Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για Rockabilly gear;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μουσική rockabilly είναι συνδεδεμένη με ένα συγκεκριμένο style (και πολύ καλά κάνει). Ακολουθεί ένα παράδειγμα οπτικό.

Στο παράδειγμα μας ο τύπος παίζει με tele.

O OP, επειδή είναι άνθρωπος που, από ότι κατάλαβα, ξέρει τι  θέλει και αντιλαμβάνεται τη μουσική ευρύτερα, προτιμά κιθάρα σκάφος (και επίσης πολύ καλά κάνει).

Αυτό πιστεύω ότι γίνεται διότι αντιλαμβάνεται πολύ καλά αυτό που όλοι λέμε κατά καιρούς, και εγώ το ονομάζω product feeling.

Αλλιώς σε προδιαθέτει να παίζεις rockabilly μια hollow body κιθάρα και αλλιώς μια tele (φυσικά και με τις δύο γίνεται. Ο Πέρρος έπαιζε χρόνια με strat.)

 

Ακριβώς η ίδια (θετική προς το είδος) προδιάθεση, ενισχύεται και από τη σωστή κόμη (μιλάω σοβαρά). Το βλέπουμε επίσης και από τον τύπο στο video….υπάρχει πολύ grease στο μαλλί του (τυχαίο;) .

Θέλω να πώ, ότι όταν ο οποιοσδήποτε καλλιτέχνης (μουσικός, ηθοποιός κ.λ.π) δει συνολικά τον ρόλο που θέλει να ενσαρκώσει….μόνο τότε θα αποδώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα 100%. Ο άνθρωπος δεν είναι μηχανή. Υπάρχουν ψυχολογικές διεργασίες που λαμβάνουν χώρα.

 

Για τους λόγους αυτούς, δεν θεωρώ καθόλου άσχετες τις παρατηρήσεις με την μπριγιαντίνη , άλλωστε και εγώ τις έκανα, σε ανύποπτο χρόνο. ;D

 

Τέλος δε o OP, δεν έδειξε να ενοχλείται , τουναντίον το εξέλαβε άκρως θετικά, αυτοσαρκαζόμενος μάλιστα (σαφές δείγμα ευφυίας).

 

 

 

 

 

@LK

Συμφωνω αγαπητε με αυτα που λες και γι'αυτο απ'οτι ειδες δεν παρεθεσα το δικο σου ποστ αλλα τα ποστς που ειχαν την "διαθεση" να προσφερουν κατι "αλλο" εκτως απο γνωση  ;)

[...]

εκει βαδιζε η ενσταση μου και οχι στις αστοχες (αν μη τι αλλο) παρατηρησεις  ;)

 

Απο τη στιγμή που συμφωνείς με τον LK (που παρεμπιπτόντως μου ξέφυγε το ποστ του για τη brylcreem, διαφορετικά δε θα έκανα αντίστοιχου ύφους παρέμβαση :P), γιατί η ένσταση σου βάδιζε στο δικό μου για τη μπριγιαντίνη; Δεν είχα καμία διάθεση να προσβάλω τον φίλο που ξεκίνησε το θέμα ούτε και να μειώσω την βαρύτητα της ερώτησης, ειλικρίνα.

 

Τέλος πάντων.. Συνεχίζω να μην έχω θέση σ αυτό το θέμα, οπότε..  :)

 

Φιλε Buddy Guy ελπίζω να βρεις τον απαραίτητο εξοπλισμό και να ροκάρεις αβέρτα! 

 

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο τη στιγμή που συμφωνείς με τον LK (που παρεμπιπτόντως μου ξέφυγε το ποστ του για τη brylcreem, διαφορετικά δε θα έκανα αντίστοιχου ύφους παρέμβαση :P), γιατί η ένσταση σου βάδιζε στο δικό μου για τη μπριγιαντίνη; Δεν είχα καμία διάθεση να προσβάλω τον φίλο που ξεκίνησε το θέμα ούτε και να μειώσω την βαρύτητα της ερώτησης, ειλικρίνα.

 

Τέλος πάντων.. Συνεχίζω να μην έχω θέση σ αυτό το θέμα, οπότε..  :)

 

Φιλε Buddy Guy ελπίζω να βρεις τον απαραίτητο εξοπλισμό και να ροκάρεις αβέρτα! 

 

για το κειμενο με τα bold και το underlined εκανα την ενσταση  ;) ;) no hard feelings

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η κιθάρα θα ήταν το δεύτερο που θα με απασχολούσε αν θα ήθελα να παίξω rockabilly. O ενισχυτής θα ήταν το πρώτο συν τα effects. Τι κιθάρα έχεις? Μπορεί να κάνει ήδη για το στυλ.

 

Surf, όμως, θα έπαιζα μόνο με solid body, μονούς και εννοείται με ένα αξιοπρεπές tremolo.

 

Αν επιμένεις στην αγορά κιθάρας και σκαφάκι, μια οικονομική λύση είναι και η Epiphone Wildkat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κι αναφερθηκες σε surf  το αντικειμενο φετιχ που πρεπει οπωσδηποτε να αναφερθει αν και μαλλον εκτος μπατζετ(προς το παρον) ειναι αυτο :

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά ο Buddy Guy αναφέρθηκε για R'nR και surf από τα 50s! Rockabilly και surf με reverb είμαστε στα 60's!  :P ;D

 

Αν και προσωπικά πιστεύω ότι το surf, ως είδος, γεννήθηκε ούτως ή άλλως early 60's, στα 50's ξεκίνησαν τα πρώτα instrumental που οδήγησαν σε αυτό. Sorry για το  out of topic!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εδώ πως σας ακούγεται παιδιά;

Εμένα αρκετά τίμιο αν σκεφτείτε την τιμή...Και με μια αλλαγή μαγνητών ίσως με κάποιους απο τους οποίους προτείνατε...Πάντα υπάρχει η επιλογή της wildkat αλλα διάβασα απο αρκετούς οτι δε μένει και πολύ "καρφωμένη" στο κούρδισμα της.

 

http://www.youtube.com/watch?v=trYeeeDeLko&feature=player_embedded#at=102

 

Μια ερώτηση...μάλλον αφελής...Τα bigsby διαφέρουν όπως τα floyd rose κάποτε που βγαίναν σε φτηνές εκδόσεις και σε καλες;

 

Σας ευχαριστώ όλους ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ! Να είστε καλά! Πείτε μου πως σας φαίνεται...

 

You can't lose what you never had...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα διάβασα απο αρκετούς οτι δε μένει και πολύ "καρφωμένη" στο κούρδισμα της.

 

μη πιστευεις τις συνηθισμενες ιτερνετικες μπουρδες,δεν υπαρχει κιθαρα που απο κατασκευης να μην κραταει το κουρδισμα της,οι κιθαρες που δεν..κουρδιζουν απλα ειναι κακοσεταρισμενες κιθαρες που πανευκολα τις κανεις να παιζουν τελεια με ενα καλο σετ απ.

 

.Τα bigsby διαφέρουν όπως τα floyd rose κάποτε που βγαίναν σε φτηνές εκδόσεις και σε καλες;

 

υπαρχουν τα αμερικανικα και τα κορεατικα ,η φτηνες κιθαρες φυσικα φορανε τα δευτερα και τα δυο ειναι μια χαρα φτανει να σεταριστει σωστα η κιθαρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οτι αφορα τον ενισχυτη παντως εχεις τσεκαρει τον Ibanez Tsa15 ? Ξερω οτι η συγκεκριμενη μαρκα δεν εχει καλο ονομα στους ενισχυτες αλλα ο συγκεκριμενος φαινεται πολυ καλος για τα λεφτα του αν εχεις θεμα  μπατζετ . Δεν τον εχω δοκιμασει αν και σκοπευω πολυ συντομα . Ειναι στα 15 watt μικρος , ευκολος στην μεταφορα , με λαμπες 6v6  που δυσκολα το βρισκεις σε αυτα τα λεφτα , και με onboard tubescreamer ! Με ενα delay και ισως ενα βαθος στη λουπα του καθαρισες . Σε οτι ακουσα στο internet φαινεται αρκετα καλος .  Στο premier guitar που διαβασα ενα  review λενε καλα λογια .  Α βγαινει και σε κεφαλι !

 

http://www.premierguitar.com/Magazine/Issue/2010/Aug/Ibanez_Tube_Screamer_Amp_TSA15H_Review.aspx?Page=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου