνοταινίας χαχαχαχαχαχα

Σ9Φ το πήγες μακριά ,ως εκεί που πρέπει  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα θέμα με λάθος τίτλο.

Πότε θα καταλάβετε ρε παιδιά ότι κιθάρα δεν είναι μόνο η ηλεκτρική; Πείτε με κολλημένο, ότι θέλετε τελος πάντων δεν με πειράζει. Απλά δεν μπορεί να είναι ένα τέτοιο θέμα σοβαρό. Ποια είναι η καλύτερη κιθάρα, από τι εξαρτάται ο ήχος της κιθάρας, πω-πω τι ωραία κιθάρα και μιλάτε πάντα για ηλεκτρική. Αφού μου έρχεται να ανοίξω ένα θέμα που να παρουσιάζω τα είδη της κιθάρας που υπάρχουν γενικά (βαριέμαι αφάνταστα βέβαια ;D ;D ;D).

Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα θέμα με λάθος τίτλο.

Πότε θα καταλάβετε ρε παιδιά ότι κιθάρα δεν είναι μόνο η ηλεκτρική; Πείτε με κολλημένο, ότι θέλετε τελος πάντων δεν με πειράζει. Απλά δεν μπορεί να είναι ένα τέτοιο θέμα σοβαρό. Ποια είναι η καλύτερη κιθάρα, από τι εξαρτάται ο ήχος της κιθάρας, πω-πω τι ωραία κιθάρα και μιλάτε πάντα για ηλεκτρική. Αφού μου έρχεται να ανοίξω ένα θέμα που να παρουσιάζω τα είδη της κιθάρας που υπάρχουν γενικά (βαριέμαι αφάνταστα βέβαια ;D ;D ;D).

Αυτά

 

Έχεις τα δίκια σου κι εσύ ,αλλά βλέπςι οι περισσότεροι από μας ασχολήθηκαν με το γκάζι της ηλεκτρικής και μετά με τις ακουστικές,κλασσικές κλπ

Πραταύτα και επειδή το ανέφερες ,στη περίπτωση της απουσίας ηλεκτρισμού η κιθάρα παίζει βασικό ρόλο σαν ξύλο ,κατασκευή κλπ ,όχι ότι κι εδώ ο μπουθαρίστας δεν παίζει πρωτε΄θοντα ρόλο ,αλλά όπως και να το κάνουμε σε ακουστική μπουθάρα από νοβοπάν δεν ακούγεσαι όσο μάστορης και νάσαι

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις πεννες τις βάλατε στο παιχνίδι?

 

Νομίζω πως έχει λεχθεί το θέμα με τις πιΕνες ,παίζουν ρόλο ,αλλά έχουν σχέση με το παίχτη και όχι ακριβώς με το υλικό ,ο καθένας εκφράζεται με ότι τον καλύπτει ηχητικά και φυσικά είναι πολύ σημαντικό ,αλλά είναι θέμα του παίχτη και όχι κανόνας υλικών κλπ

 

Εγώ πχ -που δεν νοούμε σοβαρός παίχτης- έχω σαν κόρη οφθαλμού 3 κομμάτια ανοξείδωτες 0,5 mm τα οποία δεν ξαναβρήκα ,πλέον όμως ,αν χρειαστεί ξέρω πως θα τα φτιάξω 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανω μια προσπαθεια να απαντησω στα αρχικα ερωτηματα:

 

-1) Ενισχυτης.Τον αντιμετωπιζω σαν συνολο με την καμπινα και τα μεγαφωνα του. Πιστευω (αν βγαλουμε απο την εξισωση τον παιχτη οπως ειπαμε) οτι παιζει ρολο σε πανω απο το 50% του ηχου.

 

-2) Κιθαρα. Κσυλα,μαγνητες,λοιπα ηλεκτρικα,ταστα,τροπος κατασκευης με σειρα σπουδαιοτητας.Ας πω 40%

 

-3) Πενες,χορδες,καλωδια το αλλο 10%

 

Φτου και βγαινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτατε gskar προφανως δεν αναφερα τα δυο σημαντικα ειδη κιθαρας, κλασικη και ακουστικη γιατι εκει ειναι ξεκαθαρο οτι τα ξυλα παιζουν τον σημαντικοτερο ρολο μαζι με τον παικτη, ειναι ξεκαθαρο αυτο για ολους.

Στην ηλεκτρικη ειναι που εχει πλακα μια τετοια κουβεντα!  ;)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου