Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή Ενισχυτή 6L6 σε EL34 Απορίες-Ερωτήσεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν παίζουν (που σίγουρα παίζουν) ρόλο και τα tonestack, preamp, rectifier κλπ, αλλά βάζοντας την ίδια κιθάρα με ή χωρίς την ίδια πεταλιέρα ο ήχος μου άρεσε περισσότερο απ'αυτούς που είχαν  EL34 (marshall, bugera, orange, boogie με El34 κλπ κλπ).

Δεν νομίζω να είναι σύμπτωση, ούτε έχω προσωπικά με τις 6L6 ;D

 

Εκεί που ακούω διαφορές (μιλάω για καθαρό ήχο) είναι ότι με τις EL34 τα μπάσα δεν είναι τόσο "μαλακά" όπως στις 6L6 και τα μεσαία είναι πιο punchy σε σχέση με τις 6L6. Αυτό εμένα μου αρέσει και ταιριάζει άψογα με τις κιθάρες μου και τα κομμάτια που παίζω...Γούστα! :D

 

Aυτό που μάλλον εννοείς είναι ότι το καθαρό σου αρέσει περισσότερο σε αυτούς που είχαν EL34, όχι από αυτούς που είχαν EL34...  :) Ούτως ή άλλως, αυτοί οι ενισχυτές ουδεμία σχέση έχουν ο ένας με τον άλλο - τα επιμέρους στοιχεία που θίχτηκαν προηγουμένως διαφέρουν εντελώς, και καθιστούν αδύνατη την υποθετική απομόνωση ενός τέτοιου παράγοντα στην ηχητική συνεισφορά.

 

Από κει και πέρα, τα πράγματα είναι πολύ απλά: σου άρεσε το καθαρό τους περισσότερο - όμως αυτό μην προσπαθείς να το συσχετίσεις με τις EL34. Aν θες από μεράκι και διάθεση εξερεύνησης να τσεκάρεις τις αλλαγές που θα πραγματοποιηθούν χωρίς να υπολογίζεις τις επεμβάσεις και τα έξοδα, προχώρα. Αν όμως σου αρέσει ένα άλλο καθαρό για την πεταλιέρα σου και το παίξιμό σου, πάρε τον ενισχυτή που σου έκανε κλικ χωρίς να προσπαθείς να μετατρέψεις τον δικό σου σε εκείνον. Δεν θα τα καταφέρεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aυτό που μάλλον εννοείς είναι ότι το καθαρό σου αρέσει περισσότερο σε αυτούς που είχαν EL34, όχι από αυτούς που είχαν EL34...  :) Ούτως ή άλλως, αυτοί οι ενισχυτές ουδεμία σχέση έχουν ο ένας με τον άλλο - τα επιμέρους στοιχεία που θίχτηκαν προηγουμένως διαφέρουν εντελώς, και καθιστούν αδύνατη την υποθετική απομόνωση ενός τέτοιου παράγοντα στην ηχητική συνεισφορά.

 

Από κει και πέρα, τα πράγματα είναι πολύ απλά: σου άρεσε το καθαρό τους περισσότερο - όμως αυτό μην προσπαθείς να το συσχετίσεις με τις EL34. Aν θες από μεράκι και διάθεση εξερεύνησης να τσεκάρεις τις αλλαγές που θα πραγματοποιηθούν χωρίς να υπολογίζεις τις επεμβάσεις και τα έξοδα, προχώρα. Αν όμως σου αρέσει ένα άλλο καθαρό για την πεταλιέρα σου και το παίξιμό σου, πάρε τον ενισχυτή που σου έκανε κλικ χωρίς να προσπαθείς να μετατρέψεις τον δικό σου σε εκείνον. Δεν θα τα καταφέρεις.

Λες δηλαδή ότι δεν αξίζει οικονομικά η μετατροπή ή ότι το αποτέλεσμα θα διαφέρει τόοοοσο πολύ από έναν εργοστασιακό EL34?

 

Πάντως σε ξένα φόρουμ διάβασα σήμερα ότι πολλοί έχουν αλλάξει-πειράξει κυρίως fender  και ήταν ευχαριστημένοι, βέβαια δεν τους άκουσα ο ίδιος για να ξέρω αν όντως είναι έτσι.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέω είναι πως αξίζει να το κάνεις μόνο από μεράκι ή διάθεση εξερεύνησης, και πως δεν θα υπάρχουν χειροπιαστά πλεονεκτήματα που να αντικατοπτρίζουν τον κόπο σου και τα χρήματα που θα δώσεις (εκτός αν πείσεις εκ των προτέρων τον εαυτό σου πως όντως τα αξίζουν, κάτι που ίσως έκαναν και οι άλλοι τύποι που αναφέρεις).

 

Το καθαρό που ακούς από άλλους ενισχυτές (με ΕL34s ή οποιεσδήποτε άλλες τελικές)... ανήκει στους άλλους ενισχυτές. Δατ σιμπλ.  :D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα αλλαξα την 6V6 που ειχα στον Special 6 μου σε EL34 και υπαρχει τρελη διαφορα στην συμπεριφορα του... το gain ηταν για τα πανηγυρια με την 6v6 (και γενικα ολο το ηχητικο αποτελεσμα...)

 

την μοντα την εκανε ενας φιλος απ το φορουμ...και ηταν σχετικα φτηνη.

 

απεκτισε πολυ headroom...και αν τυχει να παιξω σε καμια προβα με καλη ενταση...το gain ειναι απλα ...λουκουμ' !!  ;D

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μονάχα που αυτή είναι αλλαγή που έχει πολύ περισσότερη σχέση με την διαφορά σε wattage από την διαφορά σε ηχητικό χαρακτήρα... Δεν είπες πχ. "τι ωραίος που ακούγεται αυτός ο plexi - θέλω λίγο από την EL34ίλα του".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ WilliamSats :

 

Όχι, δεν αξίζει να «χώσεις»  φράγκα, -φίλτατε WilliamSats καθότι ο Peavey ValveKing 212 δεν έχει adjustable bias trimmers, έτσι ώστε η Peavey να σε «εξαναγκάσει» να αποδεχτείς την μονοπωλιακή επιλογή της, των SovTek 6L6 GC Τελικών Λυχνιών Ισχύος.

 

Ένα άλλο σημείο επί της κουβέντας μας, είναι ότι η σειρά Peavey ValveKing χρησιμοποίει:

 

The Cathodyne Phase Inverter

http://www.freewebs.com/valvewizard/cathodyne.html

 

οπότε δεν μπορείς να την συσχετίσεις με τους άλλους αναφερόμενους ενισχυτές, που χρησιμοποιούν:

 

The AC Coupled Long-Tailed Pair

http://www.freewebs.com/valvewizard/acltp.html

 

Οπότε, η σειρά Peavey ValveKing «συσχετίζεται» σχεδιαστικά και ηχητικά, περισσότερο με τους Fender Tweed Era 5E8 Twins ενισχυτές, πάρα με τους Fender Tweed Era 5F8 Twins, Marshall 1959 100 Super Leads Plexi και ότι επακολούθησε έκτατε…

 

Οπότε θα «μείνω» στα λόγια του Σπύρου -bloody_sunday–, ότι αν θέλεις για την προσωπική σου ευχαρίστηση και μεράκι να προβείς σε μια –ακριβή- σειρά διεργασιών με κάποιον τεχνικό, go for it…

 

Αλλιώς, «υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που φτιάχνουν πορτοκάλια» και με πολύ λιγότερο κόστος από οσα θα σου «φύγουν» για το αμφίβολο Mod. – ιθάρισμα και τις EL34 λυχνίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μονάχα που αυτή είναι αλλαγή που έχει πολύ περισσότερη σχέση με την διαφορά σε wattage από την διαφορά σε ηχητικό χαρακτήρα... Δεν είπες πχ. "τι ωραίος που ακούγεται αυτός ο plexi - θέλω λίγο από την EL34ίλα του".

 

Φιλε sunday...στα δικα μου αυτακια..και wattage...και ηχοχρωμα...θα ελεγα ΚΥΡΙΩΣ ηχοχρωμα...

 

ειχα αλλον εναν special 6 και αυτός ειναι ο δευτερος που εχω...και ακουω ευκολα την διαφορα..ναι μεν και στις 2 περιπτοσεις πρωτα ακους την 12αχ7...αλλα σε μια καλη ενταση...υπαρχει διαφορα...ακομα και σε χαμηλες εντάσεις με πεταλια υπαρχει διαφορα..

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ WilliamSats :

 

Όχι, δεν αξίζει να «χώσεις»  φράγκα, -φίλτατε WilliamSats καθότι ο Peavey ValveKing 212 δεν έχει adjustable bias trimmers, έτσι ώστε η Peavey να σε «εξαναγκάσει» να αποδεχτείς την μονοπωλιακή επιλογή της, των SovTek 6L6 GC Τελικών Λυχνιών Ισχύος.

 

αν θυμαμε καλα...ουτε ο special μου είχε...αλλα το biasing εγινε με αντιστασεις... ;)

 

(at least that's what i was told...)

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο θεμα.

 

Ημουν λατρης ενισχυτων με 6L6 κυριως για τα καθαρα τους.

 

Εδω και ενα χρονο πηρα και εναν Peavey JSX ο οποιος εχει εσωτερικα και ενα διακοπτακι με επιλογη για 6L6-EL34.

 

Ο ενισχυτης μου ηρθε εντελως stock με καμια αλλαγη-μετατροπη,με EL34.

 

Ενας φιλος εχει τον ιδιο,με stock προενισχυτριες και 6L6 τελικες.

 

Πριν σκασει η δισκοκηλη  ;D και απαγορευτουν οι μετακινησεις,μπηκε η ιδεα να τους ακουσουμε μαζι,οποτε τους βαλαμε πανω στην ιδια καμπινα με V30,παιζοντας απο μιση ο καθενας(απο 2 μεγαφωνα).

 

Σε μεση σταθμη,ειχαν και παραειχαν διαφορες,αισθητες και στο καθαρο τους καναλι και στο crunch.

 

Χονδρικα:

-6L6  : Πιο "στρογγυλα" μπασα,πιο λαμπερα-εκτενη πριμα,λιγοτερα μεσαια

-EL34 : Λιγοτερες "ακρες",πιο "τραγανα"-σαφη μεσαια

 

 

Ενα καλο βιντεο που δειχνει τις διαφορες των τελικων λυχνιων στον ιδιο ενισχυτη ειναι αυτο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ WilliamSats :

 

Όχι, δεν αξίζει να «χώσεις»  φράγκα, -φίλτατε WilliamSats καθότι ο Peavey ValveKing 212 δεν έχει adjustable bias trimmers, έτσι ώστε η Peavey να σε «εξαναγκάσει» να αποδεχτείς την μονοπωλιακή επιλογή της, των SovTek 6L6 GC Τελικών Λυχνιών Ισχύος.

 

Δεν συμφωνώ με αυτό γιατί δεν βλέπω κάποια μονοπωλιακή επιλογή - δεν θα είχε και οικονομικό ενδιαφέρον από ένα τέτοιο υποθετικό μονοπώλιο... απλά:

 

(α) έχει βρεθεί ένα ηχητικό sweet spot μεταξύ του over-biasing και του under-biasing μέσα στις ανοχές των τελικών, το οποίο θέλει ο κατασκευαστής να εξακολουθήσει να προσφέρεται ανεξάρτητα από τις σκαλιστικές διαθέσεις μαστροχαλαστή που καθημερινά επηρεάζουν τους χρήστες,

(β) οι Sovteks αυτές, αν και όντως είναι ψιλομαπέξ ηχητικά, έχουν παροιμιώδη αντοχή σε κακομεταχείριση και μικροφωνισμούς, και βοηθούν την εταιρία να παρέχει ένα αξιόπιστο μηχάνημα χωρίς να πληρώνει τα μαλλιοκέφαλά της σε επισκευές εντός εγγύησης (αν και εκτός αυτής κανένας δεν εμποδίζεται να αλλάξει τις Sovteks με άλλες μάρκες αφού οι ηλεκτρολογικές τους διαφορές είναι μικρές, αρκεί να κρατήσει φυσικά τον ίδιο ακριβώς τύπο λυχνίας).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου