Προς το περιεχόμενο

Midi Keyboard ή pad-άκια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά.. :)

 

Θέλω να αγοράσω το πρώτο μου midi controller αλλά δεν ξέρω τι μορφή είναι καλύτερο να έχει... Να πάρω ένα midi κλαβιέ ή να πάρω κάτι μαζεμένο με pads (όπως το Korg NanoPad2 ή το Akai LPD8)?

 

Δε θέλω να ξοδέψω πάνω από 50€...

 

Ο κύριος λόγος που το θέλω είναι για να γράφω drums από vst.

 

Το θέμα είναι, υπερτερούν κάπου τα pads έναντι ενός κλαβιέ 2 οκτάβων ας πούμε? Έχουν καλύτερη αίσθηση? Τα κλαβιέ έχουν σίγουρα αρκετά προτερήματα έναντι των pads... Οπότε θα θελα να ξέρω αν υπερτερούν κάπου τα pads στο γράψιμο drums ώστε να αξίζει να πάρω τέτοια... Το σίγουρο είναι ότι είναι πολύ όμορφα! ;D

 

Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλαβιέ έχουν σίγουρα αρκετά προτερήματα έναντι των pads...

Το εγραψες μονος σου.

Τα pads ειναι κυριως για κρουστα. Με ενα κλαβιε ομως κανεις οτι και με τα pads συν πολλα αλλα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι κι εγώ ενδιαφέρομαι κυρίως για κρουστά (drums).. Τα pads δίνουν καλύτερη αίσθηση/ευκολία από το κλαβιέ? Ναι, τόσο άσχετος είμαι από αυτά... ;D Γιατί προφανώς αν είναι πάνω κάτω τα ίδια, θα προτιμήσω το "πιανάκι"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο κλαβιε εχεις? Πληκτρα παιζεις ή οχι? Αν εισαι εντελως ασχετος με πληκτρα και δεν σε ενδιαφερει να μαθεις/ασχοληθεις, πας για τα pads.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου