Προς το περιεχόμενο

Τι χρειάζομαι για σύνθεση/δημιουργια τραγουδιου No2;


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eπανέρχομαι...όπως είχα υποσχεθεί...σε μία κουβέντα που είχε ανοίξει

http://www.noiz.gr/index.php?topic=193366.0

Μάραθε, προτείνω να ανοίξεις εναλλακτική σχολή μουσικής

με την εναλλακτική σχολή μου ;D ;D ;D

Και απαντώντας σε διάφορες ερωτήσεις

Υπάρχει και μια άλλη μελωδια σε ενα κομμάτι που δεν μπορει να την γεννησει κανενα μηχάνημα.

Την μελωδία των φωνητικών ;)

μπορει ενω γρατζουνας λουπες και κουμπακια να βρεις κάτι αλλά εκει?

...έβαλα και από τούτο ;D

Ε λοιπόν συμφωνώ. Σε όποιον αρέσει η μουσική ασχολείται με τη μουσική. Σε όποιον αρέσει η μουσική μέσω της τεχνολογίας ασχολείται με τη μουσική μέσω της τεχνολογίας.

...τελικά δεν είμαι σίγουρος για τη διαφορά...εάν το παραγόμενο αποτέλεσμα είναι "καλό". Όπως έχει πεί και ο φιλόσοφος Τρόλλευς...κανένας ακροατής δεν ενδιαφέρεται πως φτιάξαμε το τελικό προϊόν.

 

Χρησιμοποίησα τις λούπες του George Duke (ξανά), από τη συνεργασία του με την ΝΙ

http://www.native-instruments.com/#/en/products/producer/powered-by-kontakt/george-duke-soul-treasures/

Δουλεύοντας με λούπες έχεις αρκετά προβλήματα.

1) ...είναι λούπες! Δηλ είναι φτιαγμένες για να κάνουν κύκλο. Άρα δύσκολα φτιάχνεις μία ολοκληρωμένη σύνθεση χωρίς να "κλέψεις"...εδώ έχει δίκιο ο φίλος Admin... 8)

2) Είναι audio files. Δηλ είναι αρκετά δύσκολο (ειδικά για περιορισμένες γνώσεις σαν τις δικές μου), για πολλή επεξεργασία.

Παρ όλα αυτά έχει τεχνικό ενδιαφέρον να δοκιμάσεις...ειδικά εάν συμπαίκτης σου είναι ο Duke.

Είχα πεί ότι δεν θα βάλω κιθάρες...αλλά δεν κρατήθηκα. Ήταν εκεί απέναντι και μου φωνάζαν..."εμένα Κύριε...όχι εμένα πάρε..." ;D και έπιασα αυτή που ήταν πιο κοντά :D

 

ΥΓ1. Το κομμάτι αφιερώνεται στο Μήτσο το Παράγκα που είδε το φώς του με τα μπλιμπλίκια :D

ΥΓ2 ΔΕΝ έχω χρησιμοποιήσει καθόλου σαχλόφωνο...

GD2.mp3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

απο οτι καταλαβα εχεις παρει ετοιμα φωνητικα τα οποια εχουν ηδη τραγουδηθει και τα εχεις βαλει πανω σε ετοιμες λουπες ή τελος παντων σε ετοιμη μουσικη υποκρουση.

 

αυτο ομως δεν ειναι συνθεση πρωτοτυπης μουσικης   (τραγουδιου) απλα μια ΜΙΞΗ δυο ΕΤΟΙΜΩΝ ηχητικων πηγων.....αρα δεν διαφερει και πολυ απο αυτο που κανει ο μεσος DJ ....

 

παντως ακουγεται... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχει πεί και ο φιλόσοφος Τρόλλευς...κανένας ακροατής δεν ενδιαφέρεται πως φτιάξαμε το τελικό προϊόν.

 

 

 

Συμφωνώ. Όπως και κανένας καταναλωτής έτοιμου φαγητού δεν ενδιαφέρεται ουσιαστικά για το αν πεθαίνει απο αυτό που τρώει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι καταλαβα εχεις παρει ετοιμα φωνητικα

Ναι, πήρα ένα acapella από το ccmixter.org

και τα εχεις βαλει πανω σε ετοιμες λουπες ή τελος παντων σε ετοιμη μουσικη υποκρουση.

...όχι ακριβώς. Οι λούπες του Duke είναι διάρκειας 1-20¨ (δηλ δεν σου δίνουν μία συγκεκριμένη μελωδία ούτε έτοιμη μουσική. Μην μπερδεύεις τις λούπες με τα construction kits...) με λίγα λόγια, ο τύπος παίζει φράσεις σε διάφορες ταχύτητες. Θα έλεγα ότι έχω κάνει κολλάζ ;)

αυτο ομως δεν ειναι συνθεση πρωτοτυπης μουσικης

Εδώ...το συζητάμε ;) Έχω χρησιμοποιήσει για βάση το πιάνο του. Όλα τα άλλα τα έφτιαξα εγώ...Σκέψου ότι μόνο και μόνο, εάν είχα χρησιμοποιήσει άλλα κρουστά, θα είχα ένα άλλο κομμάτι. Θα έλεγα λοιπόν, ότι έχω κάνει μια διασκευή.

απλα μια ΜΙΞΗ δυο ΕΤΟΙΜΩΝ ηχητικων πηγων

Στη παρακάτω εικόνα, θα δείς ότι έχω παίξει παπάδες ;D ;D ;D με τις τελίτσες των midi

ProjectGD.jpg.676dc8b1d7f6a5f64014999e522a8950.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Όπως και κανένας καταναλωτής έτοιμου φαγητού δεν ενδιαφέρεται ουσιαστικά για το αν πεθαίνει απο αυτό που τρώει.

Θες να μας πείς...ότι έχεις ιδιόκτητο βιολογικό μποστάνι? Εάν δεν έχεις, τα ίδια τρώς, χωρίς να το ξέρεις ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Θα ήθελα πραγματικά να ακούσω το κομμάτι του George Duke που έχει σαμπλαριστεί. Εαν μπορείς, ανέβασε ένα link για το original, ή πες μας ποιο είναι.Το σύνολο προσωπικά με ξύνισε, και αυτό διότι ενώ ακούγεται ένα πολύ ωραίο πληκτροriff, παρεμβάλλεται το σπηκάζ με τρόπο που το 'φτηναίνει'. Επίσης δεν μου άρεσε ο ήχος της κιθάρας, ούτε και το solo στο τέλος, το οποίο δείχνει αρκετά αδύναμο σε σχέση με τα parts των πλήκτρων.

 

2. Δεν καταλαβαίνω τα περί αναγκών για σύνθεση/δημιουργία τραγουδιού. Είναι γνωστό ότι ξέρεις κιθάρα μέχρι ένα επίπεδο, και γνωρίζεις σε ποιά αρμονία μπορείς εν προκειμένω να sol-άρεις. Επίσης, ξέρεις βασική ρυθμική αγωγή - μπορείς να προγραμματίσεις τις λούπες καθόσον γνωρίζεις πού πέφτει το 1,2,3,4 σε ένα 4/4 κομμμάτι (χώρια το ότι μπορείς να παίξεις και ένα solo μέσα στον συγκεκριμένο ρυθμό).

 

Κάποιος που γνωρίζει από μουσική μόνο ώς ακροατής, ούτε κατά διάνοια δεν θα μπορούσε να 'δέσει' τα μέρη του κομματιού αυτού μεταξύ τους με αυτόν τον τρόπο (μιλάω για το σύνολο, 'παιγμένων' σημείων συμπεριλαμβανομένων), εκτός εαν πρόκειται για παιδί-θαύμα*.

 

All in all, αξιοπρεπής προσπάθεια με μερικά ωραία σημεία, αλλά χρειάζονται περισσότερα δεδομένα για να αποδωθούν τα εύσημα :). Α, και το πιο βασικό: επ'ουδενί δεν αποτελεί βάση το συνημμένο για να συζητάμε κατά πόσο κάποιος χρειάζεται μουσική παιδεία για να ασχοληθεί με την σύνθεση/δημιουργία μουσικής.

 

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.

 

*πριν το εκλάβεις ως compliment, τα δεδομένα είναι Χ (δεν ξέρει μουσική) -> "φαντάζεται" την μελωδία/του αρέσουν τα samples -> κάθεται στον υπολογιστή γνωρίζοντας μόνο από midi -> ποστάρει αυτό το αποτέλεσμα. 

 

Disclaimer: εαν μιλάμε απλώς για την λογική του DJ, τότε η κουβέντα είναι διαφορετική, προφανώς και γίνεται αλλά πάμε σε μονοπάτια 'είναι οι DJ Μουσικοί?' ;D)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεξυ.

Αλλα προερχεται απο συνουσια αλλων.. ;)

Ειναι δηλαδη λιγο..η αυτοικανοποιηση του ματακια ;D.. :P

 

Το ακουσα πολυ ευχαριστα ωστοσο.

Βεβαια η σχολη σου δεν απευθυνεται στον φιλο του Νο1.

Απευθυνεται σε μας που κουραστηκαμε να γραφουμε και κανεις δεν ενδιαφερεται πως γραψαμε... :P ;D

Εννοειται οτι διαφωνω με τον ισχυρισμο του Τρολλευ,

και για να το μεταφερω σε μορφη τεχνης στην οποια ειμαι καραασχετος,

πολυ θα ηθελα να δω πως ζωγραφιζε ο Μιχαηλ Αγγελος.. ;)

 

Το ενδιαφερον για τον τροπο δημιουργιας ενος πονηματος εγκειται στην ανησυχια του καθενος.

Εκτος αν πηγαινεις να φας σε σνακ μπαρ οποτε αποφευγεις οιανδηποτε αναζητηση.. :D

 

Το αποτελεσμα παντως ειναι καλο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μας πείς...ότι έχεις ιδιόκτητο βιολογικό μποστάνι? Εάν δεν έχεις, τα ίδια τρώς, χωρίς να το ξέρεις ;)

 

 

Όχι, έτοιμα τρώω...  ;D για τα πανηγύρια  ;D... αλλά πριν πεθάνω θα έχω ακούσει και λίγη μουσική με συναισθήματα  ;)

 

 

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν φταίνε σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση τα μηχανήματα για την "μη- συναισθηματική μουσική", είναι μια ολόκληρη νοοτροπία που ξεκίνησε από την "κλασσική" (τρομάρα τους ) του 20ου αιώνα, και ευτυχώς, ΕΥΤΥΧΩΣ δεν έχει εξαπλωθεί παντού. ΑΚΟΜΑ.

 

Οι ""προφητείες'' όμως του 1984 για τη μουσική που θα είναι φτιαγμένη από τα μηχανήματα σιγα-σιγα επιβεβαιώνονται, και δε με κάνουν πολύ αισιόδοξο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Θα ήθελα πραγματικά να ακούσω το κομμάτι του George Duke που έχει σαμπλαριστεί.

Μα...αυτό εξηγώ. ΔΕΝ υπάρχει. Υπάρχουν 100-150 φράσεις, διάρκεις 15-20 δευτερολέπτων διαφόρων τύπων και κλειδιών. Εγώ έκανα μία προετοιμασία σύνθεσης, επιλέγοντας, επανατοποθετώντας και συνδέοντας. Πρέπει να ομολογήσω ότι μου πήρε 2-3 εβδομάδες για να φτιάξω τη βάση. Με λίγα λόγια δεν υπάρχει πρωτότυπο κομμάτι από τον Duke.

ούτε και το solo στο τέλος, το οποίο δείχνει αρκετά αδύναμο σε σχέση με τα parts των πλήκτρων.

Eάν ήμουν στο επίπεδο, η κιθάρα μου να είναι στο επίπεδο του Duke...δεν θα ήμουν εδώ ;)

Δεν καταλαβαίνω τα περί αναγκών για σύνθεση/δημιουργία τραγουδιού.

Δες το απλά σαν άσκηση, για κάποιον που αγαπά τη μουσική δημιουργία...αλλά δεν ξέρει πώς. Τίποτα παραπάνω

επ'ουδενί δεν αποτελεί βάση το συνημμένο για να συζητάμε κατά πόσο κάποιος χρειάζεται μουσική παιδεία για να ασχοληθεί με την σύνθεση/δημιουργία μουσικής.

Είπαμε...αυτό δεν το συζητάμε ούτε για πλάκα...ή μάλλον, το συζητάμε για πλάκα.

είναι οι DJ Μουσικοί?

Εάν ακούσουμε τα Budda Bars που τα περισσότερα έχουν γίνει από Dj's...ναι μερικά είναι καταπληκτικά ;)

Βεβαια η σχολη σου δεν απευθυνεται στον φιλο του Νο1.

Ναι, δεν έχω ακόμα τμήμα αρχαρίων ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου