Προς το περιεχόμενο

Ηχοληψία σε ανοιχτή θεατρική παράσταση


drumplus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μιά θεατρική παράσταση που θα γίνει σε ανοιχτό χώρο με 150-200 θεατές και 8 ηθοποιούς σκέφτομαι να εγκαταστήσω 3-4 πυκνωτικά μικρόφωνα για να πάρω τις φωνές. Τα ηχεία του PA ισχύος 1000 W, φυσικά θα είναι πολύ πιό μπροστά ώστε να μην μικροφωνίζουν.Η σκηνή είναι 6x4 τ.μ. και οριοθετείται στις τρείς πλευρές της από νοβοπάν ύψους 2 μ. Η μουσική θα είναι κονέρβα οπότε δεν χρειάζονται μόνιτορ. Αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία ή εμπεριστατωμένη άποψη θα ήθελα τη γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα δυσκολη κατασταση.

 

Πρεπει καταρχην οι ηθοποιοι να "πειθουν" με βροντοφωνη ερμηνεια,καθαρη αρθρωση και οσο γινεται προσωπο στο κοινο.

Αν μουρμουρανε απο μεσα τους (κατι που μου εχει συμβει απειρες φορες σε ερασιτεχνικα θεατρα,παρολο που ο δασκαλος-σκηνοθετης τους εκανε συνεχεια στις προβες παρατηρησεις για αυτο το θεμα),ας ξεχασουν οτι θα ακουσει καποιος το τι λενε.

 

Αν φυσαει τα πραγματα γινονται παρα πολυ δυσκολα στον ανοιχτο χωρο (ακομη και με το διμετρο νοβοπαν).

Οπως και αν περναει ανα 2 λεπτα ο πιτσιρικας της γειτονιας με το παπι με τη sebring...  ;D

 

Ενα γραφικο eq 31 περιοχων στο μαστερ θα σου δωσει καποιες λυσεις.

 

Αυτα τα λιγα απο τη δικη μου εμπειρια στα θεατρικα.

 

Καλη επιτυχια ευχομαι!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ο αέρας θα είναι πρόβλημα.

Οπως επίσης και η διαφορετική ένταση της φωνής, αναλογα με την απόσταση των ηθοποιών από το μικρόφωνο. Ίσως αν τα τοποθετήσεις κάπως περιμετρικά...

 

Για 200 άτομα πάντως, υποτιθεται πως πρέπει να αρκεί η φωνή του ηθοποιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λυση ειναι τα μικροφωνα κεφαλης. Μονο ετσι θα εχεις τον ελεγχο.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. Οι ηθοποιοί θα είναι παιδιά γυμνασίου, οπότε μάλλον δεν θα έχουν και πολύ δυνατή φωνή, οπότε έχετε δίκιο, είναι δύσκολη φάση, αλλά πιστεύω όχι ακατόρθωτη.georgekz750 τι ακριβώς εννοείς <<Ενα γραφικο eq 31 περιοχων στο μαστερ θα σου δωσει καποιες λυσεις>>? Απέκλεισα από την αρχή την λύση μικροφώνων κεφαλής για λόγους ελευθερίας αλλά κυρίως κόστους και ηχητικής προσέγγισης. Στο φινάλε δεν νομίζω να είμαι ο πρώτος που  αποπειράται την συνολική ηχοληψία σε ανοιχτό θέατρο με πυκνωτικά, απλά στο διαδίκτυο δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ τίποτα. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου