Προς το περιεχόμενο

Προσαρμογή αντιστάσεων καμπίνας 2x12”


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλτατοι, η κατάσταση έχει ως εξής:

Αποφάσισα να πάρω τον Vox Nighttrain 15 W.

Τον δοκίμασα πρόσφατα (πάνω στην matched καμπίνα του) και με ικανοποίησε πλήρως για αυτά που θέλω να παίζω (Rory Gallagher, AC/DC, rock-hard rock).

Σκέφτομαι όμως να πάρω μια 2x12” καμπίνα για πιο γεμάτο ήχο.

Βρήκα μια καλή στις αγγελίες.

Ο προβληματισμός μου τώρα είναι ο εξής:

 

Η καμπίνα που πρόκειται να πάρω φοράει ένα Celestion Vintage 30 και ένα Celestion G12H. Στη συγκεκριμένη καμπίνα τα δυο μεγάφωνα είναι 16 Ohm το καθένα. Ο Vox Nighttrain έχει ως γνωστό εξόδους σε 8 Ohm και 16 Ohm, άρα του πάει γάντι η καμπίνα.

Έχω όμως και τον Vox AC4TV και θα ήθελα να τον αξιοποιώ που και που (έχει πολύ γούστο ο μικρός) αλλά έχει έξοδο για μεγάφωνα μόνο σε 16 Ohm. Από ότι ακούω μέσα στο forum τα μεγάφωνα της καμπίνας μπορεί να είναι συνδεδεμένα είτε

παράλληλα, άρα το ζευγάρι = 8 Ohm είτε

σε σειρά, άρα το ζευγάρι = 32 Ohm.

Γίνεται να κάνω καμιά μετατροπή για να βολευτώ;

 

Δεν είμαι τεχνικός (άλλος θα την κάνει μάλλον τη δουλειά). Ρωτώ να ξέρω αν μπορώ να ταιριάξω την χρήση της καμπίνας και με τους 2 ενισχυτές. Αλλιώς να μην προχωρήσω στην αγορά της αλλά να ψάξω μια κατάλληλη αποκλειστικά στα 16 Ohm.

 

Να δω πώς θα ξεμπερδέψω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν τα μεγάφωνα είναι 16Ohm το καθένα έχεις δύο δυνατότητες:

 

Α/ 2χ16 (stereo) όπου το κάθε μεγάφωνο θα έχει τη δική του είσοδο

 

Β/ 1χ8 (mono) όπου τα δυο μεγάφωνα θα είναι συνδεδεμένα παράλληλα (16+16 παράλληλα=8) και θα  έχουν κοινή είσοδο'.

 

Αν η καμπίνα σου δεν έχει δεύτερη είσοδο και switch,που να σου δίνει δυνατότητα να τη λειτουργήσεις "mono" ή "stereo",θα πρέπει να προσθέσεις εσύ ή κάποιος τεχνικός αν δεν ξέρεις πως να το κάνεις.

 

Στην περίπτωση του nighttrain θα τη λειτουργείς σε "mono"  και θ'ακούς και απ'τα δυο μεγάφωνα,στην περίπτωση του AC4TV θα τη λειτουργείς "stereo" και θ'ακούς μόνο απο ένα μεγάφωνο.

 

Μπορείς επίσης να βάλεις 2 μεγάφωνα 8Ohm το καθένα,τα συνδέεις σε σειρά οπότε σου δινουν 16Ohm σε "mono" mode,και ακούς και με τους δύο ενισχυτές απο τα 2 μεγάφωνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για τον υπολογισμό της ωμικής αντίστασης.

 

Σε σειρά = Α + Β

Π.χ. 4 + 4 = 8 Ohm

 

Παράλληλα = (A x B) / (Α + Β)

Π.χ. (8 x 8 ) / (8 + 8 ) = 64 / 16 = 4 Ohm

 

Συγνώμη για την σύντομη απάντηση. Περιορισμός χρόνου.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχεις δίκιο. Πολύ σωστά. Το διόρθωσα.

Απλά εδώ που βρίσκομαι (και άϋπνος) μπορεί και

4 + 4 να κάνουν 44    ::) :o ???

 

... τέτοια ώρα ... τέτοια λόγια  ;D

 

Edit:

Ήθελα να γράψω 8 + 8 = 16 αφού πιό κάτω το παράδειγμά μου είναι βασισμένο σε 8άρια μεγάφωνα και έγραψα 4 + 4 κλπ κλπ. Όπως και να το κάνεις όμως το λάθος είναι λάθος.


Παρακάτω το σωστό.

 

Σε σειρά = Α + Β

Π.χ. 8 + 8 = 16 Ohm

 

Παράλληλα = (A x B) / (Α + Β)

Π.χ. (8 x 8 ) / (8 + 8 ) = 64 / 16 = 4 Ohm


Συγνώμη και πάλι για το λάθος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο off topic η ερωτηση μου διοτι δεν δινει απαντηση στο ερωτημα σου loukask6

. Αλλα ειχα την απορεια εαν γινεται να υπαρξει ενα μικρο κουτι σε στυλ DI με επιλογες αντιστασης. Ετσι εχεις ενα κουτι που περιεχει κατα καποιο τροπο επιλογες αντιστασης 2 4 8 16 Ohm που μπορεις να παρεμβαλεις αναμεσα στον ενισχυτη και την καμπινα καταλληλα. Πχ.

 

16 ohm εξοδος ενισχυτη-κουτι με επιλογη 8 ohm και στην συνεχεια καμπινα με αλλα 8ohm

 

16=8+8 Ohm σε σειρα...

 

Μπορει να ακουγεται γελοιο αλλα δεν θα μπορουσε να υπαρξει κατι τετοιο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, λύση όπως αυτή:

 

https://taweber.powweb.com/store/zmatch.htm

 

την έχω υπόψιν μου. Το θέμα είναι να γίνει κάτι πιο οικονομικό. Κάτι με πρόσθεση μιας αντίστασης 8 Ohm (σε σειρά) ώστε να βλέπει ο ενισχυτής στην έξοδο 16 Ohm; Λέει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, λύση όπως αυτή:

 

https://taweber.powweb.com/store/zmatch.htm

 

την έχω υπόψιν μου. Το θέμα είναι να γίνει κάτι πιο οικονομικό. Κάτι με πρόσθεση μιας αντίστασης 8 Ohm (σε σειρά) ώστε να βλέπει ο ενισχυτής στην έξοδο 16 Ohm; Λέει κάτι τέτοιο;

 

Σωστός,το weber είναι ακριβώς αυτό που ζητάει ο φίλος makispoll.Θα πρέπει να το αγοράσει απο την weber απευθείας η οποία έστελνε τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα με Fedex,και θα πρέπει να υπολογίσει ένα επιπλέον κόστος για εκτελωνισμό 170Ε.

 

Να ρωτήσω,ποιά είναι η χρησιμότητά του πρακτικά αφού οι περισσότερες κιθαριστικές καμπίνες είναι ή 4 ή 8 ή 16 Ohm,και οι περισσότεροι ενισχυτές έχουν μία τουλάχιστον απο αυτές τις εξόδους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, λύση όπως αυτή:

 

https://taweber.powweb.com/store/zmatch.htm

 

την έχω υπόψιν μου. Το θέμα είναι να γίνει κάτι πιο οικονομικό. Κάτι με πρόσθεση μιας αντίστασης 8 Ohm (σε σειρά) ώστε να βλέπει ο ενισχυτής στην έξοδο 16 Ohm; Λέει κάτι τέτοιο;

 

Ναι! Γίνεται να συνδέσεις σε σειρά μια αντίσταση πολλών Watt και στα 8Ω(περιπου). Θα έχεις όμως μείωση της έντασης(attenuation) σε κάποιο βαθμό. Αυτό όμως δεν είναι απαραίτητα αρνητικό. Μάλιστα, για τον ενισχυτή αυτό είναι σχετικά καλύτερο, καθώς το φορτίο γίνεται πιο ωμικό κι "ελαφρύ" για εκείνον και μειώνεται λίγο το ρεύμα που κυκλοφορεί.

 

Χρειάζεται μία αντίσταση με ψύκτρα(γιατί θα καίει!) ίσως βιδωμένη και σε κάποιο μεταλλικό σασί:

 

http://www.banzaimusic.com/8-2-Ohm-25W-wirewound.html

 

 

Εναλλακτικά, μπορείς να έχεις 3 jack εισόδου πάνω στην καμπίνα. Οι 2 για να παίζουν stereo (το καθε ένα ξεχωριστά) τα μεγάφωνα στα 16Ω each. Βάζεις και ένα 3ο jack με ένα jumper καλωδιάκι αν θέλεις για να τα συνδέει παράλληλα και να παίζουν σε mono mode.

 

Δεν χρειάζεται μάστορας, ούτε καν κολλητήρι, θέλει μόνο:

3 Jack θηλυκά, καλώδιο, 10 φυσάκια/lugs μεταλλικά για τα βύσματα, ψαλίδι, πένσα, that's all.

 

Καλό DIY!

 

Δες τη φωτό:

woofer_wire.thumb.jpg.8872c26f3b7919686d13bf1078d64c67.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου