Προς το περιεχόμενο

Θριλ ιζ γκον! Τα φωτα σας πλιζ!


Yannis_Knopf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

Ειπα σημερα να ηχογραφήσω αυτα που επαιζα! Και αφου τα ηχογραφησα ειπα να το μοιραστο μαζι σας ετσι ωστε να με σχολιασετε καλα η κακα (μαλλον οχι καλα ;D) τοσο για το παιξιμο ,που ειναι επιπόλαιο μιας και ολος ο κοσμος αποφασισε να με αναζητησει την ιερη αυτη ωρα! , αλλα και για το θεμα του ηχου. ΤΟ μονο που εκανα ειναι να πειραξω τα faders και τα EQ. Σχολιαστε ελευθερα!

 

https://www.box.com/s/8e8c9eadfeb46bd6d497

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος είναι ωραιότατος. Σε σημεία μου θύμισε αρκετά knopfler (ακούμε δάκτυλα;). Παικτικά φαίνεται ότι το μπλουζ μάλλον τελευταία το έχεις πιάσει (ε;). Υπάρχουν μερικές πολύ ωραίες φρασούλες αλλά από ένα σημείο και μετά ακούγεται σα να βαριέσαι ή να σου τελείωσαν τα λικς και δεν έχεις τι άλλο να πεις πράγμα το οποίο είναι και λογικό για ένα τρακ που κρατάει 5:38 και σολάρεις καθ' όλη τη διάρκεια.

 

Νομίζω ότι αν το είχες εξαρχής συμπτύξει σε μικρότερο χρόνο θα ήταν πολύ καλύτερο.

 

Επίσης προσωπικά θα προτιμούσα να μην έπαιζες πάνω από τη φωνή.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ναι ειναι ολο με δαχτυλα. Δεν ειχα σκοπο να γραψω αυτο το τραγουδι για να το κρατησω. Θελω να πω οτι εκει που επαιζα θελησα να το ηχογραφησω προκειμενου να παρατηρησουμε και να μου υποδειξετε σφαλματα που δεν παρατηρω ο ιδιος. Γι αυτο τον λογο παιζω πανω απο την φωνη που μαλλον ειναι ενοχλητικο. Οσον αφορα την εμπνευση δεν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος και σιγουρα καθολη την διαρκεια με ενοχλουσανε εξωτερικοι παράγοντες . Παρολα αυτα το συνειδητοποιω και ο ιδιος και οπως ειπες ειναι λογικο για τετοια διαρκεια. Σιγουρα ειμαι στην προσπαθεια να αποδωσω στο ειδος.

Παντως παικτικα θα με εκανε χαρουμενο να μου τονισετε τι πρεπει να προσεξω/αποφυγω.

Τωρα για τον ηχο βλεπω αλλαγη απο τοτε που χρησιμοποιω κομπρεσορα. Σαν χροια αποδιδεται καλα απο τον ενισχυτη? Σιγουρα μου αρεσει αλλα ειναι αυτο που πρεπει να ακουστει?

Ευχαριστω για την υπομονη σας! :)

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήχος καθαρός ωραίος με χρώμα, με τι κιθάρα παίζεις ?

Θα σου πρότινα, μιας και το blues είναι είδος που οι δυναμικές στην κιθάρα είναι πολύ σημαντικές, να μην παίζεις με κομπρέσσορα. Φρόντισε να "μιλάς" με την κιθάρα σου, παρά να παίζεις όμορφα licks μόνο νότες.

 

Γενικότερα είναι πολύ καλό. ΒΓΑΛΕ ΤΟΝ COMP !  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιότατο είναι φίλε και ο ήχος σου πολύ ωραίος. Θα τον προτιμούσα βέβαια με ελάχιστο gain παραπάνω, έτσι ίσα να παραμορφώνει.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιοτατος ηχος,μια χαρα ειναι το gain.Το παιξιμο ειναι στο σωστο δρομο.

 

Οντως ομως θελει περισσοτερες δυναμικες σε τετοια κομματια.

 

Θα σου προτεινα να κανεις το εξης:

Να δουλεψεις την επαφη σου με τις νοτες που παιζεις ΠΡΙΝ τις ακουσεις.

Δηλαδη να ξερεις τι θα ακουστει πριν πατησεις.

Αυτο θα σε βοηθησει να αναπτυξεις την ικανοτητα ''δημιουργιας''φρασεων και χρησης της πεντατονικης.

Με λιγα λογια,αφου εχεις touch,καλλιεργησε τις κλιμακες ως εντολες του εγκεφαλου σου και οχι ως ασφαλεις δρομους που,αν σε βγαλουν σε καλη καταληξη,να λες ''καλα το παιξα''..

 

Παιζε! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου