Προς το περιεχόμενο

cubase sx και midi keyboards.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αξιότιμοι φορουμίστες καλησπέρα.

Επειδή είμαι κιθαρίστας και δεν κατέχω πολλά απο keyboard technology, ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες, επειδή καίγομαι άμεσα να αγοράσω midi πλήκτρα.

Συγκεκριμένα δουλεύω το cubase sx, και θέλω να γράψω κάποιες μελωδίες σε midi.

 

α) Ξέρετε αν συνεργάζονται με το sx, usb midi keyboards του 50ευρου? Ή θα υπάρχει ασυμβατότητα?

β) Θα έχω μεγάλο latency, σε σημείο που δεν θα μπορώ να γράψω σε real time? Τα μηχάνημά μου είναι ένα laptop με inter dual core, 2 gb ram, και onboard κάρτα ήχου.(Για την ποιότητα του ήχου δεν με νοιάζει,έτσι κι αλλιώς σε άλλο PC θα κάνω τα exports)

 

γ) Αν όντως συνεργάζονται αψογα με το sx, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο απο τα παρακάτω? (ή κάποιο άλλο)

 

Korg Nanokey Usb Keyboard

Miditech I2 Garagekey

M-Audio Keystation Mini 32

Miditech Midistart Music-25

Miditech Midistart 2

 

Υπόψιν δεν ζητάω τρελά πράγματα, δεν είμαι πληκτράς, απλά θέλω να κάνω την δουλεία μου, όταν τα χρειάζομαι στο σπίτι. Και φυσικά βασικός κανόνας να μην υπερβώ τα 60 ευρώ, γιατί δεν έχω.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εν συντομία.

 

α) Το Midi είναι ένα και είναι standard.

 

β) To Midi δεν έχει latency με την έννοια του latency που έχει το audio.

Στην περίπτωσή σου εάν υπάρξει latency σε κάποιο σύστημα δεν θα είναι από το ίδιο το Midi αλλά από το υπόλοιπο σύστημα (βλέπε π.χ. VSTi, επεξεργαστική ισχύ υπολογιστή, drivers κλπ).

 

γ) Γι'αυτά που αναφέρεις, γι'αυτό που θες να κάνεις και με τα χρήματα που διαθέτεις, πάρε όποιο σου κάνει "κλικ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν συντομία.

 

α) Το Midi είναι ένα και είναι standard.

 

β) To Midi δεν έχει latency με την έννοια του latency που έχει το audio.

Στην περίπτωσή σου εάν υπάρξει latency σε κάποιο σύστημα δεν θα είναι από το ίδιο το Midi αλλά από το υπόλοιπο σύστημα (βλέπε π.χ. VSTi, επεξεργαστική ισχύ υπολογιστή, drivers κλπ).

 

γ) Γι'αυτά που αναφέρεις, γι'αυτό που θες να κάνεις και με τα χρήματα που διαθέτεις, πάρε όποιο σου κάνει "κλικ".

 

Σε ευχαριστώ Μανώλη!

Τελικά πείρα τα Keystation Mini 32 της M-Audio, και είμαι υπερευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου