Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή Ενισχυτή 6L6 σε EL34 Απορίες-Ερωτήσεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και καιρό προβληματίζομαι με τον ενισχυτή μου (Peavey ValveKing 212 100W Full Tube), όχι ότι δεν παίζει καλά, μια χαρά παίζει αλλά...

Μετά από πάρα πάρα πολλούς ενισχυτές που έχω δοκιμάσει, έχω καταλήξει ότι ο ήχος που μου αρέσει βγαίνει απ'τις EL34 και όχι από 6L6 και ξεκινάω με τις ερωτήσεις μου.

1) Ο δικός μου ενισχυτής μπορεί να πάρει EL34 και ποια η διαδικασία και το κόστος (αν ξέρετε ή στο περίπου)?

2) Κατά τη γνώμη σας, αξίζει να κάνω κάποια αλλαγή στον δικό μου?

3) Μήπως το κόστος μετατροπής θα πλησιάζει επικίνδυνα το κόστος ενός νέου ενισχυτή με EL34 (ακόμα και αν μιλάμε για έναν Bugera)?

 

Αυτά προς το παρόν, αν και έχω μία-δύο ερωτησούλες ακόμα αλλά θα τις βάλω κατά τη διάρκεια της συζήτησης για να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πώς κατέληξες ότι ο ήχος που σου αρέσει βγαίνει από EL34; Ρωτώ γιατί η ηχητική "υπογραφή" τους γίνεται αμελητέα καθώς χάνεται ανάμεσα σε άλλους παράγοντες που έχουν συντριπτικά σημαντικότερη επίπτωση στο τελικό αποτέλεσμα (tonestack, rectifier, preamp, wattage, μεγάφωνα κλπ). Η μόνη μέθοδος για να έχεις κάποιο σίγουρο προσωπικό συμπέρασμα (κι αυτό πάνω σε συγκεκριμένο ενισχυτή και χωρίς να γενικεύεις σε οποιονδήποτε άλλο) είναι παίρνοντας έναν και αλλάζοντας μόνο τις τελικές του από 6L6 σε EL34, όπως πχ. σε έναν THD Univalve ή Bivalve.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς κατέληξες ότι ο ήχος που σου αρέσει βγαίνει από EL34; Ρωτώ γιατί η ηχητική "υπογραφή" τους γίνεται αμελητέα καθώς χάνεται ανάμεσα σε άλλους παράγοντες που έχουν συντριπτικά σημαντικότερη επίπτωση στο τελικό αποτέλεσμα (tonestack, rectifier, preamp, wattage, μεγάφωνα κλπ). Η μόνη μέθοδος για να έχεις κάποιο σίγουρο προσωπικό συμπέρασμα (κι αυτό πάνω σε συγκεκριμένο ενισχυτή και χωρίς να γενικεύεις σε οποιονδήποτε άλλο) είναι παίρνοντας έναν και αλλάζοντας μόνο τις τελικές του από 6L6 σε EL34, όπως πχ. σε έναν THD Univalve ή Bivalve.

Δεν ξέρω αν παίζουν (που σίγουρα παίζουν) ρόλο και τα tonestack, preamp, rectifier κλπ, αλλά βάζοντας την ίδια κιθάρα με ή χωρίς την ίδια πεταλιέρα ο ήχος μου άρεσε περισσότερο απ'αυτούς που είχαν  EL34 (marshall, bugera, orange, boogie με El34 κλπ κλπ).

Δεν νομίζω να είναι σύμπτωση, ούτε έχω προσωπικά με τις 6L6 ;D

 

Εκεί που ακούω διαφορές (μιλάω για καθαρό ήχο) είναι ότι με τις EL34 τα μπάσα δεν είναι τόσο "μαλακά" όπως στις 6L6 και τα μεσαία είναι πιο punchy σε σχέση με τις 6L6. Αυτό εμένα μου αρέσει και ταιριάζει άψογα με τις κιθάρες μου και τα κομμάτια που παίζω...Γούστα! :D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν παίζουν (που σίγουρα παίζουν) ρόλο και τα tonestack, preamp, rectifier κλπ, αλλά

 

Σκεψου οτι αυτα ειναι η....τουρτα και οι τελικες το...κερασακι πανω στην τουρτα.. ;D

 

Αν παιζεις σε ΥΨΗΛΕΣ ΕΝΤΑΣΕΙΣ με πολυ ψηλα το master volume & σε medium-low gain καταστασεις ΙΣΩΣ ακουσεις ΚΑΠΟΙΑ διαφορα ....αν παιζεις πλακωμενος στα γκαζια και σε λογικες εντασεις μην κανεις καν τον κοπο....

 

Μπορεις να αλλαξεις τις 6L6 σε EL34 δεν ειναι κατι το ιδιαίτερα δυσκολο να γινει αλλα πρεπει να γινει απο καποιον τεχνικο που ΞΕΡΕΙ τι κανει ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παιζεις σε ΥΨΗΛΕΣ ΕΝΤΑΣΕΙΣ με πολυ ψηλα το master volume & σε medium-low gain καταστασεις ΙΣΩΣ ακουσεις ΚΑΠΟΙΑ διαφορα ....αν παιζεις πλακωμενος στα γκαζια και σε λογικες εντασεις μην κανεις καν τον κοπο....

Θα σταθώ εδώ για να κολλήσω τις ερωτήσεις που δεν έβαλα πριν.

Οι εντάσεις που παίζω δεν τις λες χαμηλές, αλλά ούτε και στο 11 ;D διότι τα 100W που να τα ανοίξεις?

Έτσι σκεφτόμουν αν με την αλλαγή σε EL34, μπορούσαμε να ρίξουμε τα watt "πειράζοντας" τις τάσεις, αφού έτσι κι αλλιώς θα τις πειράζαμε και να πέσουμε στα 60W-75W. (το καλύτερο σενάριο είναι να φτάσει τα 60W).

 

Μπορεις να αλλαξεις τις 6L6 σε EL34 δεν ειναι κατι το ιδιαίτερα δυσκολο να γινει αλλα πρεπει να γινει απο καποιον τεχνικο που ΞΕΡΕΙ τι κανει ...

 

Ε καλά, αυτό εννοείτε.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι EL34 τραβανε απο τη φυση τους περισσοτερο ρευμα (η πιο σωστα "they run hotter") απο τις 6L6 οποτε  με το να ριξεις το voltage τους το μονο που θα καταφερεις ειναι να ακουγονται...χαλια...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι γίνεται, αν και το Wattage, το Tone Stack, τα μεγάφωνα η καμπίνα κ.λ.π παίζουν και για μένα εξίσου μεγάλο ρόλο ακόμη κι αν χρησιμοποιείς το power amp distortion του ενισχυτή σου.

 

Μήπως να δοκίμαζες κάτι σε Greenback από μεγάφωνο για αρχή; (μεγαλύτερο roll off σε μπάσα και smooth πρίμα με πιο τονισμένα μεσαία).

 

Οι EL34 είναι αναντικατάστατες μόνο αν σου αρέσει ο throaty χαρακτήρας που έχουν στα μεσαία (και πρέπει να πάιζεις με αρκετά μεσαία - στους scooped ήχους δεν έχει και τόσο νόημα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα σταθώ εδώ για να κολλήσω τις ερωτήσεις που δεν έβαλα πριν.

Οι εντάσεις που παίζω δεν τις λες χαμηλές, αλλά ούτε και στο 11 ;D διότι τα 100W που να τα ανοίξεις?

Έτσι σκεφτόμουν αν με την αλλαγή σε EL34, μπορούσαμε να ρίξουμε τα watt "πειράζοντας" τις τάσεις, αφού έτσι κι αλλιώς θα τις πειράζαμε και να πέσουμε στα 60W-75W. (το καλύτερο σενάριο είναι να φτάσει τα 60W).

 

Ε καλά, αυτό εννοείτε.

 

Για ποιο λόγο να ρίξεις το wattage του ενισχυτή σου; Μπορείς βέβαια απλά να βάλεις δύο από τις τέσσερις τελικές και να τον ρίξεις στα 50watt. Αλλά μόνο η χροιά και το attack θα αλλάξουν. Μη νομίζεις ότι θα ακούσεις καμιά αξιόλογη διαφορά στην ένταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ακομα πιο απλο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι να βαλεις 5881 λυχνιες στη θεση των 6L6 (θα χρειαστεις rebiasing) πολλοι κιθαριστες που αποζητουν εναν πιο μεσαιο ηχο απο ενισχυτες που φορανε 6L6 μενουν ικανοποιημενοι με αυτη την αλλαγη. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι EL34 τραβανε απο τη φυση τους περισσοτερο ρευμα (η πιο σωστα "they run hotter") απο τις 6L6 οποτε  με το να ριξεις το voltage τους το μονο που θα καταφερεις ειναι να ακουγονται...χαλια...

ΟΚ, αν και δεν καταλαβαίνω "ηχητικά" τι εννοείς χάλια, αλλά το κρατάω όπως το είπες.

 

Ναι γίνεται, αν και το Wattage, το Tone Stack, τα μεγάφωνα η καμπίνα κ.λ.π παίζουν και για μένα εξίσου μεγάλο ρόλο ακόμη κι αν χρησιμοποιείς το power amp distortion του ενισχυτή σου.

 

Μήπως να δοκίμαζες κάτι σε Greenback από μεγάφωνο για αρχή; (μεγαλύτερο roll off σε μπάσα και smooth πρίμα με πιο τονισμένα μεσαία).

 

Οι EL34 είναι αναντικατάστατες μόνο αν σου αρέσει ο throaty χαρακτήρας που έχουν στα μεσαία (και πρέπει να πάιζεις με αρκετά μεσαία - στους scooped ήχους δεν έχει και τόσο νόημα)...

Καταρχήν αν βάλω 2 greenbacks με το που πάει το volume στο 4, θα πάνε περίπατο. Δε νομίζω να αντέξουν χωρίς να παραμορφώνουν.

Τώρα, ο throaty ;D όπως λες χαρακτήρας των EL34 ναι μου αρέσει και μου ταιριάζει και...Όχι δεν παίζω scooped στα μεσαία, ίσα ίσα που συνήθως είναι στο 6.5-7 και ίσως λίγο παραπάνω (ανάλογα τον χώρο που παίζω) λόγο της φύσης του ενισχυτή μου.

 

 

Και εφόσον επροβληματίσθην ;D με τα λεγόμενά σας, θα ρωτήσω και κάτι άλλο.

Το σενάριο με 2 EL34 αντί για 4 και να πάει στα 50W παίζει?

 

Για ποιο λόγο να ρίξεις το wattage του ενισχυτή σου; Μπορείς βέβαια απλά να βάλεις δύο από τις τέσσερις τελικές και να τον ρίξεις στα 50watt. Αλλά μόνο η χροιά και το attack θα αλλάξουν. Μη νομίζεις ότι θα ακούσεις καμιά αξιόλογη διαφορά στην ένταση.

Με πρόλαβες!

Αλλά δεν θα θέλει και κάποιο dummy κύκλωμα για τις άλλες δύο που θα είναι απούσες?

 

Κατι ακομα πιο απλο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι να βαλεις 5881 λυχνιες στη θεση των 6L6 (θα χρειαστεις rebiasing) πολλοι κιθαριστες που αποζητουν εναν πιο μεσαιο ηχο απο ενισχυτες που φορανε 6L6 μενουν ικανοποιημενοι με αυτη την αλλαγη. 

Το rebiasing σ'αυτόν τον ενισχυτή είναι "κάπως" αφού δε νομίζω να έχει ροοστάτες (όταν τον είχα ανοίξει για άλλο λόγο δεν είδα πουθενά κάτι τέτοιο) και πρέπει να παίξει κολλητήρι στην πλακέτα και μπλοκάκι για μαθηματικά ;D 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου