Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με κατασκευη booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

 

Μετα απο μια κατασκευη noiz overdrive σκεφτηκα να φτιαξω ενα linear booster το LPB 1.

Το προβλημα ειναι οτι εχει παραμορφωση ενω δεν θα επρεπε οπως εχω δει και στο βιντεο.

Επισης φαζαρει και λιγο.

Το σχεδιο που ακολουθησα ειναι http://revolutiondeux.blogspot.com/2012/01/lovepedal-englishman_25.html

 

Η μονη διαφορα ειναι η αντισταση 360Ω την εχω σε 390Ω και επισης το τρανζιστορ 2Ν5088 δεν βρεθηκε και μου εδωσε ενας το BC-549 το οποιο το εψαξε καλα στα βιβλια του πριν μου το δωσει μου ειπε οτι δεν ειχε διαφορα με το 2Ν5088 και οτι τα δυο ακρανα ποδαρακια ειναι αντιθετα απο το 2Ν5088.

 

Μηπως τελικα φταιει το τρανζιστορ?

Αν οχι τι μπορει να φταιει ή ακομα καλητερα πως μπορω να φτιαξω το LPB 1?

 

Eυχαριστω εκ των προτερων.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η μονη διαφορα ειναι η αντισταση 360Ω την εχω σε 390Ω και επισης το τρανζιστορ 2Ν5088 δεν βρεθηκε και μου εδωσε ενας το BC-549 το οποιο το εψαξε καλα στα βιβλια του πριν μου το δωσει μου ειπε οτι δεν ειχε διαφορα με το 2Ν5088 και οτι τα δυο ακρανα ποδαρακια ειναι αντιθετα απο το 2Ν5088.

To έβαλες ανάποδα στην πλακέτα ή το έβαλες όπως έμπαινε το 2Ν5088?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εβαλα αναποδα απο το 2Ν5088 γιατι ετσι μου το ειπε αυτος που το πηρα αλλα δεν μου το ειπε ετσι απλα του στιλ καλο ειναι παρτο κανει,ανοιξε ενα βιβλιο πρωτα για να δει πιο ταιριαζει με το 2Ν5088 και μετα ενα αλλο για να δει την συνδεσμολογια τους στη συνεχεια μου το ειπε και μου το εγραψε και σε χαρτι οτι το 1 το 2Ν5088 ειναι το 3 στο BC-549 και το 3 του 2Ν5088 ειναι το 1 του BC-549.

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2N5088 και BC549 είναι παρόμοια, αλλα δυστυχώς δεν είναι αντίστοιχα.

 

Έχω ενσωματώσει τα specs τους για να τα δεις και μόνος σου, μία σημαντική πχ διαφορά που έχει άμεση σχέση με το booster είναι ότι το 2N5088 έχει τριπλάσιο hFE (gain) από το BC549.

 

Εδώ είναι μία γενική λίστα των αντίστοιχων τρανζίστορ με το 2N5088:

http://alltransistors.com/crsearch.php?mat=Si&struct=npn&pc=0.31&ucb=35V&uce=30V&ueb=3V&ic=0.05&tj=135%C2%B0C&ft=50MHz&cc=4&hfe=300MIN&mnf=&caps=TO92

 

Μπορείς να βρείς 2Ν5088 στο Ebay με ελάχιστα λεφτά και δωρεάν μεταφορικά:

http://www.ebay.com/itm/SALE-New-20-pcs-X-2N5088-NPN-General-Purpose-Transistor-TO-92-Free-Shipping-/200707944144?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2ebb202ed0

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

 

Στην λιστα υπαρχουν 112 κοματια μαζι και το 2Ν5088 ολα αυτα ειναι αντιστιχα?

(Δεν ειμαι και τοσο σχετικος με λεπτομεριες).

Το e-bay δεν το εχω δουλεψει και δεν ειμαι και πολυ του oneline-shop.

 

Εμενα εχει ιδη παραμορφωση πραμα που δεν το δεινει το συγκεκριμενο οπως φαινεται στα βιντεο.Γιατι να συμβαινει αυτο?Αν μπει το κανονικο τρανζιστορ θα το φερει στα ισια του ή

λογο του 3πλασιου GAIN θα το βρωμισει κι'αλλο?

 

Επισης γιατι fuzzαρει οχι πολυ αλλα καμποσο αισθητο.

 

Ευχαριστω!

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τωρα που το μελετησα βρικες τις τιμες του 2Ν5088 τις εγραψες για αναζητηση και σου εβγαλε την λιστα με τα 112 αντηστοιχα τρανζιστορ?

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε τύπο υπάρχει από κάτω ένα λινκ που σου δίνει τα αντίστοιχα βάση έρευνας.

Αυτό είναι κάτι αυτόματο, που βασίζεται σε παρόμοια χαρακτηριστικά. Δεν σημαίνει ότι όλα αυτά κάνουν για κάθε εφαρμογή.

Εσύ αν δεν έχεις άλλο τρόπο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα 2N3904 που δίνεται ως ανάλογο για boosters ενός σταδίου όπως το δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2Ν3904 το ειδα σε treble booster θα εχει μεγαλη διαφορα στο δικο μου το κυκλωμα?

Με την παραμορφωση και το fuzzαρισμα που δεν τα θελω τι μπορω να κανω?

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έχει διαφορά από το 5088, και κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει παραμόρφωση.

Εαν υπάρχει παραμόρφωση όπως αυτή που περιγράφεις, μπορεί να οφείλεται σε άλλους παράγοντες όπως πχ στο γεγονός ότι το υπεροδηγείς με προηγούμενο στάδιο/πετάλι με μεγάλο σήμα. Ακόμα και κάποιες κιθάρες μς πολύ hot μαγνήτες μπορεί να προκαλέσουν κάποια παραμόρφωση. Εάν χαμηλώνεις το volume της κιθάρας και καθαρίζει, θα είναι αυτό η αιτία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει αλλο πεταλι το δοκιμασα σκετο.Οι μαγνητες μου ειναι οι seymour duncan tb-4 bridge και sh-1 neck.Eιναι δυνατοι αλλα δεν νομιζω για τοση ζημια.Να φανταστεις οταν το γυρναω και η ενταση φτανει σε αυτη που εχει σκετος ενισχυτης ξεκιναει και παραμορφωνει δηλαδη καπως νωρις.

 

Το ποντεσιομετρο ειναι λογαρυθμικο αλλα τωρα που το σκεφτομαι το boost σου δεινει gain και ας ειναι και καθαρα μηπως πρεπει να το αλλαξω σε γραμικο ή δεν πειραζει?

 

Ευχαριστω!

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου