Προς το περιεχόμενο

Peavey Bandit 112s


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και καλώς ήρθα. Κατ'αρχάς να σας πω πως έκανα αναζήτηση αλλά δε βρήκα κάτι που να με πολυδιαφωτίσει.

Έτσι σκέφτηκα να βάλω ένα θέμα για να μου πείτε τη γνώμη σας για τον peavey bandit 112s. Εγώ θέλω φτηνά και πρακτικά watt (για να υπεκαλύπτω τα drums και να μπορώ να τον μεταφέρω) κι έτσι ψάχνοντας σ'αυτή την κατηγορία ενισχυτών ήταν ο πιο αξιόλογος. Έχει πάρα πολύ καλές κριτικές στο harmony central, είναι πολύ φτηνός, είναι πολύ πρακτικός, είναι πήβη κι έχει και μια λάμπα (υβριδικός). Τι πιστεύετε/συμβουλεύετε να κάνω; ¶μα έχετε καποια αντιπρόταση ή εμπειρία πείτε την.

 

Υ.Γ. Τι είναι τα T- Dynamics :?: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως σε βρηκαμε!

Καταρχην ο ενισχυτης αυτος ΔΕΝ εχει καμμια λυχνια (μη σε μπερδευει το transtube) πραγμα που δεν σημαινει και τιποτα μια και να ειχε δεν θα εκανε και καμμια διαφορα :lol:

(συνηθως σε αυτες τις κατηγοριες τιμης η λυχνια στην προενισχυση ειναι για ..φωτισμο.. μια και δουλευει σε αστειο βολταζ:lol: )

 

Αν θες τοσα πολλα βαττ σιγουρα στην τιμη του ειναι αχτυπητος.

 

Παντως επειδη αργα η γρηγορα θα ανακαλυψεις τη μαγεια της λαμπας θα σου προτεινα αν εχεις καποια χρηματα παραπανω (οκ καμμια 300αρια ευρω παραπανω :lol: ) να παρεις εναν μικρο ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη που θα σε βγαλει παλικαρι μια ζωη & δεν θα σε κουρασει ο ηχος του γρηγορα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και καλώς ήρθα. Κατ'αρχάς να σας πω πως έκανα αναζήτηση αλλά δε βρήκα κάτι που να με πολυδιαφωτίσει.

Έτσι σκέφτηκα να βάλω ένα θέμα για να μου πείτε τη γνώμη σας για τον peavey bandit 112s. Εγώ θέλω φτηνά και πρακτικά watt (για να υπεκαλύπτω τα drums και να μπορώ να τον μεταφέρω) κι έτσι ψάχνοντας σ'αυτή την κατηγορία ενισχυτών ήταν ο πιο αξιόλογος. Έχει πάρα πολύ καλές κριτικές στο harmony central' date=' είναι πολύ φτηνός, είναι πολύ πρακτικός, είναι πήβη κι έχει και μια λάμπα (υβριδικός). Τι πιστεύετε/συμβουλεύετε να κάνω; ¶μα έχετε καποια αντιπρόταση ή εμπειρία πείτε την.[/quote']

 

εγώ νομίζω οτι για την δουλειά που τον θες και ειδικά άμα κινείσαι στο σκληρό ήχο, χωρίς πολύ κραντς όμως (η παραμόρφωση του είναι "ομαλή" ψιλομεσαία να το πω έτσι) είναι ιδανικός, και δεν το λέω μόνο επειδή τον πουλάω μεταχειρισμένο, :) στην τελική αμα δεν τον θες μεταχειρισμένο πάρτον και καινούριο, είναι πιστεύω η καλύτερη αγορά γι αυτή τη δουλειά άμα δεν έχεις λεφτά για λάμπα.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Τι είναι τα T- Dynamics :?: :?:

Το manual του Bandit 112 λέει ότι: "το ποτενσιόμετρο αυτό ρυθμίζει την ένταση (power level) του ενισχυτή (τελικού) από 10% έως 100%. Αν ρυθμιστεί χαμηλά, η εξομείωση συμπίεσης του σήματος θα είναι πιο εμφανής"

 

και μια κριτική που είχα διαβάσει περιέγραφε:

 

"Which leads me to the fabled Transtube technology and its T-Dynamics knob. I couldn't figure this out at first, other than that people kept saying that if you kept it fully counterclockwise it sounded just like a tube amp. Cool. Well I just sort of kept it set that way. Then, when gigging with it, I became annoyed at how easily it went into overdrive when I didn't want it to, even at moderate volume levels with a not-especially hot guitar (in my case, a str@t clone), and thought something was wrong with the amp. Turns out THAT's what the T-Dynamics knob does. Here's how it works, as I gather: the knob adjusts the power level of the power amp from 10% to 100%. This doesn't just make the overall volume lower (it does, just a little), but makes it run less than efficiently, so that it goes into saturation and distortion much easier. So it's not a "tube distortion effect" per se that gets added to the sound, but actually makes the amp behave similarly to the way a tube amp would: the harder you slam those strings the more squashed and distorted it gets. If you want absolutely clean sound and maximum volume, you set T-Dynamics to 100%. Bluesy tube crunch, with slightly lower volume, set to 10%. And of course you can go anywhere in between. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως λειτουργεί τόσο καλά όσο ακούγεται αυτή η τεχνολογία?Ε?Mr. Arpeggios?

 

Superfunk, τι προτείνεις με 600€ λάμπα?(έχω ανήξει τόπικ για ενισχυτή και μάλλον ψιλοκαταλήγω στον screamer, αλλά αυτός είναι γύρω στα 1000€ που μου έρχονται ψιλοαρκετά!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως λειτουργεί τόσο καλά όσο ακούγεται αυτή η τεχνολογία?Ε?Mr. Arpeggios?

 

Κοίτα, οποιονδήποτε τρανζίστορ έχω δοκιμάσει δίπλα στον μπαντιτ, ακούγεται σαν τζιτζίκι το γκειν του σε σχέση με αυτόν, δεν ακολουθεί δυναμικές, οσο χαμηλά κι αν το έχεις, και δεν κομπρεσάρει καθόλου. Ωστόσο φαίνεται οτι ο ενισχυτής είναι τρανζίστορ, ειδικά σε μεγάλες εντάσεις, όταν τον συγκρίνω με τον JTM. Καμμία σχέση βέβαια με κάτι μαρσαλ, crate, ibanez τρανζιστοράτους όμως, ακόμα και αυτούς που διαφημίζουν παρόμοια κυκλώματα, δεν καταλαβαίνω γιατί τους αγοράζουνε....

Βασικά δεν ξέρω αν είναι τόσο το transtube όσο ο ενισχυτής γενικώς, γιατί είναι πολύ ποιο "λαμπάτος" ο ήχος του σε σχέση και με άλλους τρανζιστορ Peavey ακόμα. Απο την άλλη όταν έχεις το gain προς το τέρμα, το dynamics σου κόβει πρίμα όταν το κατεβάζεις (αν και κόβει λίγο περισσότερο και το "τζιτζίκιασμα" έτσι), και όχι μόνο λόγω του οτι μειώνει λιγάκι το gain. Πιστεύω οτι επηρεάζει και τη συμπεριφορά του eq βασικά, δεν ακούγεται πολύ, αλλά εγώ άμα θέλω να παίξω ένα τίγκα στο gain solo με τον ήχο να "κόβει" μπροστά απο τα άλλα όργανα, τότε ανοίγω το dynamics κι ας χάνω δυναμικές, γενικά όμως το έχω στο 20% περίπου.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως λειτουργεί τόσο καλά όσο ακούγεται αυτή η τεχνολογία?Ε?Mr. Arpeggios?

 

Superfunk' date=' τι προτείνεις με 600€ λάμπα?(έχω ανήξει τόπικ για ενισχυτή και μάλλον ψιλοκαταλήγω στον screamer, αλλά αυτός είναι γύρω στα 1000€ που μου έρχονται ψιλοαρκετά!)[/quote']

 

Εγω πλεον εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι ο καλυτερος ενισχυτης που εχω παιξει EVER ειναι αυτος (με ενα μεγαφωνο eminence 250w γιατι το στοκ ειναι μικρο)

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0213203000

 

κανει τα ΠΑΝΤΑ & ειναι παναλαφρος και τοσο δυνατος που μεχρι τη μεση μονο μπορω να τον ανοιξω χωρις να φαω βρισιδι απο την υπολοιπη μπαντα (που παρεμπιπτοντως παιζει τραγικα δυνατα!) το μεγαλυτερο του πλεονεκτημα ειναι οτι εχει μονο ενα vol & ενα tone οποτε ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να βγαλεις κακο ηχο λογω κακης ρυθμισης! :lol:

 

αν θες κατι ακομα πιο δυνατο τοτε αυτος

 

http://www.peavey.com/products/browse.cfm/action/detail/item/116335/number/00583150/cat/67/begin/1/Classic%AE+30%2F112.cfm

 

η ακομα καλυτερα αυτος γιατι αλλη χαρη εχει το 15αρι μεγαφωνο

 

http://www.peavey.com/products/browse.cfm/action/detail/item/7505/number/00327810/cat/67/begin/1/Delta+Blues%3F.cfm

 

ειναι οτι πρεπει,οτιδηποτε μεγαλυτερο ειναι κατα την ταπεινη μου γνωμη overkill :wink:

 

(αν και εχω εναν κτηνωδη Mesa Boogie Mark 3 ο οποιος ειναι μονιμα ρυθμισμενος να παιζει σε ταξη Α με εξοδο 17w γιατι ειναι αδυνατον να τον χρησιμοποιησω οπουδηποτε στη full ρυθμιση του των 100w)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk σταμάτα επιτέλους να μιλάς για τον Pro Junior! :lol: :lol:

 

Κάθε φορά που αναφέρεσαι σε αυτόν θυμάμε πόσο τυχερός ήσουν κατά την απόκτηση του και γίνομαι! :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

Ο Peavey φαίνεται πολύ ενδιαφέρον!

 

Αλλά τι μπορεί να κάνει κάποιος για να παίξει με ακουστικά σε εναν λαμπάτο ενισχυτή? Κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάτι πατέντες αλλά δεν θυμάμε πού!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλητερα να κρατησεις τα λεφτα σου, ενας λαμπατος ενισχυτης ειναι επενδιση,

Αν ενδιαφερεσαι πουλαω εναν screamer για πληροφοριες στηλε ενα πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου