Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με κατασκευη booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξανά τσέκαρε όλες τις κολλήσεις σου, τις τιμές των αντιστάσεων, τις συνδέσεις ίσως υπάρχει κάπου ένα λάθος.

 

Ένα πολύμετρο θα βοηθούσε, μπορείς να κάνεις μετρήσεις στα ποδαράκια του τρανζίστορ;

 

Το ποτενσιόμετρο δεν έχει σημασία αν είναι λογαριθμικό ή γραμμικό, το booster θα έπρεπε να λειτουργεί χωρίς παραμόρφωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η συνδεσμολογια ειναι ΟΚ την ξαναειδα οι κολλισεις ολες μια χαρα.Οι αντιστασεις εκτος απο την 360Ω την εβαλα 390Ω (λογο λαθους στην αγορα) ειναι μια χαρα και παντα τις τσεκαρω με το πολυμετρο πριν τις βαλω αλλα και μετα μηπως εκαψα,αν και στην κολλιση θα κολλισω το ενα ποδαρακι και μετα θα παω σε αλλο εξαρτημα για να προλαβει να κρυωσει.

 

Με το τρανζιστορ ομως τι να μετρισω?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι το δευτερο που βαζω (ιδιο ενοηται ) και μου εκανε ακριβως το ιδιο πραμα.

Θα κοιταξω να το αλλαξω με το αλλο που ειπε ο φιλος και να το τσεκαρω τοτε.

Θα ξαναριξω μια ματια στο κυκλωμα για αλλη μια φορα γιατι ποτε δεν ξερεις.

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και τα παρακάτω σχέδια για lpb booster

http://beavisaudio.com/techpages/HIW/hiw1.gif  (εξηγεί και πως λειτουργεί κάθε στοιχείο!)

 

Δες και μια εναλλακτική υλοποίηση στη φωτογραφία που επισυνάπτω. Αυτό έχω φτιάξει προσωπικά.

 

Για τιμή αντίστασης μπορείς να βάλεις  10ΚΩ, πυκνωτές 0.1 και 1 μFarad και

ένα κλασσικό guitar ποτενσιόμετρο 250ΚΩ γραμμικό (θα χρησιμοποιήσεις μόνο τα 2 ποδαράκια του, το μεσαίο και το δεξί κοιτώντας το απ την πλάτη του).

Όποιο τρανζιστοράκι τύπου npn και να βάλεις θα δουλέψει. Είναι απλό κύκλωμα και μπορείς να το πειράξεις όσο θέλεις με άλλες τιμές πυκνωτών,έξτρα αντιστάσεις κλπ.

 

Μερικά ακόμη εφφέ που μπορούν να φτιαχτούν από παλιές λάμπες οικονομίας(ή άλλα junk ηλεκτρονικά) και τα υλικά που έχουν στο pcb τους !

http://makezine.com/images/19/LB4PROJECTS.JPG

 

Το bulb booster του παραπάνω λινκ μοιάζει με το boosterάκι που πόσταρα αλλά έχει έξτρα πυκνωτές κι αντιστάσεις για λίγο πιο σταθερή λειτουργία.

 

Αξίζει να πειραματιστεί κανείς με αυτά τα κυκλώματα

boosteraki.JPG.6be59efa4d181f23b69b7a52ed4fcb8d.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι το δευτερο που βαζω (ιδιο ενοηται ) και μου εκανε ακριβως το ιδιο πραμα.

Θα κοιταξω να το αλλαξω με το αλλο που ειπε ο φιλος και να το τσεκαρω τοτε.

Θα ξαναριξω μια ματια στο κυκλωμα για αλλη μια φορα γιατι ποτε δεν ξερεις.

Εάν δείς ότι όλα τα έχεις σωστά, και ακόμα ακούς κάποιο clipping με το σήμα που του δίνεις, αύξησε λίγο την τιμή της 390Ohm που έχεις, για να μειώσεις το Gain. Πολλοί που θέλουν απόλυτα καθαρή ενίσχυση το φτιάχνουν με 1kOhm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που παρελειψα να πω ειναι οτι το 2Ν3904 το δοκιμασα λογο του οτι ειχα ενα ρεζερβα για το ΝΟΙΖ και εξακολουθουσε η παραμορφωση.Το BC-549 μου φανηκε λιγο πιο δυνατο ή τουλαχιστον ετσι το καταλαβε το αυτι μου μπορει να κανω και λαθος.

 

Οποτε θα προχωρισω σε αλλαγη αντιστασης σε 1Κ και αν μου κανει παλι τα ιδια προχωραω

σε αλλο σχεδιο στην πλακετα.

 

Εχω αυτες τις φωτο της πλακετας απο μπροστα να φανουν τα εξαρτηματα και δυο απο πισω για την συνδεσμολογια που κραταω και τα δυο τα καλωδια τα μπλε της γειωσης για να βοηθησω σε πια μερια ειναι η πλακετα.

134395973_0065.thumb.jpg.97e6ad0470241469ca732fc887dc2166.jpg

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις συνδέσει όλες τις γειώσεις?

Συνολικα χρειάζεσαι: 1 γη για τη μπαταρία(το πλην της), 1 γη το σήμα της κιθάρας(input jack), 1 γη στο output jack και  3 γειώσεις για το κύκλωμα (2 αντιστάσεις που πάνε στη γη και το volume pot). Όλες αυτές πρέπει να είναι μεταξύ τους συνδεδεμένες πάνω στην πλακέτα σου και να κάνουν καλή επαψή(όχι ψυχρές κολλήσεις κλπ).

Κατά τ' άλλα, αν το έχεις φτιάξει σωστά το σχέδιο και τσεκάρεις όλες τις επαφές, θα δουλέψει. Έχεις πολύμετρο να τσεκάρεις αγωγιμότητα επαφών με το beeper?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα να στειλω και την πλακετα απο πισω αλλα μου βγαζει σφαλμα.Η μπαταρια γειωνεται στο jack του input.Το input με το output γειωνονται μεταξυ τους.Η γειωση του pot ειναι το επανω απο τα δυο μπλε  καλωδια που βρισκονται κατω δεξια. Που ενονεται με το κατω μπλε που παιρνει την γειωση απο τις δυο αντιστασεις που βρισκονται κατω και πανε στην γειωση το outpout

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φωτο με την πλακετα ειναι http://s1175.photobucket.com/albums/r621/kbasilis/

 

Τα ποδαρακια δεν τα εκοψα γιατι βολευει στο ξυλομα καποιου εξαρτηματος αλλα προσεχω να μην ακουμπανε καπου που δεν πρειπει και δημιουργησουν προβλημα.

Σε μια απο τις δυο φωτο της πλακετας φαινονται και τα μπλε καλοδια της γειωσης για να φαινεται και πιο ευκολα προς τα που κοιτει η πλακετα.

 

Εχω τσεκαρει με το μπιπ τα παντα και δουλευουν οι αντιστασεις σωστες στα Ωμμ τους.

Το πεταλι δουλευει αλλα παραμορφωνει το ρημαδι αντι να ειναι καθαρο.

 

Οι κολισεις ολες καλες οχι ψυχρες και γυαλιστερες.

 

Η συνδεσμολογια σωστη που την ξανατσεκαρα εκτος αν καπου εχω λαθος λαι δεν το παρατηρησα.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου