Προς το περιεχόμενο

Συμμετοχή σε πείραμα διάκρισης ρυθμών


w84me

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Κι εγώ συνεισέφερα (χθες βράδυ).

 

Δεν ξέρω πως να σας ευχαριστήσω!

...

 

Προσωπικά θα με ευχαριστούσε ιδιαίτερα να διάβαζα εδώ την περίληψη της εργασίας σου (ξέρεις.... "εισαγωγή-μέθοδος-αποτελέσματα-συμπεράσματα") όταν την ετοιμάσεις.

 

Σε σχέση με αυτά

...Χρειάζομαι 50 άτομα για να μπορώ να βγάλω κάποια έγκυρα συμπεράσματα...

Γνωρίζεις ότι αυτό μπορείς να το επιβεβαιώσεις αναλύοντας και τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα έτσι? (Μπορεί βέβαια να προκύψει ότι χρειάζεσαι περισσότερους ανάλογα με τη διασπορά των αποτελεσμάτων.)

 

....Δηλαδή αν το 90% εκεί που βαθμολόγησες είχε 5 και το δικό σου είναι 2 θα βγει.

Το κριτήριο αυτό δεν το έχω συναντήσει ξανά.

Ελπίζω να το κάνεις με "κομψό" τρόπο.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Δηλαδή αν το 90% εκεί που βαθμολόγησες είχε 5 και το δικό σου είναι 2 θα βγει.

Το κριτήριο αυτό δεν το έχω συναντήσει ξανά.

Ελπίζω να το κάνεις με "κομψό" τρόπο.  :)

 

Στη στατιστικη αφαιρουνται οι ακραιες τιμες (οταν ειναι μικρο το ποσοστο τους στο δειγμα, εννοειται).  Γιατι αν τις λαβεις υποψη, ουσιαστικα σου καταστρεφουν την πληροφορια και εχεις λαθος συμπερασμα.

 

Και εγω το εκανα και περιμενω να μαθουμε τα αποτελεσματα :-)

 

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....Δηλαδή αν το 90% εκεί που βαθμολόγησες είχε 5 και το δικό σου είναι 2 θα βγει.

Το κριτήριο αυτό δεν το έχω συναντήσει ξανά.

Ελπίζω να το κάνεις με "κομψό" τρόπο.  :)

 

Στη στατιστικη αφαιρουνται οι ακραιες τιμες (οταν ειναι μικρο το ποσοστο τους στο δειγμα, εννοειται).   Γιατι αν τις λαβεις υποψη, ουσιαστικα σου καταστρεφουν την πληροφορια και εχεις λαθος συμπερασμα.

...

 

Ναι βρε.  :)

Απλά δες προσεκτικά το κριτήριο παραπάνω.

Δηλαδή..... 90% επί ποιάς ποσότητας?

% διαφορά από τη μέση τιμή?

Απόσταση μεγαλύτερη από το εύρος του παραθύρου που περιλαμβάνει το 90% των απαντήσεων? Στη δεύτερη περίπτωση συνηθίζεται το 96% ως 2 τυπικές αποκλίσεις.

Έγραψα αυτό που έγραψα επειδή ήταν ασαφής η περιγραφή. Είμαι σίγουρος όμως, ότι ο w84me και ο επιβλέπων του, ξέρουν τι κάνουν.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω καταλαβα οτι οταν 90% το δειγματος ειναι μεσα σε μια τιμη (5 ειναι ολες και ολες) θα αποριπτει τις αλλες. Θα θεωρει δηλαδη οτι αναγνωριστηκε σωστα ο ρυθμος.

 

 

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 κι απο μενα!  ;D

Ελπιζω αν χρειαστω κι εγω ποτε βοηθεια για καμια εργασια της σχολης να βρω "δειγμα"!  ::)

 

edit: Πλακα ειχε το testακι, αντε μπειτε κι αλλοι να τον βοηθησουμε τον ανθρωπο, 10 λεπτα απο το χρονο σας ειναι!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου