Προς το περιεχόμενο

taylor 110 acoustic 2nd hand - γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Σκοπεύω να αγοράσω ακουστική κιθάρα με διαθέσιμο budget τα 850€.

Είμαι μεταξύ 2 εταιρειών (martin & taylor). Η κιθάρα θα παίζεται κατά 70% με πένα αλλά και ένα 30% θα αφορά και παίξιμο με δάχτυλα.

Έχοντας κατά νου μέχρι πρότινος grand auditorium σχήμα, προέκυψε πρόταση για μία taylor 110 (dreadnought) 2ο χέρι ελάχιστα παιγμένη σε τιμή 500€.

Πριν την δοκιμάσω θα ήθελα την γνώμη σας καθότι δεν έχω εμπειρία με πολλά μοντέλα ακουστικών.

 

Ευχαριστώ

P>sunshine where we once laid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε μου....ειδικά στα ακουστικά όργανα τα πράγματα δεν είναι τόσο ελεγχόμενα .....λόγο της αποκλειστικής σημασίας του ξύλου ,όργανο με όργανο μπορει να ακούγεται διαφορετικά . Πιστεύω πως θα πρέπει να ακούσεις την Taylor και να βγάλεις συμπέρασμα . Απο την δικιά μου εμπειρία οι Taylor είναι απίστευτα όργανα , έχω μια 314 20 χρόνων και ακούγεται υπέροχα .....λεγεται πως οι Martin υστερούν σε thinger picking ενώ οι Taylor τα βγάζουν πέρα και στα δυο....αλλα και παλι πολλά ¨λενε¨....ο μόνος τρόπος είναι να της ακούσεις ο ίδιος....

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω Taylor.

Martin αξίζει κάποιος να ψωνίσει μόνο αν προτίθεται να πληρώσει αρκετά χρήματα...

Τα φθηνά τους όργανα είναι απογοητευτικά, σε αντίθεση με την Taylor, που διατηρεί επίπεδο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως μαλλον taylor και γω προτεινω αλλα θα βοηθουσε να πεις για τι στυλ θες την κιθαρα και αν την θες και με ηλεκτρικα.επισης υπαρχουν καποιες διαφοροποιησεις στα ξυλα που δινουν τρελλη διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η κιθάρα θα χρησιμοποιηθεί για ύφος π.χ. ben harper, jack johnson άρα με ενδιαφέρει και fingerstyle αλλά και παίξιμο με πένα. Ο ηλεκτρισμός προς το παρόν μου είναι αδιάφορος, ίσως αργότερα τοποθετήσω μαγνήτη, υπάρχουν πολλές επιλογές.

Κυρίως θέλω ένα όργανο πολύπλευρο, αξιόπιστο και σχετικά φιλικό προς το παίξιμο, έχοντας βεβαίως υπόψη τα όρια που βάζω με το διαθέσιμο budget. Απλά, για τις taylor έχω ακούσει και εγώ τα καλύτερα...

P>sunshine where we once laid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και taylor-άκιας προσωπικά, σε αυτήν την κατηγορία τιμής θα πρότεινα να κοιτάξεις και άλλες εναλλακτικές, και να προτιμήσεις σε κάθε περίπτωση solid wood κιθάρα (η 110 είναι plywood) - κατόπιν ακρόασης, φυσικά. Ρίξε και μια ματιά στις lag, έχω ακούσει κάποιες σε αυτά τα χρήματα που ήταν μια χαρά. Τέλος, θα έριχνα και μια ματιά σε αυτήντην αγγελία (δεν έχω καμία σχέση με τον πωλητή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου