Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με ηχογράφηση MIDI


sakatis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν παίζω με τα πλήκτρα μου ακούω κανονικά το VSTi να παίζει απ' τα ηχεία μου. Όταν πατάω να ηχογραφήσει, αυτό που μένει στο take είναι όλες οι νότες που πατήθηκαν κατά τη διάρκεια της ηχογράφησης στην αρχή του take, δηλαδή τίποτα.

cubase 4

κάρτα ήχου: terratec phase 88 firewire

πλήκτρα: ένα παλιό αρμόνιο

 

Υ.Γ. και με το SX 3 μου έβγαζε το ίδιο πρόβλημα αλλά έχω καταφέρει μία φορά να ηχογραφήσω MIDI αλλά δε θυμάμαι πως.

 

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=161256.0  Πολυ καλος οδηγος που μαλλον θα λυσει και το προβλημα σου.

Υ.Γ Τσεκαρε στο device setup μηπως εχεις τικαρισμενο το direct monitor

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το πρόβλημα δεν είναι τόσο απλό: ξαναπροσπάθησα χωρίς να κάνω κάποια ρύθμιση και όλα οκ. Μετά από λίγο έκανε το ίδιο παράλογο (το ποθετούσε τις νότες στην αρχή του take) και μετά πάλι οκ και στη μέση του take φρίκαρε. Φαντάζομαι δε φταίει κάποια ρύθμιση ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εχεις το αριστερο locator τσεκαρισμενο να σταματαει στο πρωτο μετρο και ειναι και τα δυο στο 1.1.0 ;Αλλιως βαλε διαφορες τιμες στο latency.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως παίζει ρόλο και το auto quantize; Ενδεχομένως να είναι στο 1/4 και να δημιουργεί προβλήματα. Δοκίμασε να γράψεις έχοντας απενεργοποιήσει το auto q από το transport bar. Ίσως και να είναι μια ρύθμιση μέσα στο Devices->Device Setup->Direct Music Midi και Windows Midi και να τσεκάρεις το Use System Timestamp.

Ενδεχομένως...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες ότι όλες οι νότες μαζεύονται στην αρχή του take, τί εννοείς ακριβώς; Στο πρώτο μέτρο; Ξεκινούν όλες από το 0:00:00; Έχουν όλες την ίδια διάρκεια; Το take σου πόσα μέτρα είναι περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όλες οι νότες που έχουν παιχτεί κατά τη διάρκεια της ηχογράφησης. Είναι ακριβώς εκεί που θα αρχίσει το take (πρώτη νότα). Έχουν διάρκεια όσο το quantinize (αν είναι στο 1/8 έχουν όλες 1/8 διάρκεια). Ότι διάρκεια κι αν έχει το take μπορεί να το κάνει αυτό ή μπορεί στην αρχή να είναι οκ και μετά.

 

να τσεκάρεις το Use System Timestamp

Όταν το επιλέγω φαίνονται όλα οκ. Ευχαριστώ. Πάντως δεν του έχω και πολύ εμπιστοσύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου