Προς το περιεχόμενο

yameth - Is it nice to be...


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Aνεβάζω ένα κομμάτι που τελείωσα χτες και ξεκίνησα το ...1993. Το ονόμασα: It's nice to be important but it's more important to be nice για να μη το πω 1032 όπως το'χα αποθηκεύσει!

 

Το είχα γράψει στο πιάνο και η μελωδική γραμμή δεν μου καθότανε με ηλεκτρική κιθάρα, που είναι το "όπλο" μου. Κάποια στιγμή πήρα την Fender Telecoustic και έγραψα αυθόρμητα το πρώτο μέρος. Κάτι μεταξύ ακουστικής (δεν θα το'λεγα) και jazz-box (ούτε τωρα)... Το έγραψα καρφί απο τον πιεζοηλεκτρικό μαγνήτη σε ένα Mindprint πρoενισχυτή νομίζω που μου είχε αρέσει η χροιά που έδινε.

 

Κάποια στιγμή το 2007 έπαιξε πιάνο, με μπόλικη μπύρα, ο καλός μου φίλος Νίκος Σταμούλης. Κράτησα τα miditracks που εγώ κατέληξα να ντύσω με ένα ωραίο Wurlitzer (Scarbee A-200) της Native Instruments απο το Komplete 7.

 

Πίου - πίου (arpeggiators) είχε προσθέσει κάποια στιγμή το ανηψούδι μ', Νίκος Ησαγιόγλου σε κάποιο Virus. (Dj παιδί μου, τι περιμένεις...)

 

Ολα τα υπόλοιπα τα έχω παίξει - προγραμματίσει χρησιμοποιώντας ήχους απο το παλιό καλό VSTi, Hypersonic 1 στο Cubase, στο οποίο έκανα και τη μείξη με κύρια εφε απο την σειρά Renaissance της Waves και τα Oxford Native.

 

Εκανα ένα μικρό limiting στο Wavelab με το Waves L2 και voila!

 

Σίγουρα κάπου πάσχει αλλά ήθελα να το βγάλω απο πάνω μου (19 χρόνια μετά), οπότε όλες οι κριτικές σας είναι ευπρόσδεκτες.  ;)

Its_nice_to_be_important_but_its_more_important_to_be_nice_b.mp3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολυ καλο.

Το ακουσα ολο, αυτο το αποδεικνύει.

Η επιλογη του ηχου τη κιθαρας αψογη.

Κα τα πιου πιου καλα, και ολα

... εκτος απο τα πλικιπλικιπλικι στο σολο πιανο και σαν παιξιμο και σαν μελωδικη γραμμη. Τα Ηλεκτρικα πιανα πολυ καλα, αντιθετως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον δουλειά!!!

Δεν ξέρω τι σκεφτόσουν εσύ όταν το έγραφες πάντως εμένα με πήγε λίγο σε παραλιακό καφέ της νότιας Γαλλίας ή κάτι σε πισίνα κρουαζιερόπλοιου.

Έχει ένα ανάλαφρο καλοκαιρινό ύφος και στυλ που ακούγεται ευχάριστα, πολύ ωραίο.

 

 

[off topic] Ήξερα ότι ο Νίκος ξέρει να πουλάει καλά ;) ;D, αλλά ότι παίζει τόσο καλά δεν το ήξερα. Να του πεις πάρα πολλά μπράβο απ'τον Sats (ξέρει αυτός).[/off topic]

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Aνεβάζω ένα κομμάτι που τελείωσα χτες και ξεκίνησα το ...1993. Το ονόμασα: It's nice to be important but it's more important to be nice για να μη το πω 1032 όπως το'χα αποθηκεύσει!

 

 

 

Χμμμμ και γιατί να μην το έλεγες πχ... λέμε τώρα κάτι τυχαίο... Α, το βρήκα: «53 km» (μα αλήθεια πως μου ήρθε αυτό το πράγμα;)  ::)  ;D (PS: inside joke)  ;)

 

Οφείλω να ομολογήσω ότι αυτό το laid back, atmospheric, ψιλό ambient, jazzy- αλά Cafe Del Mar-mood που βγάζει αυτό το τεμάχιο, με άρεσε.

 

Ιδιαίτερα κάπου εκεί στα μισά που έχει το groove ξεσπασματάκι- το οποίο ουσιαστικά είναι μια «πινελιά» για να σπάσει την «μονοτονία»- εκεί είχες μια πολύ καλή στιγμή.

 

Επιπρόσθετα δηλώνω έκπληκτος  :o για την χρήση της Telecoustic- διότι εμμέσως πλην σαφώς είναι ένα innuendo ότι επιτέλους άλλαξες χορδές στο δύσμοιρο κούτσουρο  ;D ;D ;D

 

Άξιος και πάντα τέτοια  8)          

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε πολύ το κομμάτι. Είχε πολύ ωραία ατμόσφαιρα, χαρούμενο ύφος που σου φτιάχνει τη διάθεση και φυσικά άρτια μουσική επένδυση.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δεν θα πω απλός για να πω κάτι αλλά γιατί αυτή είναι η αλήθεια.

 

Φοβερό τραγούδι!

 

Σε χαλαρώνει σου φτιάχνει την διάθεση και δημιουργεί ατμόσφαιρα.

 

Μπορώ να το φανταστώ σε μεσονύχτιο χαλαρό μπαρ χωρίς πολύ φασαρία.

 

Αλλά και σε ένα καλοκαιρινό υπαίθριο μπαράκι να κάθεσαι χαλαρά μετά τα μπανάκια σου με ηλιοβασίλεμα.

 

Μπράβο!!!

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου