Προς το περιεχόμενο

yameth - Is it nice to be...


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλοπαιγμενο,clean cut,χαλαρο , με ΩΡΑΙΟΤΑΤΟ ταμπουρο... ;D (σιγα το..δεινοσαυρικο ταμπουρο...που να ακουσεις τα δικα μου... ;D) και υποδειγματικη παραγωγη (δεν περιμενα κατι κατωτερο βεβαια)

 

Μια ηλεκτρικη κιθαρα με μπολικο delay θα μου καθονταν καλυτερα στο αυτι παντως.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

καθώς μου θυμίζει μουσική για αίθουσες αναμονής και παρόμοια

 

το είδος...για όποιον δεν ξέρει, λέγεται "ασανσέρ" και ο φίλος Admin το υπηρετεί σωστά. Επιπλέον, έχει τη πολυτέλεια να έχει πληκτράδες που το ξέρουν (το είδος)...όπως και σε ένα προηγούμενο που είχε ανεβάσει. Πάντα τέτοια φίλος ;)...άσε τους άσχετους να λένε!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοπαιγμενο,clean cut,χαλαρο , με ΩΡΑΙΟΤΑΤΟ ταμπουρο... ;D (σιγα το..δεινοσαυρικο ταμπουρο...που να ακουσεις τα δικα μου... ;D) και υποδειγματικη παραγωγη (δεν περιμενα κατι κατωτερο βεβαια)

Στο ταμπούρο, ως γνωστόν, διαφοροποιούμαι από τον SF.

Στα άλλα μέσα είμαι.

 

το είδος...για όποιον δεν ξέρει, λέγεται "ασανσέρ" και ο φίλος Admin το υπηρετεί σωστά. Επιπλέον, έχει τη πολυτέλεια να έχει πληκτράδες που το ξέρουν (το είδος)...όπως και σε ένα προηγούμενο που είχε ανεβάσει. Πάντα τέτοια φίλος ;)...άσε τους άσχετους να λένε!

Υπάρχουν ασανσέρ και ασανσέρ. 

Άλλα είναι Otis και άλλα ότι κι ότι...  ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ασανσέρ και ασανσέρ. 

Άλλα είναι Otis και άλλα ότι κι ότι...  ;D

Σωστά...έτσι είναι. Το θέμα όμως είναι να παίρνεις το ασανσέρ και όχι να πηγαίνεις με τα πόδια..νομίζοντας ότι κάνεις γυμναστική ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά...έτσι είναι. Το θέμα όμως είναι να παίρνεις το ασανσέρ και όχι να πηγαίνεις με τα πόδια..νομίζοντας ότι κάνεις γυμναστική ;)

Το γυρνάς (πάλι άσχετα) επί προσωπικών επιλογών η/και γούστου που τελικά ίσως να μην είναι και τόσο επιλογές (αν έτσι σου χουν έρθει/μπορείς και δεν μπορείς να τ' αλλάξεις).  :-*

 

Ας κάνουμε όμως μια προσπάθεια να μιλήσουμε αυτή τη φορά για τη μουσική του Γιάννη μόνο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε πολύ και το κομμάτι και τα παιξίματα, και οι ήχοι που χρησιμοποιήθηκαν, όμως έχω μια ένσταση.

Θεωρώ ότι δεν κολλάνε στυλιστικά μεταξύ τους σε πολλά σημεία.

Στην αρχή πχ νόμιζα ότι θα μπει το Messiah will come again  ;D αλλά μπήκε μια κιθάρα με φοβερό ήχο και εκπληκτικό θέμα, που όμως χρειάζεται άλλου είδους παίξιμο από τα πλήκτρα για να "δείξει" (και ίσως άλλη αρμονική προσέγγιση, πιο "ανοιχτή" και με όχι τόσο αυστηρές "τονικές στηρίξεις").

Το καρφωτό beat μπαίνει πολύ νωρίς κατά την γνώμη μου (πάνω στο υπέροχο για τα γούστα μου σόλο της κιθάρας, και το κάνει να ακούγεται υποδεέστερο από όσο στην πραγματικότητα είναι-εκεί χρειαζόταν "αέρας και χώρος" από τα τύμπανα).

Μοιάζει λίγο σαν οι μουσικοί να είχαν διαφορετικό πράγμα στο μυαλό του ο καθένας την ώρα που έπαιζαν.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ευχαριστώ για τα σχόλια παίδες!

Τώρα βλέπω φως! Ωραία πρόταση! Strat αλα Shadows στη μελωδία. Φοβερό! Θέλει όμως πολύ ιδιαίτερο παίξιμο μετά στο σόλο...

 

Πάντως για τα δικα΄μου δεδομένα η κιθάρα είναι πηγμένη στα delay. Την Telecoustic την διάλεξα για την ατάκα και όγκο στην νότα, κάτι που ίσως διορθώνεται με την προσέγγιση Shadows. Ισως σε μια άλλη στιγμή να το δοκιμάσω, αλλά για τα live είναι σιγουράκι.

 

fusiongtr είχα την εντύπωση πως η εισαγωγή είναι τεράστια και το κομμάτι είναι ήδη 6,30 λεπτά και δεν ήθελα να πλαδαρέψει. Εχεις δίκιο όμως και μάλλον κάτω απο την κιθάρα να πήγαινε μια ατμοσφαιρική λούπα ηλεκτρονικών κρουστών, ενώ τα τύμπανα να έμπαιναν μετά το middle break. Θενκ γιού!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello chief! Το κομμάτι μου αρέσει πολύ και δίνει όντως μια ανάλαφρη καλοκαιρινή διάθεση "δροσίζοντας" όμως την αίσθηση της ακοής.

 

Έχω μία αισθητική και μία τεχνική παρατήρηση (που μπορεί να είναι και το ..ανάποδο).

Αισθητικώς, το σόλο του rhoads στο τέλος μου έδωσε την αίσθηση ότι δεν πολυταίριαζε με την μελωδία της μαρίμπας. Σε μικρό βαθμό όμως. Ίσως αν χαμήλωνε στη μίξη λίγο η δεύτερη να μου έκανε περισσότερον..κλικ! ;D

Σαν "τεχνική" παρατήρηση, θα ήθελα τα τύμπανα και την κιθάρα χαμηλότερα στο mix όπως και μια πιο ομοιογενής ατμόσφαιρα στους ήχους, π.χ. ενώ το ταμπούρο μου αρέσει, μου ακούγεται μόνο του σε σχέση με τα άλλα όργανα. Μου λείπει η "κόλλα" δηλ. στο όλο πράγμα. But, that's just me.

 

To κυριότερο, πέρα από τις %@%# παρατηρήσεις μου, είναι ότι ακούγοντας το κομμάτι, μου έφτιαξε η διάθεση, οπότε όλα τα άλλα έρχονται σε δεύτερη μοίρα.

Way to go chief!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Τώρα βλέπω φως! Ωραία πρόταση! Strat αλα Shadows στη μελωδία. Φοβερό!

 

Να σας δω αλά Hank Marvin (με την χαρακτηριστική... γιαλούμπα- παρμπρίζ νταλίκας) αγαπητέ admin και τι στον κόσμο  ;D

 

Πόσο δε, να σας ακούσω  ;D ;D ;D

 

ΥΓ: Να γιατί πάντα πρέπει να υπάρχει μια strat... έτσι για να μας βρίσκεται  ;) 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μου άρεσε πολύ. Είναι δροσερό και καλοκαιρινό. Η μαρίμπα απλά τέλεια.

Τα τύμπανα καταπληκτικά.  Η κιθάρα φραζάρει πολύ έξυπνα.

Αν πρέπει να παρατηρήσω κάτι, θα ήθελα και εγώ στο Mix την κιθάρα λίγο πιο «κάτω» και μια πιο έντονη παρουσία μπάσου.

Παραγωγή . ΑΑΑ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου