Προς το περιεχόμενο

Βάψιμο Κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έγινε :D

 

Οπότε γυρίζω σε κάτι που είχα κάνει και παλιότερα.

 

Μονωτική ταινία στο μέγιστο καλά κομμένη.

 

Δείτε πως ήταν

 

(από κοντά φαίνοταν, αλλά απ τα 1.5 με 2 μέτρα δεν φαινόταν πως ήταν ταινία  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

(από κοντά φαίνοταν, αλλά απ τα 1.5 με 2 μέτρα δεν φαινόταν πως ήταν ταινία  ;D )

 

;D

 

Σωστός. Αν δε, σου κάτσει και ταινία στο χρώμα που θες ακόμα καλύτερα. Πάντως όπως λέει και το (αυτοσχέδιο) ρητό «δεν τρίβεις; Δεν βάφεις»  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

 

Σωστός. Αν δε, σου κάτσει και ταινία στο χρώμα που θες ακόμα καλύτερα. Πάντως όπως λέει και το (αυτοσχέδιο) ρητό «δεν τρίβεις; Δεν βάφεις»  ;D

Το ξέρω, απλά ήθελα να το αποφύγω, γιατί και με τη μονωτική την άσπρη αρχικά ξέρεις μ'αρεσε σαν αλλαγή, αλλά μετά από κανα 8μηνο την βαρέθηκα και την έβγαλα.

 

Το ίδιο θα γινόταν και τώρα και είπα ΜΗΠΩΣ και γινόταν, αλλά δεν γίνεται τελικά  :P

 

Θα έβαζα πάλι μονωτική (θα βάλω δηλαδή, και λογικά κόκκινη, γιατί πράσινη δε νομίζω να υπάρχει) απλώς φαινόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε σορρυ κιολας, αλλα αυτο με την ταινια ειναι πολυ τσιρκο.Αστην μια χαρα ειναι ολομαυρη!!!Αυτο το πραμα με την ταινια ειναι σαν να στην εχουν κανει δωρο και να μην εχεις βγαλει ολο το περιτυλιγμα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχω την Dean Razorback την απλή, μαύρο σκέτο χρώμα, και θέλω να την κάνω έτσι.

 

Όχι τίποτα παραπάνω, μόνο στις άκρες. Θέλω να μου πείτε με τι χρώμα να την βάψω, καθώς δεν θέλω ούτε να την τρίψω, ούτε να την καταστρέψω. Σκέφτομαι για ένα χρώμα το οποίο θα είναι σαν πλαστικό, δηλαδή θα τα καλύπτει όλα (δεν θα φαίνεται το μαύρο γιατί θα έχει δικό του στρώμα το χρώμα) Το μόνο που θα κάνω είναι απλά να της βάλω χαρτοταινία και να την περάσω. Απλά πέρασμα από πάνω για αλλαγή, και άμα το μετανιώσω να το αφαιρέσω εύκολα. Αλλά φοβάμαι τα εξής.

 

1. Μην, κατα την διάρκεια του παιξίματος το χέρι μου γίνεται πράσινο (Hulk Effect)

2. Φαγωθει το κανονικό χρώμα/λούστρο.

 

Πείτε ιδέες .

 

 

Αδερφέ κιθάρα δεν έχω βάψει αλλά έχω βάψει μεγάλα μηχανήματα.

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν δεν τριφτεί ΚΑΛΑ(να μην αφήνεις κενά έστω και πολύ μικρά) θα σου την πετάξει την μπογιά μετά από λίγο καιρό(έπαθα και έμαθα).

 

Φαντάσου αν δεν την τρίψεις καθόλου τι πανηγύρι έχει να γίνει.(με το συμπάθιο).

 

Απ'όσο φαίνεται δεν έχεις γνώση για το βάψιμο(δεν το λέω για να σε κρίνω ή οτιδοίποτε άλλο,ούτε εγώ είμαι ο εξπέρ).

Στο λέω γιατί τα σημεία που θέλεις δεν είναι flat να πεις άντε πήρα έτριψα (που ακόμα και εκεί πρέπει να ξέρεις 5 πράματα).

 

Είναι ευαίστητα σημεία ακόμα και για έναν επεγγελματία δλδ. γιατί έχει γωνίες μπορεί να είναι ακόμα και ψιλοοβάλ ανάμεσα στις γωνίες και τρώγεται-τσαμποκαλεύεται(όπως θες πες το) πιο εύκολα.

 

Ακόμα και το χρώμα του ασταριού που θα πέσει επηρεάζει την απόχρωση που θα βγει.

 

Δλδ για το κόκκινο του αίματος το αστάρι πρέπει να είναι ροζ,για το καναρινί κίτρινο πρέπει να βάλεις λαχανί αστάρι.Αν βάλεις καναρινί αστάρι και καναρινί μπογιά θα σου βγει μουσταρδί αντί για καναρινί.

 

Και αν θα ρίξεις βερνίκι πρέπει να έχεις χέρι στο βάψιμο γιατί στάζει με την μια.

Και πρέπει να ξέρεις πότε να το ρίξεις αν βιαστείς θα σου τρέξει,αν αργήσεις θα θέλει ένα ψιλοαγρίεμα με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο no.4000.

 

Αυτά όσο αφορά τις λαμαρίνες στις κιθάρες δεν ξέρω αν υπάρχουν διαφορές και τί διαφορές υπάρχουν.

 

Όμως ακόμα και για τις λαμαρίνες που σου είπα βλέπεις ότι υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που πρέπει να ξέρεις και σκέψου αν μηλίσεις με επαγγελματία πόσα ακόμα έχεις να ακούσεις.

 

Λυπάμαι που σε στεναχωρώ αλλά στα λέω για να μην στεναχωρηθείς παραπάνω.

Αν θες να την βάψεις και να γίνει σωστή δουλειά το καλύτερο που θα σου πρότεινα είναι να απευθυνθείς σε επαγγελματία.

 

Έχει κόστος αλλά μετά θα ήταν κρίμα να σου πάθει ζημιά.  ;)

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου