Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με κατασκευη booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθησα να στειλω και την πλακετα απο πισω αλλα μου βγαζει σφαλμα.Η μπαταρια γειωνεται στο jack του input.Το input με το output γειωνονται μεταξυ τους.Η γειωση του pot ειναι το επανω απο τα δυο μπλε  καλωδια που βρισκονται κατω δεξια. Που ενονεται με το κατω μπλε που παιρνει την γειωση απο τις δυο αντιστασεις που βρισκονται κατω και πανε στην γειωση το outpout

 

Ok, απλά θα ήταν ακόμη καλύτερο να γειώνονται όλα αυτά πάνω σε 1 κοινό σημείο. Λέγεται γείωση κατά αστέρα. Π.χ. θα μπορούσαν να ενώνονται όλα τα καλώδια γης στην πλάτη του volume pot. Αυτό σε γλυτώνει από ground loops, hum, θόρυβο.

 

Άλλη ερώτηση: πόσα volt δίνεις στο κύκλωμα? Αν είναι πεσμένη η μπαταρία, βρωμίζει εύκολα.

 

Για clean boost χρειάζεται περισσότερο headroom το πετάλι. Ίσως η θέση του volume pot είναι που κάνει τη "ζημιά". Το transistor έχει το gain του σταθερό και το volume pot απλά λειτουργεί ως "master vol" στην έξοδο. Άν το pot ήταν συνδεδεμένο ως gain θα είχε περισσότερο headroom.

Ας πούμε, στο παρακάτω κύκλωμα το pot είναι συνδεδεμένο ως "gain" (αρνητική ανάδραση) κι άρα έχεις ένταση χωρίς παραμόρφωση (αν δεν έχεις τέρμα το knob).

 

 

 

myboost1.JPG.1b974c21042de29bd0745eb0f271a228.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το εχω με 9 βολτ με τροφοδοτηκο της BOSS.

Οι γειωσεις μου στην ουσια ειναι ετσι οπως το λες οι αντιστασεις καταληγουν στο ιδιο σημειο με του Vol pot και μετα με το δευτερο μπλε καλωδιο που παιρνει ολες τις γειωσεις και καταλιγει στο outpout για να παει στη γη Εκτος απο το πλην του τροφοδοτικου που το εχω γειωση στο inpout και απο εκει στο out για να παει στη γη.

 

Τα καλωδια για το ρευμα στο Vol pot ειναι τα κοκκινα τα εχω συνδεσει βαση σχεδιων που ειδα ειναι ακριβως οπως το ΝΟΙΖ DRIVE.

 

Αλλα και στο βιντεο που βλεπω για το lpb το ανοιγουν τερμα και δεν βρωμιζει απλα τσιμπαει λιγο πριμακι παραπανω.

 

για το βιντεακι

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειαν σας και παλι αλλαξα την αντισταση απο 390Ω σε 1κΩ μειωσε την πραμαρφωση περιπου στο μισο μπορω να πω.

Σε τι αντισταση μπωρω να παω χωρις να μου χασει το boost και για να γινει πιο πριμαριστος ο ηχος και να φυγει η μουντιλα τι μπορω να αλλαξω?

Οι πυκνωτες μου ειναι 100nf και οι δυο.

 

Ευχαριστω και παλι!

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειαν σας και παλι αλλαξα την αντισταση απο 390Ω σε 1κΩ μειωσε την πραμαρφωση περιπου στο μισο μπορω να πω.

Σε τι αντισταση μπωρω να παω χωρις να μου χασει το boost και για να γινει πιο πριμαριστος ο ηχος και να φυγει η μουντιλα τι μπορω να αλλαξω?

Οι πυκνωτες μου ειναι 100nf και οι δυο.

Ευχαριστω και παλι!

Χαίρομαι που βελτιώθηκε!. Μπορείς να αυξήσεις λίγο ακόμα την αντίσταση, μέχρι και 2kOhm, έχοντας υπ'όψιν σου ότι στο κύκλωμα αυτό, με περίπου 5KOhm πλησιάζεις το unity gain. Μπορείς να αντικαταστήσεις προσωρινά την 1k με ένα γραμμικό ποτενσιόμετρο των 2k και να πειραματιστής τι σου ταιριάζει πριν βάλεις κάτι πλέον μόνιμα.

 

Για να αυξήσεις πρίμα με ενεργό τρόπο, σε αυτό το πολύ απλό κύκλωμα είναι δύσκολο, μπορείς να μειώσεις όμως τα μπάσα λίγο και αυτό δίνει μία καλύτερη ευκρίνεια στο υπόλοιπο σήμα, περιλαμβάνοντας και τα πρίμα.

 

Για κάτι τέτοιο, δοκίμασε μειωμένες τιμές για τον πυκνωτή εισόδου από 100nf που έχεις στα 22-10-4,7nF (με cutoff συχνότητες 72-160-340 Hz αντίστοιχα) και δες τι σου ταιριάζει. Ήδη από 4,7nF και κάτω μιλάμε για treble booster πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειαν σας και παλι αλλαξα την αντισταση απο 390Ω σε 1κΩ μειωσε την πραμαρφωση περιπου στο μισο μπορω να πω.

Σε τι αντισταση μπωρω να παω χωρις να μου χασει το boost και για να γινει πιο πριμαριστος ο ηχος και να φυγει η μουντιλα τι μπορω να αλλαξω?

Οι πυκνωτες μου ειναι 100nf και οι δυο.

 

Ευχαριστω και παλι!

 

Πολύ σωστός ο Adr1anos,

θα πρότεινα κι εγώ να βάλεις ένα τριμεράκι(trimmer) 4,7kΩ στη θέση της αντίστασης 1ΚΩ και να το ρυθμίσεις με ένα κατσαβιδάκι καθώς θα δοκιμάζεις το πετάλι. Έτσι θα βρεις το sweet spot.

Για να εχεις ακόμη καλύτερο έλεγχο του κυκλώματος μπορείς να βάλεις ένα τρίμμερ 20κΩ στη θέση της 10ΚΩ αντίστασης και να το ρυθμίσεις γύρω από τα 10Κ (π.χ. 7-15Κ). Μεγαλύτερες τιμές = μεγαλύτερο gain.

Για τους πυκνωτές, προτείνω να αλλάξεις μόνο το πυκνωτή εισόδου σε χαμηλότερη τιμή 10nF, 22nF ή 47nF. Τώρα έχει 100nF και όσο πιο μικρή χωρητικότητα πυκνωτή=πιο πρίμο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ ρε παιδια.

Και εγω δεν θελω παραπανω πριμα θελω αυτο που λετε να φυγει αυτη η μουντιλα και θα αναδηχτουν και τα πριμα.Παω για αλλαγη πυνκωτη εισοδου.

Η συνδεσμολογια για το τριμμεακι ειναι το ακριανο και το μεσεο στις θεσεις που ειχα τα ακρα της αντηστασης ή δουλευουμε και το τριτο ποδαρακι?

 

Κατι ακομα σκεφτομαι να αλλαξω και πυκνωτη τον c1 στο ΝΟΙΖ με πιο μικρο για full πριμα και να αφαιρω τα πριμα με tone pot

Για το tone pot το εχω στο μυαλο μου να το κανω οπως γινεται στην κιθαρα δηλαδη με ενα volume pot με πυκνωτη.

Μπορει να δουλεψει αυτο? Και αν ναι το c1 που ειναι 0,22μf μπορω τον βαλω επανω στο pot ή θελει αλλον?

Επισης εαν δουλευει το tone pot που θα μου κανει το φιλτραρισμα στα πριμα τι τιμη πυκνωτη να βαλω στη θεση το c1 για να ειναι αφιλτραριστα και πολλα τα πριμα στην πλακετα μιας και θα τα ελεχγω απο το tone?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και παλι λυθηκε το προβλημα για την χροια η αλλαγη πυκνωτη εισοδου σε 4,7nf και με τρομερακι στα 2,40κΩ μολις που καθαριζει η παραμορφωση.

 

Συμπεριφερεται να μην πω ιδιο  με το LPB λογο υπερβολης αλλα με παραπολυ μηδαμινες διαφορες.

 

Εχει ακομα και το ελαχιστο τσιμπιμα που κανει στα πριμα το LPB και αυτο πιο πολυ στο τερμα του.

 

Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τον χρονο σας.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου