Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή Ενισχυτή 6L6 σε EL34 Απορίες-Ερωτήσεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σπύρο,  συμφωνείς-δεν συμφωνείς με αυτό, είναι μια –marketing- ταχτική, που έχει οικονομικό ενδιαφέρον και όφελος για την εταιρία γιατί:

 

Α. Η Peavey πουλάει Re-Labeled Sov-Tek λυχνίες με την δικια της επωνυμία πάνω τους, οπότε -ευλόγα- καταλαβαίνεις ότι έχουν το όποιο κέρδος από αυτές…

 

Β. Εξαναγκάζει τον αγοραστή του προϊόντος (καλή ώρα τον WilliamSats…) να μην μπορεί να αμφισβητήσει ούτε τις σχεδιαστικές επιλογές του Marketing Department της εταιρίας (π.χ. το  Marketing Department ήθελε έναν ενισχυτή με 6L6 GC…), ούτε αντίστοιχα τις ποιοτικές επιλογές που μπορεί ο αγοραστής (καλή ώρα ο WilliamSats…) να έχει ακόμα και επί αυτού προσωπικά…

Π.χ. αν ο WilliamSats πει:

«Ξέρετε, γουστάρω τις JJ-Electronic 6L6 GC η’ τις Winged-C 6L6 GC (ex-Svetlana…)»

η Peavey –εμμέσως πλην σαφώς του «λέει»:

«Όχι, μόνο SovTek 6L6 GC…»

 

Υπάρχει μια λογική σε αυτό αλλά εξακολουθώ να πιστεύω αυτά που σημείωσα προηγουμένως (επιχειρήματα που αναφέρονται και από άλλους). Ούτως ή άλλως, η παραγωγός Sovtek ανήκει στη New Sensor του κυρΜιχαλάκη της Electroharmonix. Tα όποια κέρδη είναι δικά της, ενώ το κέρδος του rebranding από την Peavey που μεταπωλεί είναι σχεδόν μηδαμινό, ειδικά μπροστά στα κύρια κέρδη της που προέρχονται από τους ενισχυτές. Και δεν πιστεύω καθόλου πως τίθεται θέμα εξαναγκασμού αλλά απλά αυτών του προηγούμενού μου τοστ (πχ. όπως είπα και πριν οποιοσδήποτε μπορεί να τις αλλάξει, κάτι που κάνουν σχεδόν όλοι και που κάνει τα ισχνά αυτά κέρδη ακόμη πιο μικρά).

 

Γ. Συμφωνώ μαζί σου και στο ότι οι  SovTek 6L6 GC ηλεκτρονικά «αξιόπιστες» αλλά ηχητικά είναι Mούφα, αλλά και στο ότι αυτό έχει «σώσει» την Fender, την Peavey και όποια άλλη εταιρία τις χρησιμοποιεί από νομικά προβλήματα, ιδίως στην Αμερική…

 

Δεν πιστεύω πως τίθεται θέμα νομικών προβλημάτων, αλλά απλά καλής και αξιόπιστης εγγυημένης λειτουργίας όπως οφείλει κάθε μηχάνημα να έχει όταν είναι του κουτιού. Και συν τοις άλλοις τίθεται και θέμα περιθωρίων κέρδους - ένα απλό ΙΧ θα φοράει ποιοτικά αλλά απλά ελαστικά ενώ μια boutique Αston Martin πολύ ακριβά και προσεγμένα.

 

@alderbody: δεν ξέρω...  :-\  Πιθανόν να είναι διαφορετικά, αλλά το σχέδιο δεν είναι λίγο-πολύ ίδιο; Δεν έχω καθόλου τις δικές σας γνώσεις.  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν λέει κάτι τέτοιο πάλι δεν κάνουν μιας και ο Valveking είναι fixed bias.

 

α τοτε, πασο...

 

αν και διαβαζοντας προσεκτικοτερα, ειδα οτι λεει και για twin reverbs και αλλους που ειναι φυσικα FB, αρα τελικα δεν ειναι απαραιτητη προϋποθεση ο τυπος του biasing...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Άργησα να τις διαβάσω λόγο φόρτου εργασίας αλλά τελικά τα κατάφερα!!! Και έχουμε και λέμε.

 

Αν δεν υπάρχει αυτή η πολυτέλεια και θέλεις να πειραματιστείς στον Peavey δεν είναι δύσκολο ούτε θα κοστίσει, το rebiasing είναι πολύ εύκολο, επί της ευκαιρίας μπορείς να βάλεις και ένα trimmer για επόμενα rebiasing, όπως συνηθίζεται να έχουν οι περισσότεροι fixed bias ενισχυτές.

 

Θα χρειαστεί, όμως, έξτρα προσοχή στις τάσεις των screen στις τελικές για να μην πάρεις τις EL34 στο χέρι, έλεγχο αν τα pin 1 γειώνονται και το πιο σημαντικό από όλα αν ο μετασχηματιστής τροφοδοσίας αντέχει τα extra ampere των νημάτων που χρειάζεται για τις EL34. Εδώ είναι πολύ καλή ιδέα, μιας και θέλεις να ρίξεις και τα watt του ενισχυτή, να βάλεις μόνο δύο EL34 οπότε δεν θα κουράζεις τον τροφοδοσίας και αυτόματα ο ενισχυτής σου θα γίνει 50W, χωρίς να ρίχνεις τάσεις και άλλα περίεργα. Απλά θα πρέπει να διπλασιάσεις τα Ωμ στην έξοδο. Πόσα Ωμ είναι η καμπίνα σου? Αν πχ είναι 16Ω θα την συνδέσεις στην έξοδο 8Ω και θα είσαι ok.

Κάπως έτσι το σκεφτόμουν απ'την αρχή αλλά εγώ δεν είμαι σε θέση να κάνω αυτές τις "μόντες" χωρίς 100% ακριβείς σχέδιο και λεπτομέρειες Δεν παίζω με μεγάλες τάσεις...πλέον)....Μακάρι να ήμουν Αθήνα και θα τον είχες ήδη στο τραπέζι σου.

 

Κατι τετοιο?

 

http://www.thdelectronics.com/product_page_yellowjacket.html

 

ΟΚ, αυτο ειναι για μετατροπη απο 6L6 σε EL84, αλλα ειναι σαφως πιο ευκολο και αναστρεψιμο.

Πιο πολυ για να σου φυγει η περιεργεια...

Το έχω ψάξει αυτό και όπως είπαν και οι υπόλοιποι, δεν κάνει στον δικό μου ενισχυτή.

 

Αυτό που αναφέρατε σχετικά με τις μάρκες και το ότι δεν κάνουν άλλες εκτός από Sovtek δεν το κατάλαβα... Τι έχασα? ;D

 

 

Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω καταλήξει στο αν τελικά θα κάνω το mod ή αν θα πάω σε άλλον ενισχυτή.

Παρεμπιπτόντως, αν πάω σε άλλον ενισχυτή αυτός θα είναι ο Bugera 1960 Infinium (Plexi με Master Volume!!!!!).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αναφέρατε σχετικά με τις μάρκες και το ότι δεν κάνουν άλλες εκτός από Sovtek δεν το κατάλαβα... Τι έχασα? ;D

Aπολύτως τίποτα. Αν βγάλεις τις μαμίσιες λάμπες και βάλεις πχ. αυτές:

http://www.tubeampdoctor.com/en/shop_TAD_Premium_Tubes_TAD_Power_Tubes_SELECTED/6L6GC_STR_RCA_Style_black_plate_TAD_PREMIUM_Selected_2824?selected_slave_id=814 δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ακόμη και με 6L6WGC θα είσαι εντάξει (αυτές που προτιμώ κι εγώ). Θα χάσεις λίγο headroom αλλά ίσως σου φανούν λίγο πιο "ζεστές" και "γλυκιές".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου