Προς το περιεχόμενο

Συμμετοχή σε πείραμα διάκρισης ρυθμών


w84me

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

 

Είμαι φοιτητής στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών Θεσσαλονίκης και  διεξάγω ένα πείραμα διάκρισης ομοιότητας ρυθμών για την πτυχιακή μου εργασία.

Στο πείραμα αυτό καλείστε να βαθμολογήσετε την ομοιότητα 28 ρυθμικών ζευγαριών.

Η διαδικασία είναι απλή. Αφού εγγραφείτε ακούτε τα ζευγάρια ρυθμών και βαθμολογείτε με άριστα το 5 πόσο ο πρώτος ρυθμός μοιάζει με τον δεύτερο. Τα ζευγάρια αυτά έχουν συλλεχθεί από παιδιά της τρίτης και τετάρτης τάξης δημοτικού. Τα παιδιά αυτά άκουσαν κάποιους ρυθμούς και μετά τους επανέλαβαν. Έτσι ο πρώτος ρυθμός που ακούτε σε κάθε ζευγάρι είναι αυτό που άκουσαν τα παιδιά και ο δεύτερος αυτό που έπαιξαν.

 

Η γλώσσα του πειράματος είναι στα αγγλικά και πρέπει να έχετε εγκατεστημένο τον flash player 9.

 

Ο σύνδεσμος είναι http://rhythm.christomanos.com

 

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξεκίνησα να το κάνω ακόμη δεν το τέλειωσα θα το συνεχίσω κάποια άλλη στιγμή...Ένα τέτοιο παρόμοιο πείραμα μας κάναν στο σχολείο μου αλλά με μελωδίες

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!

 

Είμαι φοιτητής στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών Θεσσαλονίκης και  διεξάγω ένα πείραμα διάκρισης ομοιότητας ρυθμών για την πτυχιακή μου εργασία.

Στο πείραμα αυτό καλείστε να βαθμολογήσετε την ομοιότητα 28 ρυθμικών ζευγαριών.

Η διαδικασία είναι απλή. Αφού εγγραφείτε ακούτε τα ζευγάρια ρυθμών και βαθμολογείτε με άριστα το 5 πόσο ο πρώτος ρυθμός μοιάζει με τον δεύτερο. Τα ζευγάρια αυτά έχουν συλλεχθεί από παιδιά της τρίτης και τετάρτης τάξης δημοτικού. Τα παιδιά αυτά άκουσαν κάποιους ρυθμούς και μετά τους επανέλαβαν. Έτσι ο πρώτος ρυθμός που ακούτε σε κάθε ζευγάρι είναι αυτό που άκουσαν τα παιδιά και ο δεύτερος αυτό που έπαιξαν.

 

Η γλώσσα του πειράματος είναι στα αγγλικά και πρέπει να έχετε εγκατεστημένο τον flash player 9.

 

Ο σύνδεσμος είναι http://rhythm.christomanos.com

 

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά.

 

Οταν ολοκληρωθει η μελετη, τα αποτελεσματα του πειραματος και η εθελοντικη μας δουλεια θα ειναι δημοσιως διαθεσιμα καπου to download και free of charges, και περιοριστικους ορους στον καθε ενδιαφερομενο, χωρις αιτησεις κλπ? Θα μπορουμε να παρουμε με την ιδια ευκολια με την οποια καλουμαστε να δωσουμε? Φυσικα μπορει να ληφθει καποια μεριμνα ωστε να μην να παραβιαστουν τα προσωπικα δεδομενα μας (ονοματα κλπ):  το Δειγμα Νο 34...

 

Συγνωμη (αν ειναι αυτονοητη η θετικη απαντηση στο παραπανω) που ρωταω (διαβασα τις οδηγιες λιγο προχειρα αλλα δεν καταλαβα), αλλα παρατηρω οτι πολλες φορες επιστρατευεται η καλη θεληση του καθενος για ενα αποτελεσμα που τελικα δεν "δινεται" πισω τοσο απλοχερα οσο ζητειται... Αν οχι θα ηταν τιμιο να σημειωνεται  καπου οτι το αποτελεσμα της ερευνας, ο κοπος των εθελοντων καθως και η αδεια χρησης της απο τριτους θα παραμεινει ως ιδιοκτησια του Παν/μιου.

 

Σκεψου ποσο βοηθητικο θα ηταν και για σενα σημερα (η οποιονδηποτε ερευνητη αυριο) αν παρεμφερεις δουλειες ηταν δημοσιως διαθεσιμες γυρω μας...

 

Food for thought απο ενα blog που παρακολουθω συχνα και εχει τυχει να εχει συζητηθει το θεμα "αδειες χρησης παραγομενων δεδομενων απο εθελοντικες συμμετοχες":

 

1

2

3

 

και παλι sorry για το semi-off topic :)

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι για το ενδιαφέρον σας  :)

 

Τα αποτελέσματα θα δημοσιευτούν στις 3 Ιουλίου σε σύνδεσμο που θα δημοσιευθεί στην ιστοσελίδα. Θα έχουν την μορφή γραφημάτων τόσο προσωπικά πχ πως τα πήγε το ID 1 όσο και συγκεντρωτικά.

Τα προσωπικά σας στοιχεία είναι μόνο για ερευνητικούς σκοπούς,δεν δημοσιεύονται, δεν θα δωθούν σε τρίτους γι'αυτό άλλωστε ζητάω μόνο email ώς ένα τρόπο πιστοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι για το ενδιαφέρον σας  :)

 

Τα αποτελέσματα θα δημοσιευτούν στις 3 Ιουλίου σε σύνδεσμο που θα δημοσιευθεί στην ιστοσελίδα. Θα έχουν την μορφή γραφημάτων τόσο προσωπικά πχ πως τα πήγε το ID 1 όσο και συγκεντρωτικά.

Τα προσωπικά σας στοιχεία είναι μόνο για ερευνητικούς σκοπούς,δεν δημοσιεύονται, δεν θα δωθούν σε τρίτους γι'αυτό άλλωστε ζητάω μόνο email ώς ένα τρόπο πιστοποίησης.

 

Αρα ολα μια χαρα ακουγονται και καλη συνεχεια !

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ!

 

Αν και είναι λιγάκι δύσκολο να μαζέψω τα άτομα. Χρειάζομαι 50 άτομα για να μπορώ να βγάλω κάποια έγκυρα συμπεράσματα. Μέχρι στιγμής το έκαναν 8 και τα ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κανω κ εγω κ θα προσπαθησω να χωσω κι αλλους γνωστους μου.

Καλη συνεχεια κ ειδοποιησε μας για τα αποτελεσματα της ερευνας σου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου