Προς το περιεχόμενο

RED BOX απορία...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλόχα στην παρέα.

Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι παίζει με το red box της Hughes & Kettner?

Για να γίνω πιό σαφής και συγκεκριμένος: μπορεί ένας ενισχυτής με ενσωματωμένο red box (πχ Tubemeister 18) να συνδεθεί απευθείας με αυτοενισχυόμενο ηχείο (πχ http://www.thomann.de/gr/the_box_ma120_mk_ii.htm)?? Ύπάρχει θέμα με τις αντιστάσεις (Ω)? Τον συνδέω στο line out ή στο mic out του ηχείου? Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάνα θερμοπυρηνικό ολοκαύτωμα στό studio?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα έχεις πρόβλημα αν συνδέσεις το xlr out του red box(ή tubemeister) με το xlr in του μόνιτορ. Αρκεί να έχεις ΠΑΝΤΑ συνδεδεμένο μεγάφωνο/cab στο λαμπάτο διότι διαφορετικά θα γίνει τ ολοκαύτωμα!... Ρυθμίζεις κατάλληλα και τα διάφορα levels των μηχανημάτων σου, κι έτοιμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sottos, ευχαριστω για την απάντηση αλλα αν είναι να κουβαλαω και καμπίνα, να μου λείπει το βυσσινο...Ο σκοπός είναι να συνδέσω τον tubemeister απο το red box που έχει ενσωματωμένο απευθείας στο αυτοενισχυομενο που έχει το προβάδικο ( the box) ... Γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sottos, ευχαριστω για την απάντηση αλλα αν είναι να κουβαλαω και καμπίνα, να μου λείπει το βυσσινο...Ο σκοπός είναι να συνδέσω τον tubemeister απο το red box που έχει ενσωματωμένο απευθείας στο αυτοενισχυομενο που έχει το προβάδικο ( the box) ... Γίνεται?

 

Ναι, γίνεται! Τώρα είδα στο manual ότι:

έχει το POWER SOAK με την επιλογή Mute speaker(0Watts). Αν έχεις το power soak στο speaker off/mute mode και βάλεις έξοδο xlr απ το red box, λογικά δε θα έχεις κανένα θέμα. ΜΗΝ το βάλεις όμως σε άλλη θέση το power soak (attenuator) όσο δεν έχει καμπίνα επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, αυτό εννοείται (δεν είμαι και τόσο Κανιμόθριος  :D)! Το αυτοενισχυομενο μονιτορ έχει 2 εισόδους 3 pin, 1 για mic in και μια για line in. Πού βάνω το κεφαλάκι ;D?? Να υποθέσω στην line in??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, αυτό εννοείται (δεν είμαι και τόσο Κανιμόθριος  :D)! Το αυτοενισχυομενο μονιτορ έχει 2 εισόδους 3 pin, 1 για mic in και μια για line in. Πού βάνω το κεφαλάκι ;D?? Να υποθέσω στην line in??

 

Nαι, στην line in! Ξεκίνα με χαμηλά τα master vol κλπ και μετά ρυθμίζεις εκεί που θέλεις! Καλές ηχογραφήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου