Προς το περιεχόμενο

Elixir χορδές.Ανεξήγητη φθορά..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Τελευταία με έχει προβληματίσει ένα θέμα που έχω με τη διάρκεια των χορδών  στην ηλεκτρική μου. Παίζω με elixir 10αρες τα τελευταία 2 χρόνια,(συγκεκριμένα με αυτές http://www.thomann.de/gr/elixir_12052.htm) και πάντα ήμουν ευχαριστημένος από κάθε άποψη(ήχος/διάρκεια) .Παρά τις πολλές ώρες χρήσης ,απαιτούσαν αλλαγή κάθε 2-2.5 μήνες! So far so good.Πριν μια βδομάδα  πήρα ένα νέο σετ για να βάλω στην κιθάρα μου και μετά από 2 μέρες παιξίματος οι χορδές του νέου σετ είχαν σκουριάσει(οι 3 κάτω κυρίως) και ήταν για αλλαγή!Υπέθεσα ότι είναι μια απλή σύμπτωση και πήγα πάλι στο μαγαζί απ'όπου ψωνίζω για να πάρω καινούριο σετ. Αφού τις αντικατέστησα κι έπαιξα μία μέρα,οι χορδές ΠΑΛΙ ήταν για πέταμα έχοντας την ίδια ακριβώς φθορά με την προηγούμενη φορά.Αυτό μας κάνει...30 ευρώ εντός 4 ημερών για ΧΟΡΔΕΣ και κυρίως έντονο προβληματισμό για το συμβάν.. >:(

Πρώτη μου σκέψη ήταν να στείλω ένα mail στην elixir όπως κι έπραξα ,αλλά απάντηση δεν έχω πάρει ακόμα.

Ειλικρινά θα ήθελα την γνώμη σας για το τι μπορεί να φταίει και αν κάποιος είχε παρόμοια εμπειρία,θα ήταν χρήσιμο να την καταθέσει. Ευχαριστώ!

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω οτι οι καντίνι δεν έχουν coating, άρα ίσως λόγω ζέστης και μοχίτων ιδρώνεις παραπάνω και τις katastrefeis :D.

 

Αν ισχύει το παραπάνω, τότε μπορείς απλά να αγοράζεις επιπλέον καντίνι (οποιασδήποτε μάρκας) και να αλλάζεις πιο συχνά αυτές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεν αύτό που είπε ο blue,δε,μου φαίνεται περίεργο όχι μόνο για elixir χορδές αλλά για οποιεσδήποτε χορδές να σκουριάσουν μόνο σε μια μέρα.Υπάρχει περίπτωση να μην είναι σκουριά αυτό που βλέπεις?Δεν ξέρω αμα κάποιος άλλος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο,εγώ με κανονικές χορδές και ποτέ δεν έχω δει κατι τετοιο ακόμα και σε συνθηκες ^ υγρασίας.A και καθάρισε τα χέρια σου και την κιθάρα πρίν και μετά το παιξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρία πραγματάκια παίζουν συνήθως, καθώς μου έχει τύχει κι εμένα σε χορδές μπάσου elixir των 50ευρώ...(κλαψ).

α) Αν είναι πολυκαιρισμένες στο κατάστημα και μέσα στην υγρασία ή ήλιο, δεν αποκλείεται να έχουν φάει τα ψωμιά τους πριν ανοίξεις καν το κουτάκι τους. Έχω ανοίξει d addario που τα καντίνια ήταν καφέ απ τη σκουριά(!) παρότι ήταν νέο σετάκι απ το ράφι...

β) Το β' σενάριο είναι να είναι Μαϊμού! Κυκλοφορούν πλέον πολλές πάμφθηνες χορδές και στο ebay που είναι μαϊμού fender κλπ. Μπορεί να μην έχουν καν coating και να τις πλασάρουν ως elixir με κουτάκι κλπ κομπλέ...

γ)  Η elixir, όπως πολλές εταιρίες, ίσως να έριξε ποιότητα τελευταία(και κόστος παραγωγής) ακολουθώντας την πορεία/τάση της παγκόσμιας οικονομίας

 

Πάντως, από την εμπειρία μου με κάτι τέτοια, δοκίμασα και τις coated H.Benton χορδές του thomann και στο μπασάκι μου είναι υπέροχες! Άντεξαν παραπάνω απ τις elixir, κόστισαν το 1/6, ακούγονται το ΙΔΙΟ(!) και πλέον χρησιμοποιώ και στις κιθάρες τέτοιες. Δεν έχω πετύχει "κακό" σετ απ αυτές, αλλά θέλουν περισσότερο stretch αρχικά για να στρώσουν σε σχέση με τις elixir. Πρέπει να τις στρετσάρεις καλά για max την 1η εβδομάδα χρήσης.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω μόνο elixir χρησιμοποιώ και κάτι τέτοιο δεν έχω συναντήσει...αν έριξε ποιότητα η εταιρεία τότε την κάτσαμε...αλλά δε νομίζω...ιδρώνεις πολύ όταν παίζεις??και μπορεί όντως οι χορδές να ήταν φυλαγμένες σε πανάθλιες συνθήκες ή μπορεί να έτυχες και σε ελαττωματική παρτίδα...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραγωγή της Elixir για αρκετούς μήνες δεν έβαζε anti-rust στις λεπτές χοδές, μόλις τώρα επανήλθαν στα προηγούμενα standards.

 

http://www.elixirstrings.com/news/antirust/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!Blue got ya,αλλά μου φαίνεται δύσκολο να πιστέψω πως ο ιδρώτας 2.5 μηνών του χειμώνα,ισοδυναμεί με ιδρώτα 2 ημερών του καλοκαιριού :D

Ray,ναι πρώτη σκέψη ήταν να αλλάξω το μαγαζί απ'όπου αγοράζω αλλά στην Πάτρα μόνο ένα κατάστημα φέρνει  elixir οπότε η μόνη λύση θα ήταν πχ thomann.

Βrutus,ευχαριστώ!Πραγματικά δεν το ήξερα και ειλικρινά δεν θυμάμαι αν το κουτί του σετ έγραφε απέξω "Anti-Rust Plain Steels" .Θα το κοιτάξω στο επόμενο σετ.

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου